Koronawirus i porody: nowe zalecenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie opieki okołoporodowej
fot. Adobe Stock

Koronawirus i porody: nowe zalecenia Min. Zdrowia w sprawie opieki okołoporodowej

Zawieszenie odwiedzin, porodów rodzinnych, kontakt z najbliższymi tylko przy pomocy ich własnych urządzeń elektronicznych - to najnowsze wytyczne dla oddziałów ginekologiczno-położniczych w całej Polsce.
Agnieszka Majchrzak
Koronawirus i porody: nowe zalecenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie opieki okołoporodowej
fot. Adobe Stock
Publikujemy w całości najnowsze zalecenia Ministerstwa Zdrowia dotyczące kobiet w ciąży i okresie okołoporodowym. Są one odpowiedzią na apel Fundacji Rodzić po Ludzku o dostęp do informacji. Walka z epidemią koronawirusa i obostrzenia sanitarne z tym związane bardzo dotknęły kobiety ciężarne, które w tym czasie rodzą lub niedługo będą rodzić. Do Fundacji Rodzić po Ludzku kobiety zgłaszają się z szeregiem pytań, czy wstrzymanie porodów rodzinnych i odwiedzin nie narusza ich praw. Fundacja poprosiła resort zdrowia o jasne stanowisko - oto one!

Na porodówkach zawieszenie porodów rodzinnych i odwiedzin

19 marca 2020 roku zostały zmienione zalecenia konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii prof. Mirosława Wielgosia i konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Krzysztofa Czajkowskiego, odnośnie organizacji pracy oddziałów położniczo-ginekologicznych w sytuacji epidemiologicznej związanej z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Zalecenia zostały również zaakceptowane przez Prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników prof. Mariusza Zimmera.

"Z powodu stanu zagrożenia epidemicznego zawieszeniu podlegają odwiedziny w oddziałach położniczo-ginekologicznych, w tym obecność osób towarzyszących przy porodach. Należy umożliwić pacjentkom kontakt z najbliższymi przy pomocy ich własnych urządzeń elektronicznych" - czytamy w najnowszych zaleceniach Ministerstwa Zdrowia.
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Odwołanie planowanych zabiegów ginekologicznych

Konsultanci z dziedziny ginekologii zalecili odwołanie wszystkich planowych zabiegów. Wyjątkiem są tylko nagłe stany.
W sytuacji wątpliwej przed zabiegiem trzeba będzie się skonsultować telefonicznie lub bezpośrednio z lekarzem specjalistą położnictwa i ginekologii.

Wizyty ambulatoryjne - poza przypadkami nagłymi i sytuacjami wymagającymi bezpośredniego kontaktu z lekarzem - powinny być odwołane.

Apel do kobiet w ciąży

Resort zdrowia podkreślił, że:
  • wszystkie kobiety ciężarne, niezależnie od ich aktualnego statusu epidemiologicznego, muszą bezwzględnie przestrzegać zasad higieny indywidualnej,
  • dążyć do zaniechania bezpośrednich kontaktów towarzyskich,
  • unikać przebywania w miejscach zbiorowisk ludzkich.

Ginekologiczne telekonsultacje

W zaleceniach podkreślono, że w pozostałych przypadkach należy umożliwić przeprowadzenie porady zdalnej (teleporady, telekonsultacje) mającej na celu ustalenie dalszego postępowania, w tym wydanie e-recepty, e-zlecenia badań, zwolnienia lekarskiego czy ustalenie terminu kolejnej wizyty.

Ponadto:
  • procedury z zakresu diagnostyki prenatalnej powinny być prowadzone z zachowaniem wszelkich środków ostrożności oraz użyciem środków ochrony indywidualnej,
  • wszystkie pacjentki, zgłaszające się do poradni lub ambulatorium powinny wcześniej umówić godzinę wizyty telefonicznie lub mailowo, a następnie zgłosić się na nią nie wcześniej niż na 15 minut przed planowanym jej rozpoczęciem,
  • na wizytę należy zgłaszać się pojedynczo, bez osób towarzyszących.

Rekomendacje ws. karmienia piersią

Prof. Ewa Helwich, konsultant krajowa ds. neonatologii wydała rekomendacje dotyczące karmienia piersią przez matkę zakażoną koronawirusem oraz diagnozowaną w kierunku COVID-19. Zgodnie z nimi:
  • w przypadku kobiet zakażonych koronawirusem lub w okresie diagnozowania w kierunku COVID zalecana jest izolacja dziecka od matki,
  • należy umożliwić matce odciągane mleka, aby utrzymać laktację,
  • po potwierdzeniu ustania ryzyka transmisja zakażenia z matki na dziecko (dwukrotny ujemny test u matki zakażonej i pojedynczy test ujemny u podejrzanej) możliwe jest karmienie naturalne.

Podkreślono, że wyniki badań dotyczące braku przedostania się koronawirusa do pokarmu matek są oparte na niewielu przypadkach, dlatego powinny być traktowane z dużą ostrożnością.

Źródło: onet.pl

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy