zmarła 27-latka zakażona koronawirusem
fot. Adobe Stock

Koronawirus w Polsce: nie żyje 27-latka. Dopiero co urodziła

2 tygodnie temu urodziła dziecko. Koronawirusem zaraziła się od mamy. Jej przypadek jest o tyle inny, że była młoda i nie miała chorób współwystępujących.
Karolina Stępniewska
zmarła 27-latka zakażona koronawirusem
fot. Adobe Stock
27-letnia kobieta, która 2 tygodnie temu została mamą, przebywała w szpitalu w Łańcucie i nie miała chorób współwystępujących. Była w ciężkim stanie. Po 13 dniach od porodu do koronawirusowego zapalenia płuc doszła sepsa. Koronawirusem najprawdopodobniej zaraziła się od swojej matki, która niedawno wróciła z Włoch. 

27-letnia matka, zarażona koronawirusem, nie żyje

27-latka urodziła 2 tygodnie temu poprzez cesarskie cięcie. 7 dni po porodzie została przewieziona do szpitala w Łańcucie z ciężką niewydolnością oddechową wywołaną koronawirusem. Po 13 dniach u chorej zdiagnozowano sepsę, jak podaje w komunikacie szpital w Łańcucie:
„27 letnia pacjentka przeniesiona ze Szpitala w Nisku w 7 dobie po porodzie rozwiązanym cięciem cesarskim z niewydolnością oddechową w przebiegu koronawirusowego zapalenia płuc. Chora wymagała intubacji i leczenia oddechem zastępczym. W 13 dobie rozpoznano stan septyczny wymagający zabiegu operacyjnego usunięcia ogniska zakażenia. 12 godzin po zabiegu zatrzymanie krążenia, z powodu nieefektywnej resuscytacji krążeniowej, pacjentka uznana za zmarłą”.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Sepsa czy koronawirus?

Wiele zamieszania wywołało stwierdzenie rzecznika Ministerstwa Zdrowia, że przyczyną śmierci kobiety był prawdopodobnie nie koronawirus, tylko sepsa. Wirus SARS-CoV-2 (koronawirus) może wywoływać, poza zapaleniem płuc, sepsę. Badania przeprowadzone w dwóch chińskich szpitalach wykazały, że sepsa rozwijała się tam u ponad połowy pacjentów zarażonych koronawirusem. Pacjentka z Łańcuta najpierw zachorowała na niewydolność oddechową i zapalenie płuc spowodowane tym wirusem, a dopiero później rozwinęła się u niej sepsa. I to właśnie sepsa oraz zapalenie płuc są najczęstszymi przyczynami śmierci z powodu SARS-CoV-​2.

Koronawirus w Polsce: 5 ofiar śmiertelnych

Dane zmieniają się z dnia na dzień, a chorych z powodu koronawirusa przybywa. 20 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 23 przypadkach zarażenia. W tym momencie w Polsce zdiagnozowano 378 chorych.

Stan zagrożenia epidemiologicznego w Polsce

Rząd wprowadził następujące rozporządzenia, które mają chronić przed rozprzestrzenianiem się wirusa:

Co ty możesz zrobić, żeby uniknąć zakażenia?

Po pierwsze zostań z rodziną w domu. Poza tym stosuj się do tych wymogów bezpieczeństwa:
źródło: twitter, cm-lancut.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy