Szkoły odwołują zajęcia
fot. Adobe Stock

Koronawirus: szkoły JUŻ odwołują zajęcia! Czy dzieci zostaną w domach?

W Zakopanem odwołano stacjonarne zajęcia lekcyjne jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, a uczniowie pojawią się w szkołach dopiero pod koniec września. Z kolei w dwóch szkołach podstawowych w Sławnie dzieci będą miały wolne przez kilka pierwszych dni września z powodu zagrożenia epidemiologicznego.
Magdalena Drab
Szkoły odwołują zajęcia
fot. Adobe Stock
Władze Zakopanego odwołały stacjonarne lekcje w szkołach aż do 28 września. Podobną decyzję podjęli dyrektorzy dwóch szkół podstawowych w miejscowości Sławno (woj. zachodniopomorskie): uczniowie rozpoczną naukę później niż dzieci w całej Polsce, a początek września spędzą w domach. 

Koronawirus: szkoły odwołują lekcje

Sytuacja epidemiologiczna w regionie skłoniła władze Zakopanego do odwołania zajęć stacjonarnych w szkołach do 28 września. Do tego czasu dzieci mają uczyć się zdalnie. Na stronie internetowej miasta poinformowano, że decyzja była szeroko konsultowana ze środowiskiem zakopiańskich dyrektorów, nauczycieli, lekarzy i rodziców. Władze Zakopanego obawiają się, że powrót dzieci do szkół już 1 września mógłby spowodować gwałtowny wzrost zachorowań na koronawirusa.

Dzieci dwóch sławieńskich podstawówek zaś do szkoły pójdą dopiero 7 września, a w dniach od 2 do 4 września będą miały przedłużone wakacje. Spotkanie organizacyjne dla uczniów i nauczycieli w szkołach odbędzie się 1 września, ale władze nie planują oficjalnej uroczystości, a poszczególne grupy będą się spotykać o ustalonych godzinach. Taką decyzję podjęły władze placówek w obawie przed koronawirusem, chcąc zapewnić uczniom maksymalne bezpieczeństwo. Dyrektorzy uznali, że zagrożenie epidemiologiczne jest wysokie, bo wielu mieszkańców regionu pracowało latem w nadmorskich miejscowościach.
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.

Czy szkoły mogą odwołać zajęcia z powodu zagrożenia epidemiologicznego?

Dyrektorzy szkół podstawowych mają do dyspozycji 8 dni, które mogą ogłosić dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Zgodnie z rozporządzeniem o organizacji roku szkolnego nie mają wówczas obowiązku informowania o swojej decyzji kuratorium ani sanepidu, nawet jeśli powodem odwołania lekcji jest zagrożenie epidemiologiczne.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy