szkoła, wirus
fot. Adobe Stock

Koronawirus w Polsce: zamknięcie szkół i przedszkoli w Poznaniu [OD KIEDY, GDZIE]

Szkoły i przedszkola w Poznaniu mogą zostać zamknięte z powodu epidemii koronawirusa. Co robić, gdy placówka przestanie przyjmować dzieci?
Magdalena Drab
szkoła, wirus
fot. Adobe Stock
W Polsce przybywa osób zarażonych koronawirusem. We wtorek 10 marca premier Morawiecki odwołał wszystkie imprezy masowe w kraju. Z kolei poznański Urząd Miasta zdecydował o zaleceniu zamknięcia placówek dyrektorom szkół i przedszkoli. W Poznaniu pierwszy przypadek zakażenia potwierdzono 9 marca.

Koronawirus: przedszkola będą zamknięte?

W Poznaniu magistrat postanowił działać profilaktycznie i wystosował do dyrektorów szkół oraz przedszkoli komunikat, w którym rekomenduje tymczasowe zamknięcie placówek. Szkoły i przedszkola miałyby być zamknięte przez kolejne 2 tygodnie od środy 11 marca. O tym, czy konkretne przedszkole lub szkoła przestanie działać, zdecyduje dyrektor. Zamknięte mogą też być baseny, teatry, kina i inne miejskie instytucje oświatowe oraz żłobki.

Najnowsze badania wykazują, że dzieci nie są w grupie ryzyka, a ewentualne zakażenie koronawirusem przechodzą lekko i bez powikłań. Śmiertelność w najmłodszej grupie chorych (10-19 lat) wynosi zaledwie 0,2%. Niemniej jednak dzieci mogą być nosicielami koronawirusa i zarażać osoby starsze i słabsze.
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Zamknięcie szkoły – co robić?

Zamknięcie szkoły lub przedszkola może okazać się problemem, gdy rodzice nie są w stanie zapewnić w tym czasie opieki małym dzieciom albo kiedy dziecko ma niedługo przystąpić do ważnych egzaminów. Warto pamiętać, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia szkoły rodzicom przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko w wieku do 8 lat. Aby otrzymać zasiłek, rodzic musi posiadać ubezpieczenie chorobowe, dostanie wówczas 80% pensji przez okres nie dłuższy niż 14 dni.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy