kobieta w ciąży
fot. adobe stock

Koronawirus w Polsce. Czy kobiety w ciąży są bardziej zagrożone?

Wirus COVID-19 dotarł do Polski. Wiele ciężarnych kobiet zastanawia się, czy będąc w ciąży, są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem, czy jego przebieg może być znacznie cięższy ze względu na stan, w którym się znajdują oraz czy ryzyko śmiertelności jest wówczas większe. Odpowiadamy.
Katarzyna Gałązkiewicz
kobieta w ciąży
fot. adobe stock
U kobiet w ciąży zachodzą różne fizjologiczne zmiany dotyczące układu odpornościowego, co może wpływać na ich większą podatność na zakażenia układu oddechowego, w tym koronawirusa - twierdzą lekarze. Na podstawie statystyk dotyczących analogicznej sytuacji w przypadku wirusów SARS, MERS oraz grypy stwierdzono, że kobiety w ciąży mogą mieć większe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby lub śmierci z powodu choroby w porównaniu z innymi osobami. Warto jednak dodać, że oficjalnych statystyk dotyczących przebiegu koronawirusa u kobiet ciężarnych jeszcze nie opublikowano.

Czy płód ciężarnej kobiety, która jest zakażona koronawirusem, jest narażony na niekorzystne następstwa?

Wszystkie przypuszczenia dotyczące koronawirusa powodującego COVID-19 u kobiet w ciąży wysnuwa się na podstawie zakażeń innymi wirusami jak SARS i MERS, ponieważ nie ma jeszcze oficjalnych danych dotyczących przebiegu COVID-19 u kobiet w ciąży. I tak na podstawie wirusów SARS i MERS zaobserwowano przypadki utraty ciąży przez poronienie lub urodzenie martwego dziecka. Warto także wiedzieć, że wysoka temperatura podczas pierwszego trymestru ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia wad wrodzonych.
Redakcja poleca: Cukrzyca ciążowa - zobacz, co radzi ginekolog
Zobacz, czy jesteś nią zagrożona. Kiedy powinnaś zrobić badanie i co choroba oznacza dla płodu? - Obejrzyj porady ginekologa, jak radzić sobie z cukrzycą w czasie ciąży.

Czy koronawirus u kobiety w ciąży może przenieść się na płód lub noworodka?

COVID-19 przenosi się głównie przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, najczęściej drogą kropelkową. Nie wiadomo, czy kobieta w ciąży chora na COVID-19, może przenieść zakażenie na płód lub noworodka podczas ciąży, porodu lub po nim.
Ponadto, dane na temat przenoszenia się innych koronawirusów (MERS, SARS) z matki na płód lub noworodka są ograniczone, więc w tym przypadku specjaliści unikają porównań.

źródło: mp.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy