otwarcie hoteli 2020 koronawirus
fot. Adobe Stock

Koronawirus: otwarcie hoteli 2020 [ZASADY BEZPIECZEŃSTWA]

Luzowanie restrykcji związanych z epidemią koronawirusa postępuje. Od 4 maja 2020 mogą już funkcjonować hotele, ale tylko pod pewnymi warunkami. Warto je poznać, aby wiedzieć, czy wybrany hotel zapewnia swoim gościom odpowiednią ochronę przed koronawirusem.
Ewa Janczak-Cwil
otwarcie hoteli 2020 koronawirus
fot. Adobe Stock
Razem z hotelami zostały otwarte galerie handlowe, biblioteki, muzea i przychodnie rehabilitacyjne. W każdym z tych przybytków muszą jednak być spełnione odpowiednie warunki i przestrzegane zasady wytyczone przez rząd.

Hotele znowu otwarte

Kolejny etap znoszenia restrykcji związanych z koronawirusem objął bazę noclegową, a więc nie tylko hotele, lecz i pensjonaty. Obowiązujące w nich nowe zasady mają chronić gości, pracowników i dostawców związanych z hotelami, hostelami i pensjonatami. Pełną listę zaleceń można sprawdzić na stronie Ministerstwa Rozwoju (z podziałem na środki zapobiegawcze oraz na zasady postępowania w przypadku podejrzenia u klienta albo pracownika zakażenia koronawirusem lub wystąpienia u nich objawów COVID-19).
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Zasady, które mają chronić gości hotelowych

Zapewnieniu bezpieczeństwa w obiekcie mają sprzyjać 24 zasady, które powinny być respektowane i wdrożone przez właścicieli baz noclegowych. Najważniejsze zasady obejmują:
1. Umieszczenie w licznych punktach obiektu dozowników z płynem dezynfekcyjnym wraz z instrukcjami dotyczącymi prawidłowego sposobu odkażania rąk, noszenia rękawiczek, skutecznego mycia rąk itp.
2. Umieszczenie w widocznych miejscach informacji o tym, ile osób może jednocześnie przebywać w danej części obiektu.
3. Codzienne, regularne dezynfekowanie poręczy, klamek, uchwytów, poręczy krzeseł, włączników światła, blatów.
4. Zachowanie odległości minimum 2 m między pracownikami i gośćmi hotelowymi.
5. Maksymalne skrócenie czasu, jaki goście spędzają przy recepcji.
6. Kontrolowanie liczby osób przebywających na terenie hotelu.
7. Wyłączenie z użytkowania przestrzeni wspólnych: sal telewizyjnych, sal zabaw, basenów, saun, dyskotek.
8. Na terenie hotelu czy pensjonatu nie mogą przebywać osoby tam niezakwaterowane.
9. Sprzątanie pokoi będzie odbywać się tylko na żądanie gości.
10. Zakaz używania nadmuchowych suszarek.
11. Bary i restauracje hotelowe mają funkcjonować tylko w opcji na wynos.
12. Każdy opuszczony przez gości pokój musi być sprzątnięty, wywietrzony, a powierzchnie dotykowe (w tym łazienka) zdezynfekowane.
Zalecane też jest, aby w recepcji hotelu można było kupić maseczki ochronne.

Nocleg możliwy, ale bez atrakcji

Jak widać z powyższych zaleceń, istnieje już możliwość skorzystania z noclegu w hotelu lub pensjonacie. Niestety nie można liczyć na to, że wyjazd będzie można sobie uatrakcyjnić pobytem w hotelowym klubie fitness, saunie, kręgielni, barze czy restauracji – jedzenie posiłku musi odbywać się w pokoju gościa. Nie można też liczyć na możliwość skorzystania z masażu, gdyż w przeciwieństwie do gabinetów rehabilitacyjnych salony masażu pozostają zamknięte. Wygląda więc na to, że z rodzinnym wyjazdem z dziećmi na weekend czy miniurlop warto jeszcze poczekać, chyba że niestraszne wam organizowanie dzieciom zabaw w pokoju hotelowym :)

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl, horecanet.pl

Więcej o luzowaniu obostrzeń związanych z koronawirusem:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy