zmarła 27-latka zakażona koronawirusem
fot. Adobe Stock

Koronawirus w Polsce: nie żyje 27-latka. Dopiero co urodziła

2 tygodnie temu urodziła dziecko. Koronawirusem zaraziła się od mamy. Jej przypadek jest o tyle inny, że była młoda i nie miała chorób współwystępujących.
Karolina Stępniewska
zmarła 27-latka zakażona koronawirusem
fot. Adobe Stock
27-letnia kobieta, która 2 tygodnie temu została mamą, przebywała w szpitalu w Łańcucie i nie miała chorób współwystępujących. Była w ciężkim stanie. Po 13 dniach od porodu do koronawirusowego zapalenia płuc doszła sepsa. Koronawirusem najprawdopodobniej zaraziła się od swojej matki, która niedawno wróciła z Włoch. 

27-letnia matka, zarażona koronawirusem, nie żyje

27-latka urodziła 2 tygodnie temu poprzez cesarskie cięcie. 7 dni po porodzie została przewieziona do szpitala w Łańcucie z ciężką niewydolnością oddechową wywołaną koronawirusem. Po 13 dniach u chorej zdiagnozowano sepsę, jak podaje w komunikacie szpital w Łańcucie:
„27 letnia pacjentka przeniesiona ze Szpitala w Nisku w 7 dobie po porodzie rozwiązanym cięciem cesarskim z niewydolnością oddechową w przebiegu koronawirusowego zapalenia płuc. Chora wymagała intubacji i leczenia oddechem zastępczym. W 13 dobie rozpoznano stan septyczny wymagający zabiegu operacyjnego usunięcia ogniska zakażenia. 12 godzin po zabiegu zatrzymanie krążenia, z powodu nieefektywnej resuscytacji krążeniowej, pacjentka uznana za zmarłą”.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Sepsa czy koronawirus?

Wiele zamieszania wywołało stwierdzenie rzecznika Ministerstwa Zdrowia, że przyczyną śmierci kobiety był prawdopodobnie nie koronawirus, tylko sepsa. Wirus SARS-CoV-2 (koronawirus) może wywoływać, poza zapaleniem płuc, sepsę. Badania przeprowadzone w dwóch chińskich szpitalach wykazały, że sepsa rozwijała się tam u ponad połowy pacjentów zarażonych koronawirusem. Pacjentka z Łańcuta najpierw zachorowała na niewydolność oddechową i zapalenie płuc spowodowane tym wirusem, a dopiero później rozwinęła się u niej sepsa. I to właśnie sepsa oraz zapalenie płuc są najczęstszymi przyczynami śmierci z powodu SARS-CoV-​2.

Koronawirus w Polsce: 5 ofiar śmiertelnych

Dane zmieniają się z dnia na dzień, a chorych z powodu koronawirusa przybywa. 20 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 23 przypadkach zarażenia. W tym momencie w Polsce zdiagnozowano 378 chorych.

Stan zagrożenia epidemiologicznego w Polsce

Rząd wprowadził następujące rozporządzenia, które mają chronić przed rozprzestrzenianiem się wirusa:

Co ty możesz zrobić, żeby uniknąć zakażenia?

Po pierwsze zostań z rodziną w domu. Poza tym stosuj się do tych wymogów bezpieczeństwa:
źródło: twitter, cm-lancut.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy