koronawirus: pierwsze komunie święte odwołane
fot. adobe stock

Koronawirus: pierwsze komunie święte odwołane?

Szczecin jest pierwszym miastem, którym miejscowa archidiecezja postanowiła odwołać majowe pierwsze komunie święte. W ślad za Szczecinem chce iść Poznań. Dotychczas nie ustalono tam jednak konkretnych zmian, mających wejść w życie w związku z koronawirusem.
Katarzyna Gałązkiewicz
koronawirus: pierwsze komunie święte odwołane
fot. adobe stock
Arcybiskup szczecińsko-kamieński wydał oświadczenie, w którym odwołał zbiorowe uroczystości majowe. Rzecznik szczecińskiej kurii na łamach portalu misyjni.pl odniósł się do decyzji arcybiskupa, dodając:

Proboszczowie dostali wskazówki, że jeśli rodzice poproszą o stworzenie indywidualnej, rodzinnej komunii świętej, to taka możliwość istnieje.

Indywidualna rodzinna komunia święta to uroczystość, do której przystępuje jedno lub dwoje dzieci oraz ich opiekunowie. Często taka forma komunii odbywa się w środku tygodnia, a nie w niedziele.

Co z komuniami w Poznaniu?


Rzecznik poznańskiej archidiecezji ks. Maciej Szczepaniak w rozmowie z portalem gazeta.pl wyjaśnił, że decyzje nie zostały jeszcze podjęte. O tym, czy komunie się odbędą, czy nie, mają decydować proboszczowie poszczególnych parafii. Na ten moment odwołano przygotowania do komunii, które zwykle przybierają formę zbiorowych spotkań w kościele. Jeden z poznańskich księży przypuszcza, że decyzję zapadną na początku kwietnia:

- Myślę, że decyzje będą podejmowane gdzieś koło Wielkanocy. Będzie wiadomo, czy epidemia gaśnie, czy nadal się rozwija. Ale to zalecenie, by rozmawiać o tym z rodzicami, jest bardzo ważne. Jeśli do końca kwietnia nadal szkoły będą zamknięte, a spotkania powyżej 50 osób zakazane, to wszystko jasne i trzeba będzie uroczystości przełożyć — wyjaśnia.

Miesiącami zastępczymi, w których miałby odbyć się komunie święte, są czerwiec oraz wrzesień. Co z odwołaniem komunii świętych w reszcie województw? Na odpowiedź musimy jeszcze poczekać.

źródło: gazeta.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: Fryzura komunijna, która robi wrażenie! (video)
Pomysłowa, oryginalna, zachwycająca, a do tego możesz ją zrobić sama! Zobacz, jak krok po kroku wykonać niezwykłą fryzurę komunijną.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy