zajście w ciążę podczas epidemii koronawirusa
fot. Adobe Stock

Koronawirus: to nie jest dobry moment na zajście w ciążę!

Zajście w ciążę w czasie epidemii koronawirusa najlepiej odłożyć na później – takie są zalecenia konsultantów krajowych w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz perinatologii.
Agnieszka Majchrzak
zajście w ciążę podczas epidemii koronawirusa
fot. Adobe Stock
Nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby stwierdzić jednoznacznie, w jakim stopniu zakażenie koronawirusem może wpływać na przebieg ciąży i zdrowie dziecka. Dlatego ginekolodzy i położnicy odradzają obecnie staranie się o dziecko. Wyjaśniamy, jakie przesłanki stoją za taką decyzją i co wykazały dotychczasowe badania na temat przebiegu ciąży u kobiet chorujących na COVID-19.

Odłóż zajście w ciążę podczas epidemii koronawirusa

Poczęcie dziecka w czasie epidemii koronawirusa odradzają konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Krzysztof Czajkowski oraz konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii prof. dr hab. med. Mirosław Wielgoś. Ich zdaniem, to nie jest dobry czas na zajście w ciążę.

„Ponieważ dotychczas brak wystarczających danych na temat wpływu zakażenia SARS-CoV-2 na rozwój ciąży w jej wczesnym okresie, mając na względzie daleko posunięte środki ostrożności, kobietom planującym ciążę zaleca się rozważenie odłożenia planów prokreacyjnych do czasu unormowania się sytuacji epidemiologicznej lub potwierdzenia braku wpływu zakażenia na rozwój dziecka" – czytamy w zaleceniach konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

„Jeśli ktoś pragnie urodzić zdrowe dziecko, to z poczęciem dziecka warto teraz poczekać miesiąc, dwa" – sugeruje prof. Krzysztof Czajkowski.
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Czy koronawirus zagraża ciąży i dziecku?

Na obecnym etapie badań naukowych nie ma dowodów, aby zakażenie koronawirusem powodowało wady rozwojowe u płodu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jeszcze nie przyszły na świat dzieci, które by poczęły się i urodziły w czasie trwania epidemii.

„Nie mamy w ogóle informacji i doniesień, jakoby wirus wywoływał jakiekolwiek wady, ale z drugiej strony nie mamy też informacji, że on tych wad nie wywołuje" – podkreślił prof. Czajkowski. Stąd decyzja o „dmuchaniu na zimne" i rekomendowaniu poczekania ze staraniami się o dziecko.

Badania wpływu koronawirusa na kobiety w ciąży i ich dzieci dotyczą na razie bardzo małej liczby chorych. O tym, że matka w ciąży nie przekazuje koronawirusa dziecku, napisali naukowcy chińscy w czasopiśmie medycznym „The Lancet". Analizę oparto na badaniu ciąż dziewięciu kobiet. Ich dzieci przyszły na świat z pomocą cesarskiego cięcia i były w bardzo dobrym stanie. Opisane pojedyncze przypadki nie stanowią jednak materiału, z którego można wyciągać wnioski na poziomie EBM (z ang. Evidence Based Medicine), czyli medycyny opartej na faktach.

Co robić, jeżeli kobieta zaszła w ciążę podczas epidemii koronawirusa?

Mimo zaleceń lekarskich trzeba liczyć się z sytuacją, że będą kobiety, które zajdą w ciążę w czasie epidemii koronawirusa. W takim przypadku najważniejszą zasadą ochrony ciężarnej jest niedopuszczenie do jej zachorowania na COVID-19.

Lekarze zalecają w takim przypadku ścisłą izolację oraz unikanie kontaktu z chorymi jako najbezpieczniejszą formę ochrony dla przyszłej mamy i jej dziecka. Jest to szczególnie istotne w pierwszych 12 tygodniach ciąży, kiedy rozwijają się wszystkie narządy dziecka.

Ciąża w czasie epidemii koronawirusa wymaga szczególnej troski. Na stronie Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników opublikowano rekomendowaną ścieżkę postępowania. Zaleca się, aby:
  • wizyty kontrolne ograniczyć do minimum, gdyż nie mogą obecnie odbywać się według typowego schematu prowadzenia ciąży,
  • przyszłe mamy miały kontakt telefoniczny lub mailowy z lekarzem prowadzącym ciążę i położną – tak, aby można było poinformować lekarza położnika o wszystkich zauważonych nieprawidłowościach i zastosować się ściśle do jego zaleceń,
  • ograniczyć badania m.in. dopochwowe, przesunąć, jeżeli to możliwe badanie obciążenia glukozą,
  • na badania, np. USG kobiety mają przychodzić bez osób towarzyszących.

Lekarze podkreślają, jak ważne jest dbanie o dobre samopoczucie i spokój przyszłej mamy. Powinny być szczególnie wspierane przez otoczenie w tej trudnej obecnie sytuacji.
Najskuteczniejszą metodą ochrony przed koronawirusem jest obecnie zalecane noszenie masek w miejscach publicznych, dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub za pomocą preparatu dezynfekującego. Podczas kaszlu i kichania trzeba zakrywać usta zgięciem łokcia oraz zachować odległość co najmniej 2 metrów od ludzi.

Źródło: pomorska.pl, wysokieobcasy.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy