koronawirus, maseczki ochronne, mama, dziecko, choroba
fot. Adobe Stock

Zachorowania i śmiertelność na koronawirusa w Polsce: płeć ma znaczenie [NOWE DANE]

W Polsce przybywa zakażeń koronawirusem, rośnie też liczba ofiar śmiertelnych. Wg najnowszych danych GIS kobiety częściej chorują na Covid-19, a najbardziej zagrożone są osoby starsze. Co ciekawe, tylko w jednej grupie wiekowej nie było jeszcze żadnego przypadku zakażenia!
Magdalena Drab
koronawirus, maseczki ochronne, mama, dziecko, choroba
fot. Adobe Stock
W Polsce koronawirusem zakaziło się już prawie 8 tys. Polaków, zmarło niemal 300 osób. GIS podał nowe dane na temat zachorowalności na Covid-19 w naszym kraju – wiadomo, gdzie jest najwięcej zakażeń, kto najczęściej się zaraża i jaka grupa wiekowa jest najbardziej narażona na śmierć z powodu choroby Covid-19.

Koronawirusem najczęściej zarażają się kobiety

Z danych GIS wynika, że jeśli chodzi o zarażenia wirusem SARS-CoV-2 płeć ma znaczenie. Aż 55,2% wszystkich potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce dotyczyło kobiet (stan na 11 kwietnia 2020). Mężczyźni zakażają się rzadziej (44,8%), ale za to zdecydowanie częściej umierają – to aż 57,9% przypadków zgonów z powodu koronawirusa.

Najwięcej zakażań odnotowano dotychczas w województwie mazowieckim, dolnośląskim i łódzkim.
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Kto umiera na koronawirusa?

Choroba Covid-19 doprowadziła do tej pory do śmierci ok. 6% zakażonych pacjentów na świecie. Najbardziej zagrożone są osoby starsze, co potwierdzają także dane GIS z Polski: najwyższa śmiertelność występuje w grupie osób w wieku 70-79 lat (33%), 80-89 lat (29,5%) i 60-69 lat (19,9%). Dobra wiadomość jest taka, że zmarło tylko 2,7% osób w wieku 30-39 lat. A żadna z ofiar śmiertelnych w Polsce nie miała mniej niż 30 lat! To sytuacja odmienna od tej poza granicami naszego kraju, gdzie zdarzały się już przypadki śmiertelne z powodu koronawirusa wśród dzieci.

Co zwiększa ryzyko powikłań z powodu koronawirusa?

Badania nie są jednoznaczne, a naukowcy wciąż nie wiedzą dokładnie, dlaczego u różnych osób objawy Covid-19 wyglądają inaczej, a choroba przebiega łagodnie lub ciężko. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że koronawirus najbardziej zagraża starszym i pacjentom z przewlekłymi chorobami. Ryzyko powikłań i śmierci z powodu koronawirusa zwiększają:
Źródło: gis.gov.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy