Koronawirus: powstał polski test na COVID-19
fot. adobe stock

Koronawirus: powstał polski test na COVID-19!

W piątek Polska Akademia Nauk poinformowała, że powstał polski test na SARS-CoV-2. Test na koronawirusa jest dziełem młodych badaczy, którzy w ramach wolontariatu pracowali nad nim przez 3 tygodnie. To niewątpliwie ogromny sukces polskiej nauki!
Katarzyna Gałązkiewicz
Koronawirus: powstał polski test na COVID-19
fot. adobe stock
Test na koronawirusa powstał w poznańskim Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Jak możemy przeczytać na fanpage'u Polskiej Akademii Nauk:

„Polski test na koronawirusa SARS-CoV-2 gotowy do produkcji! Powstał w poznańskim Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. To wielki sukces młodych badaczy, którzy w ramach wolontariatu przez ostatnie 3 tygodnie pracowali w laboratorium dzień i noc. Test bazuje wyłącznie na polskich odczynnikach. Dzięki temu ma być tańszy od zagranicznych odpowiedników. Wniosek o rejestrację już został złożony. Start produkcji w radomskich zakładach Medicofarma jest kwestią dni dzięki dotacji przekazanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego”.

Ile będzie kosztował test na koronawirusa?

Polski test ma kosztować 53 zł, co jest bardzo dobrą ceną w porównaniu z tą w Chinach – tam kosztuje ponad 400 zł. Współtwórczynią testu jest dr Luiza Handschuh, kierowniczka Pracowni Genomiki w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, która na łamach radia tok.fm opowiedziała o kulisach pracy młodych naukowców:

„16 marca dowiedzieliśmy się, że taka pomoc jest potrzebna i już następnego dnia w laboratorium pracował zespół wolontariuszy, którzy się zgłosili spośród naszych doktorantów, pracowników naukowych i technicznych. W ciągu 2-3 dni ta liczba urosła do ponad 40. W tej chwili działa ponad 50 ochotników”.

Badaczka dodała, że naukowcy nie pracowali do końca za darmo, ponieważ otrzymali wynagrodzenie z Instytutu lub stypendia doktoranckie. Dr Handschuh przyznała jednak, że praca nad testem sprawiła, że musieli porzucić własne projekty badawcze i wymagało to od nich pracy w nienormowanym czasie.

Źródło: Polska Akademia Nauk, tok.fm

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak walczyć z koronawirusem? Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz bezpieczna!
Z dnia na dzień liczba zarażonych koronawirusem rośnie. Rząd wprowadził nowe obostrzenia dotyczące komunikowania się na terenie całego kraju. Dozwolone są wciąż zakupy w sklepach i aptekach. Sprawdź, co należy robić, aby uniknąć zarażenia koronawirusem w tych miejscach.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy