badania nad koronawirusem w laboratorium
fot. ONS

Koronawirus mutuje, by przeżyć w różnych warunkach: świat opanowały 3 różne szczepy

Od grudnia 2019 roku patogen, rozprzestrzeniając się po świecie, zmutował w 3 różne szczepy. W Polsce mamy jego wersję B, typową dla Europy, w USA większość przypadków to typ A  - ten, który jest uważany za źródło pandemii.
Karolina Stępniewska
badania nad koronawirusem w laboratorium
fot. ONS
Co jakiś czas słyszymy o nowych objawach koronawirusa. Nic dziwnego, z każdym dniem mamy większą wiedzę na temat tego patogenu, a sam wirus także się zmienia. Teraz dowiadujemy się, że wirus mutuje. Naukowcy z Cambridge poddali analizie 160 genomów SARS-Cov-2 i odkryli 3 główne warianty koronawirusa. Mają one unikalne cechy, które wskazują na zachodzące w wirusie zmiany. Co więcej, brytyjskie badanie wykazało, że koronawirus ciągle mutuje, by przetrwać w różnych warunkach klimatycznych i środowiskowych. Każdy ze zidentyfikowanych 3 szczepów ma też swoje pomniejsze mutacje.

Mutacje koronawirusa: trzy opisane szczepy 

Wyodrębnione w ten sposób szczepy SARS-Cov-2 genetycy nazwali literami alfabetu:
  • TYP A - pochodzacy od nietoperzy, uważany za źródło późniejszych mutacji, występuje głównie w niektórych prowincjach Chin, w Australii, Hiszpanii, Chile i w większości Stanów Zjednoczonych.
  • TYP B - mutacja koronawirusa, który zaatakował w Wuhan, wywodząca się od szczepu A. Ten wariant dominuje w Azji Wschodniej i w większości Europy, w tym w Polsce.
  • TYP C - wywodzi się od szczepu B i dotarł do Europy (głównie Włoch) z Singapuru i Hong Kongu.

mutacje koronawirusa na świecieIlustracja przedstawia podział różnych genomów koronawirusa i do którego z trzech szczepów należą. źródło: pnas.org
Dlaczego to ważne, by naukowcy zbierali informacje o zmieniających się cechach wirusa i badali każdy ze szczepów? Jest to konieczne dla stworzenia skutecznej szczepionki. Wiedza ta pomaga także zlokalizować źródła infekcji, które jeśli zostaną poddane kwarantannie, mogą zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Koronawirus: sytuacja na świecie

W internecie można na bieżąco śledzić mapy zarażeń koronawirusem. Od czasu, kiedy pierwsze ognisko zarażeń zostało zidentyfikowane w Chinach, SARS Cov-2 rozprzestrzenił się na niemal cały świat, a WHO ogłosiło pandemię. Fakt, że na świecie są różnice w liczbie wykonywanych testów w kierunku koronawirusa, trzeba założyć, że liczby zakażeń są zaniżone.

Dzisiejsze dane (stan na 12.04.2020 r.) mówią o:
  • 1 777 666 potwierdzonych zakażeniach na świecie
  • 108 866 ofiarach śmiertelnych
  • 365 631 wyzdrowieniach.

Szczególnie trudna sytuacja jest obecnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie (dane z 12.04.2020 roku) odnotowano 529 788 przypadków zakażeń koronawirusem i 20 603 ofiar śmiertelnych. Największe skupiska zakażeń w Europie mają miejsce we Włoszech (152 271 potwierdzonych przypadków i 19 468 ofiar) oraz w Hiszpanii (163 027 przypadków, 16 606 zgonów). W Polsce 12 kwietnia rano było 6 356 potwierdzonych przypadków koronawirusa i 208 ofiar śmiertelnych. Naukowcy są zdania, że jesteśmy jeszcze przed szczytem epidemii w Polsce.

źródło: pnas.org, nextstrain.org, gov.pl 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy