koronawiru: jak chorują dzieci
fot. Adobe Stock

Koronawirus: jak chorują dzieci – nie przegap tych symptomów!

Obserwacje chińskich pediatrów pozwoliły stwierdzić, jakie objawy COVID-19 występują u dzieci w wieku 0-16 lat i jak dochodzi u nich do zakażenia.
Ewa Janczak-Cwil
koronawiru: jak chorują dzieci
fot. Adobe Stock
Poniższe wnioski są skutkiem obserwacji 36 dzieci w wieku od 0 do 16 lat, które były pozytywnie zdiagnozowane na obecność koronawirusa w ich organizmie, i które były z powodu COVID-19 hospitalizowane. Obserwacje były prowadzone od 17 stycznia do 1 marca bieżącego roku.

Jak zakażają się koronawirusem dzieci

Najwięcej dzieci zakaziło się poprzez bliski kontakt z zakażonym członkiem rodzony – 89 proc. 33 proc. złapało wirusa przebywając na terenie, gdzie występowała epidemia. 22 proc. chorych dzieci było narażonych oba czynniki ryzyka.
Redakcja poleca: Jak walczyć z koronawirusem? Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz bezpieczna!
Z dnia na dzień liczba zarażonych koronawirusem rośnie. Rząd wprowadził nowe obostrzenia dotyczące komunikowania się na terenie całego kraju. Dozwolone są wciąż zakupy w sklepach i aptekach. Sprawdź, co należy robić, aby uniknąć zarażenia koronawirusem w tych miejscach.

Częstość nasilenia różnych objawów COVID-19 u dzieci

Nie wszystkie objawy typowe dla zakażenia wywołanego koronawirusem wystąpiły u wszystkich obserwowanych 36 dzieci. Jeśli chodzi o zapalenie płuc, dane pokazały, że:
  • 19 dzieci (53 proc.) zapadło na niezbyt groźne zapalenie płuc,
  • 17 (47 proc.) miało łagodne zapalenie płuc,
  • 10 (28 proc.) nie miało żadnych objawów,
  • 7 (19 proc.) miało łagodne objawy infekcji górnych dróg oddechowych.

Sprawdź: Kiedy skończy się pandemia koronawirusa?

Gorączka: 13 dzieci (36 proc.) miało gorączkę. Spośród nich czworo dzieci (11 proc.) miało 38,5 stopnia C lub więcej, a dziewięcioro (25 proc.) – 37,5-38,5. 

Kaszel: Tylko siedmioro dzieci (19 proc.) miało suchy kaszel.

Wyniki badań laboratoryjnych:
  • podniesiony poziom kinazy kreatynowej  – 31 proc. dzieci,
  • zmniejszona liczba limfocytów – 31 proc. dzieci,
  • leukopenia – 19 proc. dzieci,
  • podniesiony poziom prokalcytoniny – 17 proc. dzieci.

Sposób leczenia dzieci chorych na koronawirusa

Chińscy pediatrzy podawali swoim podopiecznym: dwa razy dziennie interferon (wszystkie chore dzieci go otrzymały w postaci aerozolu), 14 dzieci (39 proc.) otrzymywało dwa razy dziennie syrop lopinavir-ritonawir, sześcioro dzieci (17 proc.) wymagało podawania tlenu. 

Sprawdź: Jak się chronić przed koronawirusem w sklepie
Lopinawir-ritonawir to lek stosowany u dzieci i młodzieży, zmagających się z upośledzeniem odporności wynikającym z zakażenia HIV. W Polsce lek ten występuje np. pod nazwą Kaletra (roztwór doustny), ale występuje też pod postacią tabletek. Kaletrę można podawać dzieciom od 14. dnia życia.

Średni czas leczenia wyniósł 14 dni. Wszyscy mali pacjenci z obserwowanej grupy wrócili do domu do 28 lutego bieżącego roku.

Źródło: thelancet.com

Więcej o COVID-19:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy