mycie włosów, kąpiel
fot. Adobe Stock

Koronawirus: włosy trzeba myć częściej, niż myślisz! [NOWE ZALECENIA]

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wszyscy mówią o myciu rąk i dezynfekcji klamek, a co z włosami? Mycie głowy może okazać się równie ważnym zabiegiem w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa.
Magdalena Drab
mycie włosów, kąpiel
fot. Adobe Stock
Koronawirus roznosi się najszybciej tam, gdzie nie dba się o higienę. Podstawą jest częste mycie rąk, niedotykanie oczu, ust i nosa, dezynfekcja telefonu, klamek, kluczy, karty płatniczej. Mało kto jednak zwraca uwagę na włosy. To błąd!

Epidemia koronawirusa – jak często myć włosy?

Nie wszyscy myją włosy codziennie, w zależności od rodzaju włosów ten zabieg powtarzamy co drugi dzień lub czasem co kilka dni. Ale w czasie zagrożenia koronawirusem warto przemyśleć swoje nawyki. Wystarczy niewiele, by w wyniku kontaktu z osobą zakażoną koronawirus znalazł się na włosach przypadkowego przechodnia. Kaszel, kichnięcie – i cząsteczki śliny bez problemu mogą osiąść na włosach osoby znajdującej się w pobliżu. I choć pewnie większość z nas unika obecnie dużych skupisk ludzi (supermarkety, komunikacja miejska), do takiej sytuacji może przecież dojść nawet podczas krótkiej wizyty w osiedlowym sklepie. 

Jak wyglądałby wtedy czarny scenariusz? W nocy wycieramy włosy o poduszkę, potem materiał ma kontakt z błonami śluzowymi, nosem, oczami – zakażenie koronawirusem niemal pewne! 

Włosy i skórę głowy należy więc myć codziennie, najlepiej po południu, jeśli wcześniej wychodziliśmy z domu!
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Koronawirus – jak myć włosy

Poza częstotliwością mycia głowy ważny jest sposób oczyszczania. Włosy trzeba myć dwa razy! „Dwukrotne nakładanie szamponu jest kluczowe, jeśli chcemy dobrze oczyścić głowę, tylko wtedy jesteśmy w stanie usunąć z włosów wszystkie zanieczyszczenia. Rozpoznać, że włosy są już czyste możemy, kiedy zacznie pojawiać się na głowie puszysta piana podczas masowania” - tłumaczy Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii. 

Mycie włosów, chociaż nie tak oczywiste jak mycie rąk, to jeden z elementów walki z koronawirusem. Warto pamiętać, że wg badań SARS-CoV-2 może przetrwać na różnych powierzchniach od 3 godzin do ok. 3 dni (w zależności od rodzaju powierzchni)*. I mimo że włosy, ze względu na porowatą strukturę, nie ułatwiają wirusowi przeżycia aż tak długo, traktujmy poważnie wszelkie zabiegi higieniczne. W czasach epidemii trudno chyba o przesadę w tej kwestii.

* Źródło: businessinsider.com

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy