jak odróżnić koronawirusa od grypy
fot. Adobe Stock

Koronawirus a grypa – objawy, podobieństwa i różnice [INFOGRAFIKA]

Koronawirus a grypa – oba wirusy dają podobne objawy w postaci wysokiej gorączki, kaszlu i osłabienia. Koronawirus jest jednak znacznie bardziej zaraźliwy, wywołuje poważniejsze powikłania i więcej zgonów. To czyni go znacznie groźniejszym od sezonowej grypy.
Agnieszka Majchrzak
jak odróżnić koronawirusa od grypy
fot. Adobe Stock
Pandemia koronawirusa w 2020 roku jest wydarzeniem bez precedensu. Nigdy wcześniej nie zastosowano w światowej skali tak radykalnych form walki z wirusem. Rodzi to skojarzenia z pandemią grypy hiszpanki z 1918 roku, która pochłonęła wiele istnień ludzkich. I chociaż szczęśliwie nie ma mowy o porównywaniu zasięgu obu pandemii (hiszpanka uśmierciła 50 mln ludzi na świecie, statystyki koronawirusa na początek maja informują o śmierci 235 tys. 290 osób na świecie), to jednak analizując przebieg zakażenia koronawirusem, siłą rzeczy robi się odniesienia do grypy, gdyż oba wirusy mają zbliżone do siebie objawy zakażenia. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

Koronawirus a grypa:

Koronawirus a grypa - podobieństwa

Zarówno wirusy grypy, jak i koronawirus są wirusami zakaźnymi, rozprzestrzeniającymi się drogą kropelkową. Oznacza to, że do zakażenia nimi dochodzi podczas bezpośredniego kontaktu ze skażoną powierzchnią lub z osobą zakażoną. Kropelki śliny trafiają do oczu, ust lub nosa osoby zdrowej i stają się źródłem zakażenia, powodując ostre choroby układu oddechowego.
Redakcja poleca: Co sądzisz o nieszczepieniu dzieci ? [SONDA ULICZNA]
Dzięki obowiązkowym szczepieniom miliony ludzi nie umierają na zakaźne choroby takie jak gruźlica, czy polio. Ale z drugiej strony wzrasta także liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. Jakie jest zdanie ludzi? Zobacz!

Koronawirus a grypa - objawy

Grypa i koronawirus dają podobne objawy, są to:
  • wysoka gorączka,
  • kaszel,
  • ból mięśni.

W początkowej fazie zakażenia koronawirus może przypominać grypę. Stąd konieczne jest wykonanie testu na koronawirusa, w celu potwierdzenia lub wykluczenia zachorowania na COVID-19 będącego następstwem zakażenia koronawirusem.

Oto zestawienie objawów koronawirusa i grypy:


Koronawirus a grypa - różnice

Istnieje kilka zasadniczych różnic pomiędzy koronawirusem a grypą – należą do ich:
  • okres wykluwania się choroby,
  • grupy największego ryzyka zakażenia,
  • skala zaraźliwości,
  • wskaźnik śmiertelności,
  • przebieg choroby.

Okres rozwoju grypy wynosi przeciętnie 1-4 dni do momentu zetknięcia się z osobą zakażoną jej wirusem. W przypadku koronawirusa od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów upływa średnio 5-7 dni, ale może to trwać nawet do 14 dni (stąd konieczność przechodzenia 2 tygodniowej kwarantanny w przypadku kontaktu z osobą chorą na COVID-19). Można także przejść zakażenie koronawirusem bezobjawowo, co w przypadku grypy raczej się nie zdarza.

Grypa stanowi poważne zagrożenie dla dzieci poniżej 5 roku życia, kobiet w ciąży, osób starszych oraz z chorobami przewlekłymi. Z kolei zakażenie koronawirusem dotyczy przede wszystkim ludzi starszych, z chorobami współistniejącymi. Większość zakażonych to osoby po 70. roku życia i to w tej grupie jest też najwięcej zgonów.

Koronawirus w zdecydowanie mniejszym stopniu dotyka dzieci i młodzieży, mogących przechodzić zakażenie bezobjawowo i być źródłem zakażenia dla dorosłych.

Koronawirusa cechuje także większa zaraźliwość. Według najnowszych danych jedna osoba chorująca na COVID-19 może zakazić mniej więcej 2 osoby. Dla grypy liczba ta jest różna w zależności od podtypu i okresu, jednak statystycznie wynosi 1,4-4.
Koronawirus powoduje więcej przypadków śmiertelnych. Wstępne analizy szacują, że u około 3-4 proc. zakażonych dochodzi do zgonu w wyniku niewydolności oddechowej. Śmiertelność grypy dotyczy około 0,1-0,2 proc. chorych.

Oba wirusy różni także ciężkość przebiegu obu chorób – dla COVID-19 około 5 proc. zachorowań ma ciężki przebieg (wirus powoduje poważne powikłania w postaci śródmiąższowego zapalenia płuc), a 5 proc. bardzo ciężki, wymagający mechanicznego wspomagania oddychania. To więcej, niż obserwuje się wśród chorych na grypę sezonową, w przypadku której zgony najczęściej związane są z groźnymi powikłaniami, a nie wynikają z przebiegu samego zakażenia wirusem.

Koronawirus a grypa - statystyki

Statystyki opracowane na podstawie dostępnych informacji na temat koronawirusa pokazują skalę jego zagrożenia w zestawieniu z grypą:

 
Skutki Koronawirus Grypa
Współczynnik śmiertelności             3-4 proc.
(u osób powyżej 80. roku życia: > 20 proc.)
0,1-0,2  proc. 
Ciężkie przypadki zachorowań          10 proc.    1,5  proc. 
Tempo rozprzestrzeniania się              2,5 dnia  7 dni
Okres zarażania             2-4 tygodnie 1 tydzień
Przenoszenie przez skażone powierzchnie  
            do 9 dni         w temp. pokojowej 
 
 doba

 

Koronawirus a grypa - leczenie

Zarówno przy grypie, jak i w infekcji koronawirusowej, stosuje się leczenie objawowe, polegające m.in. na obniżaniu gorączki. W ciężkich przypadkach COVID-19 wymagana jest hospitalizacja i wdrożenie mechanicznej wentylacji płuc, z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury podtrzymującej życie, czyli respiratorów.

Przed wirusem grypy możemy się zabezpieczyć poprzez szczepienie, które redukuje ryzyko wystąpienia powikłań i powoduje, że przebieg choroby jest dużo łagodniejszy.

Na chwilę obecną na koronawirusa nie ma szczepionki. Od kilku miesięcy grupy naukowców z wielu krajów prowadzą intensywne badania nad jej stworzeniem. Szacuje się, że będzie ona dostępna najwcześniej w pierwszej połowie 2021 roku.
Szczepienia są najskuteczniejsza dostępną bronią w profilaktyce chorób zakaźnych. Z tego powodu zarówno WHO, jak i Minister Zdrowia w Polsce rekomenduje upowszechnianie szczepień przeciw grypie i pneumokokom osobom powyżej 60 roku życia oraz chorującym przewlekle. Obecnie zaszczepienie przeciw grypie daje dodatkową wartość diagnostyczną – zostaje ograniczone prawdopodobieństwo grypy u osoby, która ma objawy infekcyjne, a co za tym idzie ułatwienie w różnicowaniu koronawirusa i grypy.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy