nauka w domu koronawirus
fot. Adobe Stock

Koronawirus: nauka w domu, zajęcia online dla dzieci [LISTA CIEKAWYCH STRON]

Nauka w domu jest wyzwaniem nie tylko dla dzieci, ale i rodziców. Przedstawiamy ciekawe strony i zajęcia online dla dzieci, które wspomogą edukację domową w czasie koronawirusa.
Karolina Stępniewska
nauka w domu koronawirus
fot. Adobe Stock
W internecie nie brakuje głosów sfrustrowanych rodziców dzieci w wieku szkolnym, którzy z dnia na dzień musieli przekwalifikować się i zostać nauczycielami swoich dzieci. Z wszystkich przedmiotów. U mnie frustracja też spora, a na dźwięk kolejnej wiadomości z Librusa mam ochotę schować się pod łóżkiem i nie wychodzić spod niego do wakacji. Nic dziwnego, że jest to trudne dla tych z nas, którzy oprócz opieki nad dziećmi, nadal pracują (często zdalnie). Wybór: praca lub nadzór edukacji domowej dzieci, jest tak naprawdę brakiem wyboru. Pracować trzeba. Co więc robić, żeby ten czas mijał efektywnie i jak najmniej frustrująco? Z pomocą przychodzi tona fajnych stron i inicjatyw, które pomogą w nauce w domu w dobie koronawirusa.
Nauka online:
 1. MEN poleca
 2. matematyka
 3. język polski
 4. inne przedmioty
 5. język angielski

Nauka w domu: strony polecane przez MEN

„W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu” - postuluje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przedszkolaki mogą brać udział w domowym przedszkolu - kanale stworzonym przez TVP ABC na

vod.tvp.pl.
MEN poleca strony, które mogą pomóc dzieciom w nauce w czasie koronawirusowej kwarantanny:

 • Epodreczniki.pl - nadzorowane przez MEN narzędzie edukacyjne z e-podręcznikami, scenariuszami lekcji, materiałami dla uczniów i nauczycieli.
 • zdalne lekcje - rządowy portal z materiałami do nauki w domu
 • lektury.gov.pl - stąd możecie za darmo pobrać lektury szkolne
 • Centrum Nauki Kopernik - scenariusze lekcji, materiały wideo, dużo treści popularnonaukowych podanych w bardzo atrakcyjnej formie
 • Przystanek historia - popularnonaukowy serwis z artykułami o historii Polskiej XX w.
 • Ninateka - 7 tysięcy plików wideo i audio. Dużo kultury + scenariusze lekcji
 • Muzykoteka Szkolna - pół tysiąca plików audio do przesłuchania jako pomoc w edukacji muzycznej. Od muzyki klasycznej po eksperymentalną
 • Biblioteka Cyfrowa Polona - największa polska biblioteka online
 • Serwis Telewizji Polskiej - edukacyjne programy obejrzycie w TVP ABC między 8.00-13.00 i na TVP Kultura między 13.00-17.00 (a tu inne ciekawe programy w tv dla dzieci).
 • Koduj.gov.pl - nauka kodowania bez wychodzenia z domu i bez komputera? Tak, tutaj codziennie znajdziecie propozycję nowej zabawy uczącej kodowania.
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.

Nauka w domu: matematyka

W sieci znajdziesz wiele pomocy matematycznych do nauki w domu. Te dedykowane królowej nauk to m.in.:
 • Matzoo.pl - świetny serwis dla uczniów zerówki i szkoły podstawowej, z podziałem na klasy i zagadnienia
 • Matematyka jest wszędzie - ebook do pobrania za darmo z ciekawymi zadaniami i informacjami dla całej rodziny. Pozwala pokazać dziecku, że matematyka towarzyszy nam w życiu na co dzień
 • Matmag.pl - matematyka dla uczniów klasy podstawowej z podziałem na klasy. Ciekawostka: dziecko gra w matematyczne gry i zbiera punkty!
 • Matlandia - za 27 złotych rocznie twoje dziecko może mieć dostęp do atrakcyjnych zabaw i ćwiczeń z matematyki dla klas 4-8 szkoły podstawowej

Matematyki możecie też uczyć się, grając w gry planszowe. To świetna zabawa! Polecamy te (do kupienia bez wychodzenia z domu):

 

Nauka w domu: język polski

Do nauki języka polskiego w domu, oprócz wspomnianych już wyżej stron z lekturami, możemy wykorzystać:
 • Serwis vod.tvp.pl - darmowe ekranizacje lektur
 • Władcy słów - nauka języka polskiego przez zabawę w klasach 4-8 szkoły podstawowej za 27 złotych rocznie
 • Pisupisu.pl - dla przedszkolaków i uczniów podstawówki - zabawy słowne i ortograficzne

Nauka w domu: różne przedmioty

Platformy i serwisy do nauki, które oferują zadania z różnych przedmiotów to m.in.:
 • Quizlet - to ogromna e-learningowa platforma do nauki, oferująca fiszki, przewodniki, pomoce naukowe. Można nawet stworzyć własne! 
 • Histlandia - animowane ćwiczenia z historii dla uczniów szkół podstawowych. 9 złotych za 6 miesięcy.
 • Wordwall - oferuje wiele interaktywnych ćwiczeń oraz plików do wydruku z różnych przedmiotów. Można też tworzyć własne. Dostępne są 3 pakiety: Basic (bezpłatny), Standard (13 zł /mies.) i Premium (19,50 zł/mies.)
 • Superkid.pl to płatny serwis dla dzieci od 4 do 10 lat z zadaniami do nauki różnych przedmiotów, m.in. polskiego i matematyki. Ceny abonamentów zaczynają się od 35 zł.  
 • Khan Academy - bezpłatny dostęp do wiedzy na najwyższym poziomie. Sporo materiałów po polsku.
 • Eduelo to quizy i filmy dla uczniów z klas 2-6. Pierwszy miesiąc za darmo!
 • Przyroda - na stronie przygotowanej z okazji Dnia Wody (22 marca) przez Geberit we współpracy z WWF,  możesz pobrać bardzo ciekawy scenariusz lekcji o ssakach morskich, dowiedzieć się wszystkiego o wodzie, rzekach i zachęcić dziecko do wykonania interesujących doświadczeń.
 • Finansowy Elementarz - a może wykorzystać ten czas, by nauczyć dziecko czegoś o pieniądzach? To edukacyjny cykl animowanych filmów na YouTube, stworzonych przez Fundację Banku Millennium. Może dzięki nim dziecko zrozumie, dlaczego nie może mieć wszystkich zabawek świata? 

Wynalazki, ciekawostki, historia - to wszystko poprzez zabawę dzięki grom. Kup je online, np. tutaj:

 

Nauka w domu: język angielski

Zachęć dziecko do nauki angielskiego, pokazując mu te strony:

Dzieci, także te najmłodsze, mogą uczyć się też angielskiego, grając w gry planszowe i karciane. Na przykład takie:

 

Jak uczyć się w domu?

Pomoże plan dnia. Załóż czas, kiedy dziecko będzie miało czas na swoje sprawy - zabawę, rozrywkę. Ustalcie, w jakich godzinach będzie się uczyć. Młodszym dzieciom będziesz musiała towarzyszyć podczas nauki, ale jest to o tyle przyjemne, że ma wszelkie znamiona zabawy. Starsze dzieci zachęć do samodzielnej nauki i odrabiania zadań. Doba ma tylko 24 godziny, nie uda ci się zrobić wszystkiego. Deleguj. Ustalaj priorytety. Nie dajcie się!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy