Premier Mateusz Morawiecki
fot. ONS.pl

Rząd ogłosił aktualne obostrzenia. „Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii, dopóki nie wynajdziemy szczepionki”

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił właśnie nowe zalecenia w związku z pandemią koronawirusa. „Utrzymujemy dyscyplinę społeczną”.
Milena Oszczepalińska
Premier Mateusz Morawiecki
fot. ONS.pl
Premier Mateusz Morawiecki podczas wczorajszej konferencji o funduszu dróg samorządowych zapowiedział, że dziś przedstawi szczegółowy plan związany z rozluźnianiem obostrzeń i zmianami dotyczącymi odmrażania gospodarki. Tak też się stało. Na konferencji, która właśnie się skończyła, poruszone zostały m.in. takie kwestie, jak limity w sklepach, możliwość swobodnego poruszania się, otwarcie lasów i parków oraz obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Czy czeka nas powolny, ale upragniony powrót do normalności?

Luzowanie obostrzeń po 20 kwietnia 2020

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nowe zalecenia w zakresie ochrony przed koronawirusem będą obowiązywać od poniedziałku, 20 kwietnia. Zgodnie z decyzją rządu zmiany w dotychczasowych ograniczeniach dotyczą:
 • limitów osób w sklepach – 4 klientów na 1 kasę w sklepach do 100 metrów kwadratowych, w większych sklepach 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni,
 • możliwości poruszania się – można to robić, ale wyłącznie w maseczkach ochronnych, osoby powyżej 13 roku życia są zwolnione z zakazu przemieszczania się bez opieki osoby dorosłej,
 • możliwości odwiedzin i spotkań – wyłącznie z zachowaniem bezpiecznego dystansu,
 • możliwości wstępu do lasów i parków – zostaną otwarte, ale nie należy przesadzać z korzystaniem z nich, trzeba je traktować jako forma dbania o zdrowie psychiczne; place zabaw pozostają zamknięte,
 • liczby osób w kościołach – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych (również na pogrzebach). 

Większe zgromadzenia, koncerty, imprezy wciąż są zakazane. „Walka z koronawirusem dziś się nie kończy” – powiedział premier na konferencji. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że jedyną pewną datą pokonania wirusa jest moment pojawienia się szczepionki, a to może jeszcze potrwać dłuższy czas. „Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii, dopóki nie wynajdziemy szczepionki” – poinformował minister. 

Jeżeli chodzi o rozgrywki sportowe, jeszcze nie wiadomo, kiedy i na jakich zasadach będzie możliwy powrót do nich. Granice państwa wciąż pozostają zamknięte, przynajmniej do 3 maja. Natomiast salony fryzjerskie i kosmetyczne mają być otwarte dopiero w trzecim etapie powracania do normalności. 
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Dzieci szkolne wciąż pozostaną w domach

Wciąż nie wiadomo, kiedy będzie możliwy powrót do szkół dzieci szkolnych. Informacje na ten temat będą podawane w osobnych komunikatach. Najmłodsze dzieci, które muszą mieć opiekę, a ich rodzice muszą wrócić do pracy, będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli i szkół w klasach 1-3 w trzecim etapie zmniejszania obostrzeń w związku z epidemią. To oznacza, że jeszcze przynajmniej przez kilka tygodni będą musiały pozostawać w domach. 

Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej

Od 16 kwietnia w Polsce obowiązuje również powszechny obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Dotyczy on wszystkich z wyjątkiem osób, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu:
 • stanu zdrowia,
 • całościowych zaburzeń rozwoju,
 • niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim,
 • niesamodzielności,
 • wieku poniżej 4 lat.

Maseczki nie muszą też nosić:
 • rolnicy wykonujące prace w gospodarstwie,
 • osoby jadące samochodem, jeśli mieszkają ze sobą,
 • duchowni sprawujący obrzędy religijne,
 • pracownicy w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych – pod warunkiem, że nie obsługują bezpośrednio interesantów i klientów,
 • kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną,
 • żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe.

Nie musi to być jednak maseczka ochronna, jeśli takiej nie posiadamy. Można przed wyjściem z domu zakrywać twarz apaszką, szalikiem, kominem, byleby tylko robić to dokładnie. Nieodpowiednie noszenie maseczki lub innej ochrony na twarz powoduje, że przestaje ona spełniać swoją rolę, czyli chronić przed koronawirusem. Minister Szumowski zapowiedział, że zniesienie obowiązku zakrywania nosa i ust będzie możliwe dopiero po wynalezieniu szczepionki. 

Aktualny stan epidemiczny w Polsce: na dzień 16 kwietnia, godz. 17.40 potwierdzono 7918 zarażonych i 314 ofiar śmiertelnych koronawirusa. 774 osoby zostały wyleczone. 

Źródło: www.gov.pl

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy