planowanie ciąży a koronawirus
fot. Adobe Stock

Planowanie ciąży a koronawirus – aktualne badania i zalecenia

Planowanie ciąży w czasie pandemii to nie jest dobry pomysł. Zajście w ciążę najlepiej odłożyć na później – takie są zalecenia konsultantów krajowych w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz perinatologii.
Agnieszka Majchrzak
planowanie ciąży a koronawirus
fot. Adobe Stock
Planowanie ciąży a koronawirus – to trudny temat. Wszystko przez to, że nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby stwierdzić jednoznacznie, w jakim stopniu zakażenie koronawirusem może wpływać na przebieg ciąży i zdrowie dziecka. Są jednak na ten temat pierwsze doniesienia naukowe, które wskazują na pewne ryzyko. Dlatego ginekolodzy i położnicy odradzają obecnie staranie się o dziecko.

Spis treści:

Planowanie ciąży a koronawirus: stanowisko specjalistów

Poczęcie dziecka w czasie epidemii koronawirusa odradzają konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Krzysztof Czajkowski oraz konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii prof. dr hab. med. Mirosław Wielgoś. Ich zdaniem, to nie jest dobry czas na zajście w ciążę.

„Ponieważ dotychczas brak wystarczających danych na temat wpływu zakażenia SARS-CoV-2 na rozwój ciąży w jej wczesnym okresie, mając na względzie daleko posunięte środki ostrożności, kobietom planującym ciążę zaleca się rozważenie odłożenia planów prokreacyjnych do czasu unormowania się sytuacji epidemiologicznej lub potwierdzenia braku wpływu zakażenia na rozwój dziecka" – czytamy w zaleceniach konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

„Jeśli ktoś pragnie urodzić zdrowe dziecko, to z poczęciem dziecka warto teraz poczekać miesiąc, dwa" – sugeruje prof. Krzysztof Czajkowski.

Dlaczego planowanie ciąży w czasie pandemii może być ryzykowne

Na obecnym etapie badań naukowych nie ma dowodów, aby zakażenie koronawirusem powodowało wady rozwojowe u płodu. Choć przyszły już na świat dzieci, które poczęto i urodzono w czasie trwania epidemii, nie opublikowano żadnych badań, które sugerowałyby związek między SARS-CoV-2 a wadami wrodzonymi u dziecka. Badania wpływu koronawirusa na kobiety w ciąży i ich dzieci dotyczą na razie bardzo małej liczby osób.

„Nie mamy w ogóle informacji i doniesień, jakoby wirus wywoływał jakiekolwiek wady, ale z drugiej strony nie mamy też informacji, że on tych wad nie wywołuje" – podkreślił prof. Czajkowski. Stąd decyzja o „dmuchaniu na zimne" i rekomendowaniu poczekania ze staraniami się o dziecko.

Dotychczasowe doniesienia naukowe o wpływie koronawirusa na ciążę

Badania niemieckich naukowców wykazały, że koronawirus może zwiększać ryzyko wystąpienia przedwczesnych skurczów porodowych. Wyniki pracy „Infekcje SARS-CoV-2 w ciąży’’ ukazały się na łamach specjalistycznego czasopisma „GeburtshilfeundFrauenheilkunde’’. Analizowano przypadki 18 kobiet z Chin (Wuhan i Hubei), które w ciąży zakaziły się SARS-CoV-2.

Z kolei The Lancet opublikował we wrześniu 2020 roku wyniki badań, z których wynika, że zakażenie nowym koronawirusem może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu (przed 37. tygodniem ciąży). W normalnych warunkach notuje się kilkanaście proc. takich porodów. Z analizy przypadków ponad 2500 kobiet wynika, że u kobiet zakażonych ryzyko to wzrasta do ok. 22 proc.

Prowadzenie ciąży podczas epidemii koronawirusa

W takim przypadku najważniejszą zasadą ochrony ciężarnej jest niedopuszczenie do jej zachorowania na COVID-19.
Lekarze zalecają w takim przypadku ścisłą izolację oraz unikanie kontaktu z chorymi jako najbezpieczniejszą formę ochrony dla przyszłej mamy i jej dziecka. Jest to szczególnie istotne w pierwszych 12 tygodniach ciąży, kiedy rozwijają się wszystkie narządy dziecka.

Ciąża w czasie epidemii koronawirusa wymaga szczególnej troski. Na stronie Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników opublikowano rekomendowaną ścieżkę postępowania. Zaleca się, aby:
  • wizyty kontrolne ograniczyć do minimum, gdyż nie mogą obecnie odbywać się według typowego schematu prowadzenia ciąży,
  • przyszłe mamy miały kontakt telefoniczny lub mailowy z lekarzem prowadzącym ciążę i położną – tak, aby można było poinformować lekarza położnika o wszystkich zauważonych nieprawidłowościach i zastosować się ściśle do jego zaleceń,
  • ograniczyć badania m.in. dopochwowe, przesunąć, jeżeli to możliwe badanie obciążenia glukozą,
  • na badania, np. USG kobiety mają przychodzić bez osób towarzyszących.

Lekarze podkreślają, jak ważne jest dbanie o dobre samopoczucie i spokój przyszłej mamy. Powinny być szczególnie wspierane przez otoczenie w tej trudnej obecnie sytuacji.
Najskuteczniejszą metodą ochrony przed koronawirusem jest obecnie zalecane noszenie masek w miejscach publicznych, dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub za pomocą preparatu dezynfekującego. Podczas kaszlu i kichania trzeba zakrywać usta zgięciem łokcia oraz zachować odległość co najmniej 2 metrów od ludzi.

Leczenie niepłodności a koronawirus

Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE), Sekcja Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie Endokrynologii Ginekologicznej i Rozrodczości opracowali zalecenia dla pacjentów, którzy leczą niepłodność.

1. Pacjentom, którzy są już w trakcie leczenia z zastosowaniem technik wspomaganej prokreacji (np. in vitro), zaleca się, o ile to możliwe, przerwanie terapii lub odroczenie ciąży oraz zamrożenie zarodków albo pobranych komórek jajowych, jeśli:
  • mieli kontakt z osobami zakażonymi,
  • istnieje podejrzenie, że mogą być zakażenie SARS-CoV-2,
  • wykazują objawy infekcji górnych dróg oddechowych,
  • przebywali na terenie o wysokim wskaźniku zachorowalności.

2. Pacjentom, którzy są w trakcie leczenia, a nie są w grupie ryzyka (patrz listę wyżej), zaleca się dokończenie zaczętych już procedur oraz rozważenie odroczenia transferu zarodka.

3. Pacjentom, którzy w związku z leczeniem niepłodności są poddawani terapii immunomodulacyjnej, zaleca się jej zaprzestania, gdyż może to stwarzać ryzyko dla ich zdrowia i życia.

4. Pacjentom, którzy są już w trakcie leczenia oraz pacjentkom będącym już w ciąży, zaleca się bezwzględne unikanie kontaktu z osobami zakażonymi lub poddanymi kwarantannie, a także odradza się przebywania w miejscach, gdzie ryzyko zakażenia jest podwyższone.

5. Osobom, które planują leczenie niepłodności lub są już w trakcie jej leczenia, zaleca się szczególną ostrożność podczas terapii lub odroczenie decyzji o ciąży, co w praktyce oznacza zamrożenie komórek jajowych lub zarodków.

Specjaliści podkreślają, że kliniki leczenia niepłodności podczas pandemii powinny zapewniać swoim pacjentom możliwość stałego telefonicznego kontaktu z ośrodkiem.

Źródło: ptgin.pl, euroimmun.pl, pomorska.pl, wysokieobcasy.pl

Bibliografia:
Khalil A. i in., SARS-CoV-2 infection in pregnancy: A systematic review and meta-analysis of clinical features and pregnancy outcomes, The Lancet, lipiec 2020, EClinical Medicine dostęp online [25.11.2020]: https://www.thelancet.com/journals/eclinm/article/PIIS2589-5370(20)30190-5/fulltext

Zobacz także:
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy