karmienie piersią przy koronawirusie
fot. AdobeStock

Koronawirus a karmienie piersią – zalecenia ekspertów

Podajemy zalecenia dotyczące karmienia piersią opracowane przez krajowego konsultanta w dziedzinie neonatologii oraz zalecenia WHO i CDC dla mam karmiących, które podejrzewają, że mogą być chore na COVID-19 lub zostały już zdiagnozowane.
Małgorzata Wódz
karmienie piersią przy koronawirusie
fot. AdobeStock
Aktualizacja: 22 marca 2020

13 marca 2020 Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała zalecenia dotyczące karmienia piersią w czasie zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zawierają one wskazówki dla kobiet, które podejrzewają, że mogą się u nich rozwijać objawy infekcji koronawirusem lub już mają zdiagnozowaną chorobę COVID-19. Tego samego dnia poznaliśmy również stanowisko CDC, czyli Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (odpowiednik polskiego Sanepidu).

Znamy również zalecenia krajowego konsultanta w dziedzinie neonatologii, prof. dr hab. n. med. Ewy Helwich.

Czy koronawirus przenosi się przez mleko mamy?

Ekspertom do tej pory nie udało się ustalić, czy koronawirus SARS-CoV-2 może przenosić się w wyniku karmienia piersią. Wpływa na to fakt, że nie ma zbyt wielu badań na ten temat. Te, które były prowadzone, nie wykryły koronawirusa w mleku mamy. Nadal jednak nie ma pewności, czy kobiety zarażone mogą przekazać wirusa dziecku poprzez swój pokarm.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Czy można karmić piersią, jeśli mama jest chora lub podejrzewana o zakażenie koronawirusem – stanowisko WHO i CDC

Zdaniem ekspertów WHO w obu przypadkach kobiety mogą karmić piersią z zachowaniem „szczególnych środków ostrożności”. Podobne zaleca CDC. Wśród możliwych środków ostrożności wymienia się m.in.:
 • Staranne mycie rąk według obowiązujących zaleceń przed dotknięciem dziecka
 • W miarę możliwości noszenie przez mamę podczas karmienia piersią maski na twarz 
 • Jeśli odciągamy mleko, mycie rąk przed dotknięciem jakiejkolwiek części laktatora lub butelki do karmienia
 • Po skorzystaniu z laktatora, wysterylizowanie go ściśle wg zaleceń producenta (podobnie należy postąpić z butelką do karmienia). 
 • Eksperci zwracają uwagę, że w sytuacji, gdy u mamy potwierdzono COVID-19, idealnie byłoby, gdyby odciągała mleko, które poda dziecku inna niezakażona osoba. Jest to uzasadnione tym, że osoby z koronawirusem SARS-CoV-2 powinny być odizolowane od innych członków rodziny (np. przebywać w oddzielnym pokoju). 
Wydane zalecenia są tymczasowe i opierają się na aktualnym stanie wiedzy na temat infekcji wywołanych koronawirusem oraz innych infekcji dróg oddechowych i będą aktualizowane, jeśli pojawią się nowe informacje czy wyniki badań.

Polskie zalecenia dotyczące karmienia piersią noworodków

Nie zalecamy karmienia noworodków w szpitalu mlekiem zarażonej mamy lub podejrzewanej o zarażenie – podkreśla prof. Ewa Helwich. Dziecko nie może dostać pokarmu mamy do czasu, aż jej wyniki będą wskazywały, że nie jest nosicielką wirusa SARS-CoV-2. 

Polskie zalecenia są bardziej restrykcyjne niż wydane przez WHO i CDC. Wynika to ze szczególnej i niebezpiecznej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy – tłumaczy krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii, prof. Ewa Helwich i zwraca uwagę na fakt, że WHO zaleca m.in. zapewnienie mamom po urodzeniu dziecka pojedynczych sal, oddzielnych pielęgniarek  i maseczek ochronnych – nie jakichkolwiek, ale specjalnych, jakimi obecnie nie dysponujemy.

Jak wiemy pielęgniarki w ciągu doby musiałyby kilka lub nawet kilkanaście razy zmieniać odzież chroniącą przed przeniesieniem wirusa. W sytuacji pandemii, gdy brakuje nam jednorazowych środków ochronnych, gdy w grę wchodzi również olbrzymie obciążenie stresem personelu medycznego, nie mamy możliwości, żeby takie środki ostrożności, o jakich mówi WHO, zapewnić – tłumaczy prof. Helwich.

 • Po przyjściu na świat noworodki mam zakażonych, do czasu uzyskania przez mamę negatywnego testu, będą karmione mlekiem z banku mleka lub pokarmem sztucznym.
 • Mama powinna odciągać mleko, aby podtrzymać laktację. 
 • W chwili obecnej w szpitalach zakaźnych nie jest możliwe profilaktyczne pasteryzowanie odciągniętego pokarmu i podawanie go dziecku.

Zalecenie dotyczące noworodków przebywających w domu

 • Jeśli niepokojące objawy pojawią się u mamy noworodka, która wcześniej była zdrowa, przebywa w domu i karmi dziecko piersią, mama może kontynuować karmienie do czasu wykonania testu na koronawirusa. 
 • Idealnie byłoby, jeśli test zostałby wykonany u dziecka. Jeśli dziecko też będzie miało pozytywny wynik, rozłączanie mamy z dzieckiem nie ma sensu. W takiej sytuacji należy karmić piersią, aby dziecko otrzymało przeciwciała znajdujące się pokarmie mamy. 
 • Jeśli u dziecka test będzie ujemny, a u mamy dodatni, mama powinna być izolowana w domu, a dziecko nie powinno otrzymywać jej mleka do czasu, aż wynik jej testu będzie ujemny. Trzeba pamiętać, że izolacja w ramach jednego mieszkania nie jest izolacją pełną.


Opisane wyżej polskie rekomendacje dotyczą noworodków, czyli dzieci w pierwszym miesiącu życia (także przedwcześnie urodzonych).


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy