koronawirus oświadczenie o ryzyku zgonu dla rodziców w szkołach
fot. Adobe Stock

Koronawirus w szkołach: szokujące oświadczenia o ryzyku zgonu dziecka. Czy trzeba podpisywać?

Dzieci w całej Polsce poszły do szkół i przedszkoli, a rodzice alarmują: w niektórych placówkach wymaga się podpisywania oświadczeń o bardzo kontrowersyjnej treści. Chodzi o zaakceptowanie ryzyka nieodwracalnego uszkodzenia płuc i zgonu dziecka.
Magdalena Drab
koronawirus oświadczenie o ryzyku zgonu dla rodziców w szkołach
fot. Adobe Stock
W większości szkół w Polsce rok szkolny zaczął się zgodnie z planem, 1 września. Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie: czy w czasie pandemii dzieci będą bezpieczne w szkołach i przedszkolach? Po zapoznaniu się z treścią oświadczeń, jakie do podpisania dostali rodzice w niektórych placówkach, można mieć poważne wątpliwości, czy szkoły będą zapewniać właściwą ochronę przed koronawirusem.

Koronawirus: kontrowersyjne oświadczenie w szkołach

W otwartych od września szkołach i przedszkolach zarówno uczniowie, jak i nauczyciele i rodzice muszą ściśle przestrzegać zasad sanitarnych, by chronić siebie i innych przed zakażeniem koronawirusem. To obowiązek i odpowiedzialność placówek, które zapewniają niezbędne środki bezpieczeństwa, oraz rodziców, którym nie wolno przyprowadzać do szkół dzieci z objawami infekcji. Tymczasem w mediach społecznościowych rodzice zaczęli nagłaśniać treści kontrowersyjnych oświadczeń, jakie dostali do podpisu w szkołach. Wynika z nich jasno, że placówki próbują zrzucać odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci na rodziców i tym samym unikać konsekwencji w razie zarażenia się dziecka koronawirusem. Te oświadczenia brzmią bardzo niepokojąco!

„Oświadczam, że oddając dziecko pod opiekę szkoły działającej w czasie stanu pandemii COVID-19: jestem świadomy/świadoma istnienia licznych czynników ryzyka grożących zarażeniem się COVID-19: a) dziecku, b) rodzicom/opiekunom, c) innym domownikom, i w przypadku zachorowania nie będę wnosił skarg i zażaleń” − taką deklarację otrzymali do podpisania rodzice uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7 w Krakowie, podaje gazeta.pl. Z kolei w jednym z warszawskich przedszkoli rodzice ze zdziwieniem przeczytali oświadczenie o tym, że przyprowadzając dziecko do przedszkola, akceptują ryzyko zachorowania na Covid-19:

„Oświadczam, że jestem świadomy ryzyka COVID-19 zarówno u dziecka, nas rodziców/opiekunów prawnych, innych domowników jak i pracowników przedszkola oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z przyprowadzaniem dziecka na zajęcia opiekuńcze, jak i dotarciem dziecka do placówki.”

Z najbardziej drastyczną treścią oświadczenia spotkali się rodzice w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu. Oto fragment cytowany przez Wirtualną Polskę: „Jako rodzic/prawny opiekun rozumiem i akceptuję powyższe ryzyko zakażenia oraz ryzyko powikłań COVID-19, w tym nieodwracalne uszkodzenie płuc i zgon”. Jak informuje WP, treść tej deklaracji została już zmieniona, a dyrekcja szkoły zapewnia, że brak podpisu nie sprawi, że dziecko nie zostanie wpuszczone do placówki.
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.

MEN: rodzice nie muszą podpisywać oświadczeń

Na doniesienia o dyskusyjnych oświadczeniach zareagowało MEN. Zgodnie z wypowiedzią rzeczniczki resortu, Anny Ostrowskiej, rodzice nie są zobowiązani do podpisywania tego rodzaju oświadczeń o ryzyku zakażenia koronawirusem oraz powikłań czy zgonu. Co więcej, nawet podpisanie oświadczenia nie odbiera rodzicom prawa do roszczeń w przypadku zachorowania dziecka. „Ocena zasadności takiego roszczenia będzie każdorazowo przedmiotem rozstrzygnięcia właściwego sądu” − cytuje Ostrowską PAP. Media donoszą jednak również o niepokojących zachowaniach wśród rodziców, którzy odmawiają przestrzegania procedur bezpieczeństwa przez ich dzieci, np. noszenia maseczek i pomiaru temperatury.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy