czy banknoty mogą rozprzestrzeniać koronawirusa?
fot. adobe stock

Koronawirus: NBP wprowadza specjalne procedury. Banknoty mogą rozprzestrzeniać COVID-19

NBP zdecydowało się poddać gotówkę działaniu bardzo wysokiej temperatury, aby zminimalizować rozprzestrzenianie koronawirusa. Ze względów higienicznych zaleca się płatność kartą.
Katarzyna Gałązkiewicz
czy banknoty mogą rozprzestrzeniać koronawirusa?
fot. adobe stock
Według naukowców wirus w sprzyjających warunkach może przetrwać na powierzchniach takich jak banknoty nawet kilka dni. Procedury, na które zdecydował się Narodowy Bank Polski, czyli odkażanie wysoką temperaturą, mają utrudnić rozprzestrzenianie choroby.

Zamień gotówkę na kartę płatniczą

Zarówno minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, jak i minister finansów Tadeusz Kościński poinformowali, że rząd zachęca do płatności bezgotówkowych.

- Mamy w Polsce nowoczesną infrastrukturę do płatności bezgotówkowej, korzystajmy z niej w pełni — powiedział minister Kościński.
Redakcja poleca: Jak walczyć z koronawirusem? Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz bezpieczna!
Z dnia na dzień liczba zarażonych koronawirusem rośnie. Rząd wprowadził nowe obostrzenia dotyczące komunikowania się na terenie całego kraju. Dozwolone są wciąż zakupy w sklepach i aptekach. Sprawdź, co należy robić, aby uniknąć zarażenia koronawirusem w tych miejscach.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Oprócz unikania banknotów zaleca się przede wszystkim częste mycie rąk, odpowiednia dieta na odporność, unikanie kontaktu z chorymi osobami, przestrzeganie zasad higieny w sklepie oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących kwarantanny.

źródło: gazeta.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy