grypa czy koronawirus
fot. Adobe Stock

Grypa czy koronawirus SARS-CoV-2 – objawy, podobieństwa i różnice [INFOGRAFIKA]

Grypa i koronawirus dają praktycznie jednakowe objawy w postaci wysokiej gorączki, kaszlu, bólu mięśni i osłabienia. Koronawirus SARS-CoV-2 jest jednak znacznie bardziej zaraźliwy, wywołuje poważniejsze powikłania i 5-10 razy więcej zgonów. To czyni go dużo groźniejszym od sezonowej grypy.
Agnieszka Majchrzak
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski
grypa czy koronawirus
fot. Adobe Stock
Pandemia koronawirusa w 2020 roku jest wydarzeniem w ciągu ostatnich 100 lat bez precedensu. W ostatnim stuleciu nie zastosowano w światowej skali tak radykalnych form walki z wirusem. Rodzi to skojarzenia z pandemią grypy hiszpanki z 1918 roku, która pochłonęła wiele istnień ludzkich. I chociaż szczęśliwie nie ma mowy o porównywaniu zasięgu obu pandemii (hiszpanka uśmierciła 50 mln ludzi na świecie, statystyki koronawirusa pod koniec września 2020 r. informowały o śmierci ponad miliona osób na świecie), to jednak analizując przebieg zakażenia koronawirusem, siłą rzeczy robi się odniesienia do grypy, gdyż oba wirusy mają zbliżone do siebie objawy zakażenia. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

Spis treści:
 1. Grypa czy koronawirus SARS-CoV-2 - podobieństwa
 2. Grypa a koronawirus SARS-CoV-2 - objawy
 3. Czym koronawirus SARS-CoV-2 różni się od grypy?
 4. Koronawirus SARS-CoV-2 a grypa - statystyki
 5. Koronawirus SARS-CoV-2 a grypa - leczenie
 6. Koronawirus SARS-CoV-2 a grypa - zapobieganie
 7. Grypa jelitowa a koronawirus SARS-CoV-2

Grypa czy koronawirus SARS-CoV-2 - podobieństwa

Zarówno wirusy grypy, jak i koronawirus są wirusami zakaźnymi, rozprzestrzeniającymi się drogą kropelkową. Oznacza to, że do zakażenia nimi dochodzi podczas bezpośredniego kontaktu ze skażoną powierzchnią lub z osobą zakażoną. Kropelki śliny trafiają do oczu, ust lub nosa osoby zdrowej i stają się źródłem zakażenia, powodując ostre choroby układu oddechowego.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Grypa a koronawirus SARS-CoV-2 - objawy

Objawy koronawirusa są podobne do grypy. Jest to:
 • wysoka gorączka
 • kaszel
 • ból mięśni
 • osłabienie

Czy koronawirus SARS-CoV-2 to grypa? Nie, jednak w początkowej fazie zakażenia koronawirus może przypominać objawy grypy. Stąd konieczne jest wykonanie testu na koronawirusa, w celu potwierdzenia lub wykluczenia zachorowania na COVID-19.

Oto zestawienie objawów koronawirusa SARS-CoV-2 i grypy:

Czym koronawirus SARS-CoV-2 różni się od grypy?

Istnieje kilka zasadniczych różnic pomiędzy koronawirusem a grypą. Są to przede wszystkim:
 • Okres wylęgania się choroby. Okres rozwoju grypy wynosi przeciętnie 1-4 dni od momentu zetknięcia się z osobą zakażoną jej wirusem. W przypadku koronawirusa od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów upływa średnio 5-7 dni, ale może to trwać nawet do 14 dni (stąd konieczność przechodzenia 2 tygodniowej kwarantanny w przypadku kontaktu z osobą chorą na COVID-19), a w niektórych przypadkach przekracza nawet 20 dni (1%). Można także przejść zakażenie koronawirusem bezobjawowo, w przypadku grypy raczej się to nie zdarza.
 • Grupy największego ryzyka zakażenia. Grypa stanowi poważne zagrożenie dla dzieci poniżej 5. roku życia, kobiet w ciąży, osób starszych oraz z chorobami przewlekłymi. Z kolei powikłane zakażenie koronawirusem dotyczy przede wszystkim ludzi starszych, z chorobami współistniejącymi. Najwięcej zgonów jest w grupie osób po 70. roku życia. Koronawirus w zdecydowanie mniejszym stopniu dotyka dzieci i młodzieży, którzy zazwyczaj przechodzą zakażenie bezobjawowo i są źródłem zakażenia dla dorosłych.
 • Skala zaraźliwości. Koronawirusa SARS-CoV-2 cechuje także większa zaraźliwość. Według najnowszych danych jedna osoba chorująca na COVID-19 może zakazić mniej więcej 2-3 osoby. Dla grypy liczba ta jest różna w zależności od podtypu i okresu, jednak statystycznie wynosi ok. 1,4-1,5 osoby.
 • Przebieg choroby. Oba wirusy różni także ciężkość przebiegu wywołujących je chorób – dla COVID-19 ok. 5 proc. zachorowań ma ciężki przebieg (wirus powoduje poważne powikłania w postaci śródmiąższowego zapalenia płuc), a 5 proc. bardzo ciężki, wymagający mechanicznego wspomagania oddychania. To więcej, niż obserwuje się wśród chorych na grypę sezonową, w przypadku której zgony najczęściej związane są z groźnymi powikłaniami, a nie wynikają z przebiegu samego zakażenia wirusem.
 • Wskaźnik śmiertelności. Koronawirus powoduje więcej przypadków śmiertelnych. Wstępne analizy szacują, że u około 1 proc. zakażonych dochodzi do zgonu w wyniku niewydolności oddechowej. Śmiertelność grypy dotyczy około 0,1 proc. chorych.

Koronawirus SARS-CoV-2 a grypa - statystyki

Statystyki opracowane na podstawie dostępnych informacji na temat SARS-CoV-2 pokazują skalę jego zagrożenia w zestawieniu z grypą:

 
Skutki SARS-CoV-2 Grypa
Współczynnik śmiertelności            
          3-4 proc.
(u osób powyżej 80. roku życia: > 20 proc.)
 
0,1-0,2  proc. 
Ciężkie przypadki zachorowań          10 proc.    1,5  proc. 
Tempo rozprzestrzeniania się              2,5 dnia  7 dni
Okres zarażania             2-4 tygodnie 1 tydzień
Przenoszenie przez skażone powierzchnie  
            do 9 dni         w temp. pokojowej 
 
 doba

 

Koronawirus SARS-CoV-2 a grypa - leczenie

Zarówno przy grypie, jak i w infekcji koronawirusowej stosuje się leczenie objawowe, polegające m.in. na obniżaniu gorączki. W ciężkich przypadkach COVID-19 wymagana jest hospitalizacja i wdrożenie mechanicznej wentylacji płuc, z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury podtrzymującej życie, czyli respiratorów. Przeciw grypie mamy specyficzne leki przeciwwirusowe do stosowania doustnego, przeciw COVID-19 mamy tylko środki stosowane w szpitalach dożylnie.

Koronawirus SARS-CoV-2 a grypa – zapobieganie

Przed wirusem grypy możemy się zabezpieczyć poprzez szczepienie, które redukuje ryzyko wystąpienia powikłań i powoduje, że przebieg choroby jest dużo łagodniejszy.

Tymczasem na chwilę obecną na koronawirusa nie ma szczepionki. Od kilku miesięcy grupy naukowców z wielu krajów prowadzą intensywne badania nad jej stworzeniem. Eksperci mają nadzieję, że będzie ona dostępna najwcześniej w 2021 roku.
Warto się szczepić! Szczepienia są najskuteczniejsza dostępną bronią w profilaktyce chorób zakaźnych. Z tego powodu zarówno WHO, jak i Minister Zdrowia w Polsce rekomenduje upowszechnianie szczepień przeciw grypie i pneumokokom osobom powyżej 60 roku życia oraz chorującym przewlekle. Zaszczepienie przeciw grypie w czasie pandemii daje dodatkową wartość diagnostyczną – zostaje ograniczone prawdopodobieństwo grypy u osoby, która ma objawy infekcyjne.

Grypa jelitowa a koronawirus SARS-CoV-2

U niektórych osób zarażonych koronawirusem występują objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak: biegunka, nudności, wymioty, a także ogólne osłabienie. Niekiedy więc przypomina to grypę żołądkową (jelitową). Jeżeli zauważyłaś u siebie takie symptomy, a przy tym podejrzewasz też, że mogłaś mieć kontakt z osobą chorą na Covid-19 – skontaktuj się z lekarzem lub sanepidem (telefonicznie!). 

Zobacz także:
dr Paweł Grzesiowski
Konsultacja: dr Paweł Grzesiowski

Pediatra, immunolog, prezes Fundacji „Instytut Profilaktyki Zakażeń”, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej, autor wielu publikacji na temat profilaktyki, immunologii i szczepień.

Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy