koronawirus: połowa Polaków nie przestrzega zasad kwarantanny?
fot. adobe stock

Koronawirus: Połowa Polaków nie przestrzega kwarantanny?

Przestrzeganie zasad kwarantanny jest kluczowe w walce z koronawirusem. Dla osób, które wracają z zagranicy, jest ona obowiązkowa. Jednak z obserwacji policji wynika, że co drugi Polak lekceważy zalecenia rządu oraz zakaz nieuzasadnionego wychodzenia z domu.
Katarzyna Gałązkiewicz
koronawirus: połowa Polaków nie przestrzega zasad kwarantanny?
fot. adobe stock
Policja sugeruje, aby objąć dozorem elektronicznym osoby, które przebywają na kwarantannie. Jak dowiedziała się Rzeczpospolita, średnio co drugi Polak łamie zakaz wychodzenia z domu. Funkcjonariusze obawiają się, że jeżeli szybko wzrośnie liczba osób objętych kwarantanną, to nie będzie możliwości kontrolowania tych osób.

Ile osób jest objętych kwarantanną?

Według statystyk resortu zdrowia obecnie kwarantanną objętych jest już 10 tys. osób.
Kontrolę nad osobami przebywającymi na kwarantannie sprawuje policja. Funkcjonariusze wizytują o różnych godzinach, co ma motywować do niewychodzenia z domu. Policjanci są jednak świadomi, że to nie daje gwarancji, że ktoś faktycznie stale w nim przebywa. Rząd zaś szacuje, że liczba osób objętych kwarantanną wzrośnie do nawet 100 tys.
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Co może pomóc kontrolować osoby objęte kwarantanną?

Rozwiązania problemu upatruje się w elektronicznych obrączkach na rękę, które mogłyby dać całkowitą pewność, gdzie znajduje się obserwowany. Co ciekawe, takie rozwiązanie zostało już wprowadzone we Włoszech. Gen. Paweł Nasiłowski, dyrektor Biura Dozoru Elektronicznego Służby Więziennej został poproszony o wyrażenie opinii na ten temat: „Propozycja jest bardzo skomplikowana. Jeśli miałoby to objąć tak wielką populację, to przedsięwzięcie wbrew pozorom nie będzie proste. System dozoru to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, musi go obsługiwać wyspecjalizowana służba. Potrzeba ludzi, samochodów i sprzętu, także serwisowego, który kalibruje urządzenia. Komponenty do urządzeń systemu produkowane są w świecie" - stwierdził generał.

„Uważam, że rząd powinien sprawdzić tę możliwość. Ten system rzeczywiście byłby bardzo szczelny”  –  dodał Marek Biernacki, poseł i były szef MSWiA.
 
Warto pamiętać, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi do 5 tys. zł grzywny oraz do roku więzienia. Kara może być wyższa, jeśli łamiąc rygory kwarantanny, naraża się swoim zachowaniem zdrowie lub życie innych. Wówczas karą jest ośmioletnie pozbawienie wolności.

źródło: rp.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy