zawieszenie splat kredytów z powodu koronawirusa
fot. Adobe Stock

Koronawirus: możesz zawiesić spłatę kredytu w banku!

Będzie pomoc finansowa dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej z powodu koronawirusa. Zobacz, na co możesz liczyć!
Agnieszka Majchrzak
zawieszenie splat kredytów z powodu koronawirusa
fot. Adobe Stock
Pandemia koronawirusa oprócz skutków zdrowotnych niesie ze sobą bardzo poważne następstwa ekonomiczne, których na razie nikt nie jest w stanie oszacować ani do końca przewidzieć. Bardzo mocno już odczuwamy jego działanie w naszych portfelach, gdyż ceny produktów spożywczych nadal rosną. Jeszcze trudniejsza sytuacja dotyczy tych rodzin, które co miesiąc spłacają kredyty, głównie mieszkaniowe będące bardzo poważnym obciążeniem finansowym. Banki postanowiły przyjść z pomocą i odroczyć spłaty kredytów. 

Przez 3 miesiące nie będziemy płacić kredytów

To może być bardzo dobra wiadomość dla milionów Polaków spłacających kredyty. Jak poinformował Związek Banków Polskich, banki na okres 3 miesięcy zawieszają spłacanie kredytów. „Banki ułatwią w sposób maksymalnie uproszczony - w zakresie dopuszczonym przepisami obecnie obowiązującego prawa - odroczenie (zawieszenie) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do 3 miesięcy i automatyczne wydłużenie o ten sam okres łącznego okresu spłaty kredytu” - poinformował ZBW.

Na dłuższą zwłokę bez ubocznych konsekwencji nie pozwala prawo, gdyż trzeba by w tym celu zmienić przepisy. Przerwa w spłacie nie oznacza jednak umorzenia raty, a jedynie odłożenie terminu spłat zawieszonych rat.

Zawieszoną ratę i tak trzeba kiedyś spłacić. Jeżeli zmianie nie ulegną standardowe obecnie procedury, to niezapłacone raty kapitałowe powiększą kapitał do spłaty, a co za tym idzie - zwiększają kwoty kolejnych miesięcznych należności wobec banku. Te sumy będą jednak nieznaczne, a ich wysokość zależy od zawieszonej kwoty i od czasu, jaki pozostał do końca spłaty całego kredytu.
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Kto może skorzystać z niepłacenia kredytu?

Ułatwienia mają dotyczyć osób korzystających z:
  • kredytów mieszkaniowych,
  • konsumpcyjnych,
  • kredytów dla przedsiębiorców

Jak uzyskać odroczenie spłaty kredytu?

W związku z pandemią koronawirusa cała procedura uzyskania zawieszenia spłacania kredytu ma być uproszczona, tak aby można było jej dokonać bez konieczności wychodzenia z domu.

Aby uzyskać zawieszenie spłaty kredytu, trzeba będzie we wniosku uzasadnić konieczność jego odroczenia sytuacją finansową spowodowaną pandemią koronawirusa. - W uzasadnieniu wniosku trzeba będzie napisać, że to, co się wydarzyło, bezpośrednio lub pośrednio negatywnie rzutuje na możliwości spłaty, dlatego prosi się o przesunięcie terminu spłat - powiedział prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Banki zapewniają, że:
  • nie będą pobierane opłaty lub prowizje za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych,
  • składanie wniosków nie będzie wymagało dołączenia dodatkowych dokumentów i zaświadczeń potwierdzających w sposób szczegółowy aktualną sytuację finansowo-gospodarczą kredytobiorcy,
  • rozpatrywanie wniosków o zawieszenie spłaty będzie szybko rozpatrywane,
  • składanie wniosków będzie możliwe za pośrednictwem poczty elektronicznej, bankowości elektronicznej lub telefonicznie.

Nawet do 6 miesięcy zawieszenie spłat kredytów

Dyrektywa Związku Banków Polskich o odroczeniu spłat kredytów jest ogólna i dotyczy wszystkich banków skupionych w ramach ZBW, a więc właściwie wszystkich banków w kraju. Poszczególne banki mogą wprowadzić dodatkowe przywileje dla swoich klientów, dlatego, aby dokładnie dowiedzieć się o warunkach zawieszenia spłaty kredytu, trzeba skontaktować się ze swoim bankiem.

Na przykład jak poinformował w komunikacie mBank, od poniedziałku jego klienci będą mieli możliwość odłożenia spłaty raty kapitałowej kredytu (gotówkowego, hipotecznego czy firmowego) aż do pół roku. Będzie to dotyczyło klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm.

„Klienci bankowości detalicznej, którzy zamierzają skorzystać z odroczenia spłaty, powinni zalogować się do serwisu transakcyjnego mBanku. Następnie wejść w zakładkę moje finanse, kliknąć w kredyty i wybrać kredyt, którego spłatę chcą odroczyć. Należy wybrać opcję złóż wniosek, zaznaczyć odroczenie spłaty kapitału i wpisać liczbę miesięcy (maksymalnie sześć). Po kliknięciu wyślij wniosek, spłata kapitału kredytu zostaje automatycznie zawieszona" - czytamy w komunikacie.

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Zawieszenie spłaty kredytów to nie nowość w prawie bankowym, gdyż większość banków umożliwia swoim klientom zawieszenie spłaty kredytu na okres od 1 do 6 miesięcy i skorzystanie z tzw. „wakacji kredytowych”. Niektóre banki dają taką możliwość tylko raz lub dwa razy w ciągu całego okresu kredytowania, inne nie częściej niż raz w roku.

Z opcji chwilowego zawieszenia kredytu nie może jednak skorzystać każdy - jest ona tylko dla tych, którzy terminowo spłacają raty i nie mają zaległości. Nie wiadomo, czy będzie to nadal obowiązywało przy zawieszeniu spłat z powodu koronawirusa.

Odsetki i tak trzeba płacić!

Na całkowitą miesięczną ratę kredytu składają się dwie części - kapitałowa i odsetkowa. I mimo że podpisując umowę o kredyt, zazwyczaj decydujemy się na stałą jego ratę, to co miesiąc zmianie ulega wysokość części kapitałowej i odsetkowej (po zsumowaniu dają stałą kwotę raty całkowitej). Przy wakacjach kredytowych zawieszona jest tylko część kapitałowa, a część odsetkowa musi być płacona terminowo.

Pomoc dla przedsiębiorców

To nie jedyne ulgi finansowe, które rządzący przygotowują w związku z pandemią koronawirusa. Jeszcze we wtorek ma być przedstawiony pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki. Nie wykluczone, że będzie obniżenie stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Miałoby to, bezpośredni wpływ na portfele Polaków, gdyż obniżyłoby raty kredytów.

Źródło: alebank.pl/strefabiznesu.pl, tvn24bis.pl, tokfm.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy