ojciec nie mógł zobaczyć dziecka po porodzie
fot. Adobe Stock

Skandal: ojciec nie mógł zobaczyć dziecka po porodzie, a władze powiatu TAK (i zrobiły SESJĘ FOTO z noworodkiem!)

W szpitalu w Jarocinie zostały naruszone prawa pacjentki. Z racji obostrzeń związanych z koronawirusem ojciec nie mógł być przy porodzie swojego dziecka. Pandemia jednak nie przeszkodziła w tym, by później noworodka mogła odwiedzić starosta ze swoją zastępczynią.
Joanna  Biegaj
ojciec nie mógł zobaczyć dziecka po porodzie
fot. Adobe Stock
Staś był pierwszym noworodkiem, który przyszedł na świat w jarocińskim szpitalu w 2021 roku. Obowiązywał wtedy zakaz odwiedzin, a więc ojciec dziecka nie mógł być przy porodzie i zobaczyć swojego synka. Szokujące jednak jest to, że mimo obostrzeń, do sali, gdzie przebywała matka z dzieckiem, zostali wpuszczeni przedstawiciele władz powiatu. Starosta i jej zastępczyni chciały powitać pierwsze dziecko urodzone w nowym roku. Sprawa trafiła do Rzecznika Praw Pacjenta, który ocenił, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. 

Odwiedziny starosty

By uczcić fakt narodzin pierwszego dziecka w szpitalu w Jarocinie – mamę z noworodkiem odwiedziły władze powiatu. Starosta Lidia Czechak i jej zastępczyni - Katarzyna Szymkowiak pokusiły się także o zrobienie sobie pamiątkowych zdjęć z maluchem, które później zostały opublikowane na stronie internetowej szpitala, a także w lokalnych mediach. Wywołało to oburzenie wśród odbiorców. 

Złamanie prawa

Sytuacja zdenerwowała także rodziców malucha, a w konsekwencji sprawą zajął się Rzecznik Praw Pacjenta. Stwierdził on, że zostały naruszone prawa pacjentki. Jego zdaniem argumentacja szpitala, że ojciec dziecka nie mógł mieć kontaktu z noworodkiem z powodu zagrożenia epidemiologicznego i wstrzymania porodów rodzinnych – jest nie do przyjęcia. Rzecznik Praw Pacjenta zauważył także, że cała ta sytuacja naraziła pacjentkę na zagrożenie epidemiologiczne.

„Jeżeli do szpitala mogą wchodzić osoby obce w stosunku do pacjentów, wchodzić do ich sal, oglądać noworodki, to bez wątpienia przyjęcie argumentacji, że porody rodzinne zostały wstrzymane z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne nie znajduje uzasadnienia” - powiedział Bartłomiej Chmielowiec.

Konsekwencje dla szpitala

Rzecznik Bartłomiej Chmielowiec wezwał do pouczenia personelu jarocińskiego szpitala, a także do wdrożenia odpowiednich procedur związanych z obecnością bliskiej osoby podczas porodu. Jeżeli szpital nie zastosuje się do tych zaleceń – rzecznik może nałożyć na niego karę w wysokości do 500 tys. zł.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy