koronawirus jak myć ręce
fot. Adobe Stock

Koronawirus: jak myć ręce – nowe wytyczne!

Norwescy lekarze apelują: chcesz się zabezpieczać przed COVID-10? Samo mycie rąk może nie wystarczyć. Trzeba zrobić jeszcze jedną rzecz.
Ewa Janczak-Cwil
koronawirus jak myć ręce
fot. Adobe Stock
Od początku pandemii koronawirusa lekarze apelują o częste i prawidłowe mycie rąk. Teraz lekarze z Norwegii zwracają uwagę na jeszcze jeden szczegół dotyczący prawidłowej higieny i mycia rąk: koronawirus może ukryć się w biżuterii...

Koronawirus a zegarek i biżuteria

Prawidłowe mycie rąk jest absolutnie niezbędnym elementem zapobiegania zakażeniu koronawirusem. Jednak często zapominamy o tym, że biżuteria: zegarki, pierścionki i bransoletki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, gdyż na nich koronawirus może osiadać i z nich może być przeniesiony do organizmu. Dlatego norweskie społeczeństwo otrzymało jasny przekaz: na czas epidemii zrezygnuj z noszenia biżuterii: pierścionków, zegarków, bransoletek! Koronawirus może przetrwać mycie rąk, ukryty pod nimi.

Mało tego! Specjaliści zalecają, aby nie zapuszczać ani nie przedłużać paznokci i zrezygnować z ich malowania. Łatwiej jest dokładnie oczyścić ręce przy krótkich paznokciach.

Sprawdź: Koronawirus: jakie objawy zakażenia u dorosłych i kiedy występują
Redakcja poleca: Miejsca, które bardzo lubią dzieci i...zarazki [WIDEO]
Są bardziej brudne niż publiczne toalety. Chcesz chronić dziecko przed groźnymi bakteriami? Poznaj 11 miejsc i przedmiotów uwielbianych przez dzieci, na których czai się mnóstwo zarazków.

Jak myć ręce? Poszerzone zalecenia GIS

Główny Inspektorat Sanitarny podaje dokładne wytyczne. My, idąc w ślad norweskich lekarzy, dodajemy do tej instrukcji punkt nr 1: Zdejmij biżuterię pierścionki, obrączkę, zegarek, bransoletkę i schowaj je na czas pandemii. Po tej czynności można przystąpić do mycia rąk, które należy przeprowadzić zgodnie z poniższymi wytycznymi (na końcu materiału infografika).

Sprawdź: Jak żyć w kwarantannie i nie zwariować

1. Zdejmij z rąk biżuterię, z obrączką włącznie.
2. Myj ręce 30 sekund wg wytycznych:
3. Spłucz dłonie wodą.
4. Namydl dłonie.
5. Rozprowadź mydło na całej ich powierzchni.
6. Pocieraj wnętrza dłoni, ich grzbiety i przestrzenie między palcami.
7. Dokładnie umyj kciuki, nadgarstki i czubki palców.
8. Spłucz ręce bieżącą wodą i wytrzyj papierowym ręcznikiem.
9. Zużyty ręcznik wyrzuć.

mycie rąk profilaktyka koronawirusa

rys. Adobe Stock

Więcej o COVID-19:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy