Obowiązkowe szczepienia? Niepokojąca ustawa
fot. Adobe Stock

Przymusowe szczepienia? „Wyszczepią nas wszystkich na siłę!”, „a to wszystko pod osłoną aborcji”

Internauci wpadli w popłoch, obawiając się, że wyrok TK w sprawie aborcji to tylko zasłona dymna, by wszystkich przymusowo zaszczepić przeciw koronawirusowi. A jak jest naprawdę? Rzeczywiście w prawie polskim znajduje się zapis, mówiący, że jeśli ktoś nie „poddaje się obowiązkowi szczepienia” może być zastosowany wobec niego „środek przymusu bezpośredniego”. Ale czy oznacza to, że każdy będzie musiał zaszczepić się przeciw koronawirusowi?
Joanna  Biegaj
Obowiązkowe szczepienia? Niepokojąca ustawa
fot. Adobe Stock
Świat walczy teraz z drugą falą pandemii koronawirusa. W Polsce premier ostatnio zapowiedział nowe obostrzenia w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń. Nasuwa się więc pytanie o szczepienia - czy będą one przymusowe dla każdego? W prawie polskim jest jeden zapis, który niepokoi... Mimo że przepis istnieje od 11 lat, to teraz zrobiło się o nim głośno. W sieci ludzie publikują screeny tej ustawy, jednocześnie komentując, że wyrok TK w sprawie aborcji miał jedynie odwrócić uwagę ludzi od przepisów dotyczących szczepień.

Oburzeni internauci

Ludzie masowo udostępniają na portalach internetowych screeny ustawy o szczepieniach. Manifestują przy okazji swoje niezadowolenie i zbulwersowanie, twierdząc, że wyrok TK w sprawie aborcji miał być tematem zastępczym i odwrócić uwagę ludzi od tego zapisu. Polacy zaczęli udostępniać posty i wysyłać sobie ostrzegające SMS-y. W sieci roi się od komentarzy typu: „Wyszczepią nas wszystkich na siłę!”, „właśnie zatwierdzili przymusowe szczepienia”, „a to wszystko pod osłoną aborcji”.
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.

Niepokojący zapis

Niepokojący zapis brzmi (fragment treści art. 36. ustawy uchwalonej 5 grudnia 2008 r.):

„Wobec osoby, która nie poddaje się obowiązkowi szczepienia, badaniom sanitarno-epidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, kwarantannie lub izolacji obowiązkowej hospitalizacji, a u której podejrzewa się lub rozpoznano chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób, może być zastosowany środek przymusu bezpośredniego polegający na przytrzymywaniu, unieruchomieniu lub przymusowym podaniu leków.
2. O zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego decyduje lekarz lub felczer, który określa rodzaj zastosowanego środka przymusu bezpośredniego oraz osobiście nadzoruje jego wykonanie przez osoby wykonujące zawody medyczne”.

Zdaniem wirusologa

Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog, podkreśla jednak, że nie ma się czego bać. „Faktem jest, że duża część szczepień jest w Polsce obowiązkowa, a część zalecana, ale nikt nie będzie nikogo zmuszał środkami przymusu bezpośredniego” - mówi ekspert. 

„Jeśli zaś chodzi o szczepionkę na koronawirusa, to podejrzewam, że jeszcze długo jej nie będziemy mieć na tyle dużo, by móc masowo szczepić społeczeństwo. Wyprodukowanie preparatu jest drogie i zajmuje dużo czasu. Powiedziałbym, że jeżeli to już nastąpi, to niektórzy będą o nią prosić” – dodaje wirusolog. 
Prof. Włodzmierz Gut wyjaśnił także, że zapis dotyczy np. personelu szpitalnego, by go chronić: „Z tym że dyrekcje placówek nie decydują się na jego zastosowanie. Nikt nie chce mieć załogi przeciwko sobie”. 

Przymusowe szczepienia?

Czy każdy Polak może zostać zmuszony do przyjęcia szczepionki przeciw koronawirusowi? Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny wyjaśnia, że na podstawie tego zapisu można zaszczepić osobę, u której podejrzewa się lub rozpoznaje chorobę, która jest szczególnie niebezpieczna i bardzo zakaźna („łatwo rozprzestrzeniająca się, o wysokiej śmiertelności, powodująca szczególne zagrożenie dla zdrowia publicznego i wymagająca specjalnych metod zwalczania, w tym cholera, dżuma, ospa prawdziwa, wirusowe gorączki krwotoczne”). Nie dotyczy to realizacji szczepień obowiązkowych (szczepienie obowiązkowe nie jest równoznaczne ze szczepieniem przymusowym). Szczepienia obowiązkowe są wymieniane w Programie Szczepień Ochronnych, który jest wydawany jako Załącznik do Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego oraz aktualizowany co rok.

W ustawie także wyjaśnione jest, na czym polega przymus bezpośredni: „przymus bezpośredni polegający na unieruchomieniu może być stosowany nie dłużej niż 4 godziny, a w razie potrzeby stosowanie tego przymusu może być przedłużone na następne okresy 6-godzinne, przy czym nie dłużej niż 24 godziny łącznie”.

Zapis informuje także o tym, że do pomocy w takich działaniach może zostać poproszona policja czy żandarmeria wojskowa. Ważne jest jednak to, że o zastosowaniu środku przymusu decyduje lekarz. Zgodnie z ustawą środek przymusu powinien być jak najmniej uciążliwy dla pacjenta.

Źródło: wpolityce.pl, wiadomosci.onet.pl, szczepienia.pzh.gov.pl, portal.abczdrowie.pl

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy