mycie włosów, kąpiel
fot. Adobe Stock

Koronawirus: włosy trzeba myć częściej, niż myślisz! [NOWE ZALECENIA]

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wszyscy mówią o myciu rąk i dezynfekcji klamek, a co z włosami? Mycie głowy może okazać się równie ważnym zabiegiem w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa.
Magdalena Drab
mycie włosów, kąpiel
fot. Adobe Stock
Koronawirus roznosi się najszybciej tam, gdzie nie dba się o higienę. Podstawą jest częste mycie rąk, niedotykanie oczu, ust i nosa, dezynfekcja telefonu, klamek, kluczy, karty płatniczej. Mało kto jednak zwraca uwagę na włosy. To błąd!

Epidemia koronawirusa – jak często myć włosy?

Nie wszyscy myją włosy codziennie, w zależności od rodzaju włosów ten zabieg powtarzamy co drugi dzień lub czasem co kilka dni. Ale w czasie zagrożenia koronawirusem warto przemyśleć swoje nawyki. Wystarczy niewiele, by w wyniku kontaktu z osobą zakażoną koronawirus znalazł się na włosach przypadkowego przechodnia. Kaszel, kichnięcie – i cząsteczki śliny bez problemu mogą osiąść na włosach osoby znajdującej się w pobliżu. I choć pewnie większość z nas unika obecnie dużych skupisk ludzi (supermarkety, komunikacja miejska), do takiej sytuacji może przecież dojść nawet podczas krótkiej wizyty w osiedlowym sklepie. 

Jak wyglądałby wtedy czarny scenariusz? W nocy wycieramy włosy o poduszkę, potem materiał ma kontakt z błonami śluzowymi, nosem, oczami – zakażenie koronawirusem niemal pewne! 

Włosy i skórę głowy należy więc myć codziennie, najlepiej po południu, jeśli wcześniej wychodziliśmy z domu!
Redakcja poleca: Co pyli w maju 2021: co uczula w połowie maja? [WIDEO]
Rodzice alergików już teraz zastanawiają się, co pyli w maju. Lista roślin, które pylą w maju, jest dość długa: są wśród nich drzewa i trawy, w powietrzu unoszą się też zarodniki grzybów. Na początku maja pyli głównie brzoza i dąb, w połowie maja zaczynają pylić trawy. Niektóre rośliny pylą na żółto, inne na zielono. Jeśli twoje dziecko ma katar sienny, suchy kaszel i swędzące oczy, koniecznie sprawdź, co pyli w maju.

Koronawirus – jak myć włosy

Poza częstotliwością mycia głowy ważny jest sposób oczyszczania. Włosy trzeba myć dwa razy! „Dwukrotne nakładanie szamponu jest kluczowe, jeśli chcemy dobrze oczyścić głowę, tylko wtedy jesteśmy w stanie usunąć z włosów wszystkie zanieczyszczenia. Rozpoznać, że włosy są już czyste możemy, kiedy zacznie pojawiać się na głowie puszysta piana podczas masowania” - tłumaczy Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii. 

Mycie włosów, chociaż nie tak oczywiste jak mycie rąk, to jeden z elementów walki z koronawirusem. Warto pamiętać, że wg badań SARS-CoV-2 może przetrwać na różnych powierzchniach od 3 godzin do ok. 3 dni (w zależności od rodzaju powierzchni)*. I mimo że włosy, ze względu na porowatą strukturę, nie ułatwiają wirusowi przeżycia aż tak długo, traktujmy poważnie wszelkie zabiegi higieniczne. W czasach epidemii trudno chyba o przesadę w tej kwestii.

* Źródło: businessinsider.com

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy