Czy można iść z dzieckiem na plac zabaw podczas kwarantanny?
fot. AdobeStock

Koronawirus w Polsce: można iść z dzieckiem na plac zabaw czy nie?

Wiosenna pogoda sprzyja wychodzeniu z domu, a eksperci przekonują, że spacery z dziećmi są wskazane, nawet w obliczu szerzącego się koronawirusa. Trzeba to jednak robić mądrze. Czy plac zabaw jest słusznym i rozsądnym wyborem?
Milena Oszczepalińska
Czy można iść z dzieckiem na plac zabaw podczas kwarantanny?
fot. AdobeStock
W związku z pandemią koronawirusa życie nas wszystkich nagle zostało wywrócone do góry nogami. Wielu Polaków przeszło na tryb pracy zdalnej, inni w ogóle musieli zrezygnować tymczasowo z pracy, rodzice zmuszeni zostali do zmiany organizacji planu dnia tak, by zapewnić opiekę dzieciom, ponieważ zamknięto żłobki, przedszkola i szkoły.

I o ile my, dorośli, jesteśmy w stanie szybko dostosować się do nowych okoliczności, przedkładając zdrowie i bezpieczeństwo całego społeczeństwa nad nasz własny komfort, o tyle dzieciom, zwłaszcza tym najmłodszym, trudno jest zrozumieć, że niektóre z dotychczasowych atrakcji nie są obecnie wskazane. Nie są, nie dlatego, by uprzykrzyć nam życie, ale po to, by nas chronić. I to na nas, rodzicach, spoczywa odpowiedzialność, by stosować się do zaleceń ekspertów.

Czy jedną z takich zakazanych atrakcji jest korzystanie z placów zabaw?

Plac zabaw to nie jest bezpieczne miejsce w dobie koronawirusa

Choć wielu rodziców doskonale wie, że w trakcie trwającej obecnie kwarantanny wyjście z dzieckiem na plac zabaw nie jest dobrym pomysłem, są i tacy, którzy zdają się uważać inaczej. Przed beztroską zabawą latorośli na huśtawkach nie powstrzymują ich nawet tabliczki umieszczane na ogrodzeniach placów informujące o tym, by w związku z zagrożeniem epidemicznym unikać korzystania z placów zabaw, ale też siłowni plenerowych i innych obiektów rekreacyjno-sportowych.

Drodzy rodzice, w znakomitej większość wasze dzieci nie potrafią czytać, nie mówiąc o tym, że nie rozumieją, czym jest zagrożenie epidemiczne. Dlaczego więc świadomie narażacie je na niebezpieczeństwo i pozwalacie bawić się na placach zabaw?

Zobacz też: Koronawirus: połowa Polaków nie przestrzega kwarantanny?
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Zamiast na plac zabaw, lepiej iść na spacer

Możecie powiedzieć, że przecież lekarze zalecają, by wychodzić z dziećmi na dwór, więc w czym problem? Owszem, wielu uznanych pediatrów sugeruje, by w miarę możliwości przebywać z dziećmi na powietrzu, ale z zachowaniem restrykcyjnych środków ostrożności. Dr n. med. Marek Pleskot, pediatra z 30-letnim doświadczeniem, stwierdził w ostatniej rozmowie z mamotoja.pl, że „plac zabaw to nie jest najlepszy pomysł. Nie wiadomo, kto i czego tam dotykał”.

O wiele lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wyjście z malcem na zwykły spacer. Na placu zabaw dziecko dotyka wielu urządzeń, klamek czy poręczy, na których mogą znajdować się chorobotwórcze patogeny. Nierozsądnym jest pozwalanie mu na to, gdy w Polsce ogłoszony jest stan zagrożenia epidemicznego w związku z szerzącym się koronawirusem.

Zobacz też: 10 dodatkowych zasad higieny, których musisz przestrzegać, jeśli nie chcesz zarazić się koronawirusem

Stosujecie się do zaleceń ekspertów i informacji umieszczanych na tabliczkach przed placami zabaw, czy uważacie, że takie ograniczenia to przesada? Jak obecnie wyglądają place zabaw w waszych okolicach – są opustoszałe, czy wręcz przeciwnie, pełne bawiących się, niczego nieświadomych dzieci? Dajcie znać w komentarzach!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy