koronawirus: podtrzymanie obostrzeń dotyczących pandemii. Kary za brak maseczek
fot. adobe stock

Koronawirus: najważniejsze obostrzenia rządu. Kary za brak obowiązkowych maseczek

Na zwołanej dziś konferencji prasowej, Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki, poinformował o przedłużeniu dotychczasowych obostrzeń dotyczących funkcjonowania miejsc pracy, galerii handlowych, kościołów czy zamknięcia granic.
Katarzyna Gałązkiewicz
koronawirus: podtrzymanie obostrzeń dotyczących pandemii. Kary za brak maseczek
fot. adobe stock
Mateusz Morawiecki ogłosił dzisiaj przedłużenie obostrzeń dotyczące mieszkańców naszego kraju w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce. Część zaleceń będzie obowiązywać do 19 kwietnia, inne jeszcze dłużej. Restrykcje dotyczące funkcjonowania w najbliższym czasie zostają podtrzymane i przedstawiają się następująco:
  • galerie handlowe, kina, teatry, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, a także limity osób w kościołach i sklepach zostaną wydłużone do 19 kwietnia,
  • zawieszenie lekcji w szkołach potrwa do 26 kwietnia,
  • kwarantanna dla osób powracających z zagranicy, wstrzymanie lotów krajowych i zagranicznych, a także ruchu kolejowego, jak i sanitarne kontrole graniczne potrwają do 26 kwietnia
  • zamknięcie granic kraju do potrwa do 3 maja
  • przesunięcie matur i egzaminów ośmioklasistów zaplanowano na drugą połowę czerwca. Informacja o szczegółowych datach przeprowadzenia egzaminów zostanie podana na 3 tygodnie przed przystąpieniem do testów.
  • ograniczenie imprez masowych potrwa do odwołania

Premier zapewnia, że obostrzenia mogą zostać przedłużone. Dalsze decyzje będą uzależnione od rozwoju epidemii w Polsce. Prezes Rady Ministrów dodał także, że zaleca, aby święta spędzić we własnym gronie. Zdecydowanie odradzane są wszelkie rodzinne wizyty i zgromadzenia. Mateusz Morawiecki zapewnił, iż po świętach zostanie przedstawiony, skonsultowany z ekspertami od zdrowia i gospodarki, plan powrotu do — jak to określił premier — nowej, powirusowej rzeczywistości gospodarczej.

Obowiązkowe zakrycie ust oraz nosa

Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski poinformował, że od przyszłego czwartku obowiązkowe będzie noszenie maseczek lub innych części garderoby, które pomogą zakryć nos i usta. Minister Szumowski poinformował, że za brak tych elementów w przestrzeni publicznej obowiązywać będą kary finansowe, których kwoty zostaną podane po świętach.

Źródło: premier.gov.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak walczyć z koronawirusem? Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz bezpieczna!
Z dnia na dzień liczba zarażonych koronawirusem rośnie. Rząd wprowadził nowe obostrzenia dotyczące komunikowania się na terenie całego kraju. Dozwolone są wciąż zakupy w sklepach i aptekach. Sprawdź, co należy robić, aby uniknąć zarażenia koronawirusem w tych miejscach.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy