Koronawirus: na Stadionie Narodowym powstaje tymczasowy szpital
fot. Adobe Stock

Na Stadionie Narodowym powstaje szpital tymczasowy. Będą też chłodnie dla zmarłych

Rozpoczęły się prace na Stadionie Narodowym nad uruchomieniem pierwszego w Polsce tymczasowego szpitala. Takie szpitale polowe mają powstać również w innych województwach.
Joanna  Biegaj
Koronawirus: na Stadionie Narodowym powstaje tymczasowy szpital
fot. Adobe Stock
Liczba zachorowań na koronawirusa rośnie bardzo szybko. W związku z drugą falą pandemii koronawoiorusa w piątek na Stadionie Narodowym rozpoczęła się budowa szpitala tymczasowego dla zakażonych pacjentów. Na początku szpital będzie mógł przyjąć 500-1000 osób. Dzisiaj na stadionie ma pojawić się ciężki sprzęt, a więc budowa rozpocznie się na dobre. Pojawiły się nawet spekulacje, że szpital ruszy już w tym tygodniu.

Szpital gotowy na przyjęcie pacjentów już w tym tygodniu?

Dzisiaj (19. 10.) na stadionie ma pojawić się ciężki sprzęt, a co za tym idzie – z rozmachem rusza budowa tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym. Kiedy do szpitala trafią pierwsi pacjenci zakażeni koronawirusem? „Niewykluczone, że już w tym tygodniu szpital będzie gotowy na przyjęcie pacjentów” - powiedział rozmówca TVN24.

Początkowo do dyspozycji będzie 500 łóżek, jednak celem jest przygotowanie nawet 2 tys. miejsc. Trzeba niestety liczyć się również z tym, że części pacjentów nie uda się uratować, dlatego na stadionie powstaną również chłodnie.
Redakcja poleca: Czy przejmujesz się smogiem? [SONDA ULICZNA]
Smog truje nas, ale musimy jakoś z nim żyć. Czy my się jeszcze nim przejmujemy? Zapytaliśmy o to przechodniów.

Szpitale polowe we wszystkich województwach

Takie szpitale tymczasowe mają również powstać w innych województwach - pod koniec wakacji zostały wytypowane miejsca, gdzie będą zbudowane. Koordynować ich budowę będą wojewodowie.

Jak długo taka infrastruktura będzie wykorzystywana? Na ten temat wypowiedział się rzecznik rządu Piotr Müller: „Patrząc na rozwój sytuacji obawiam się, że to mogą być tygodnie, jak nie miesiące, w których będziemy mieli użytą tę infrastrukturę w kilku miejscach Polski po to, aby zabezpieczyć zdrowie i życie Polaków”.

Ostatnio także Czechy ogłosiły plan budowy szpitali polowych, by poradzić sobie z ciągłym wzrostem zakażeń koronawirusem. Ma on powstać w Pradze i pomieścić 500 łóżek dla chorych.

Obiekty sportowe przerobione na szpitale tymczasowe

Ogromna liczba osób zakażonych koronawirusem sprawiła, że obiekty sportowe zaczęły być przekształcane na szpitale polowe. Od wybuchu pandemii w szpital tymczasowy zmienił się:
  • Stadion Pacaembu w Sao Paulo (Brazylia),
  • Stadion sportowy w Wuhan (Chiny),
  • Millenium Stadium w Cardiff (Walia),
  • Pałac Kultury i Sportu w Warnie (Bułgaria),
  • Belgrad Arena (Serbia),
  • Maracana (Rio de Janeiro),
  • Camille Chamoun Sports City Stadium w Bejrucie (Liban),
  • Signal Iduna Park (Niemcy),
  • Hala w Tabriz (Iran).

Źródło: tvn24.pl, onet.pl, rp.pl

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy