dentysta, gabinet stomatologiczny, na fotelu dentysty
fot. Fotolia

Jakie zabiegi stomatologiczne przed planowaną ciążą?

Mostki, koronki... Zdecydować się na taki zabieg stomatologiczny przed ciążą, czy czekać do porodu? A co z próchnicą? Odpowiada Konrad Zarod, warszawski lekarz dentysta, właściciel gabinetu "Alchemia Uśmiechu".
Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: Konrad Zarod
dentysta, gabinet stomatologiczny, na fotelu dentysty
fot. Fotolia
Muszę zrobić porządek z zębami, ale wiążę się to z długotrwałym leczeniem (prostuję zgryz). Nie miałabym wątpliwości, czy iść do stomatologa, ale planuję zajść w ciążę. Czy czekać z tym leczeniem do jej zakończenia? Basia

Jeśli kobieta nie spodziewa się jeszcze dziecka, to odpowiedź jest prosta – przed poczęciem należy wyleczyć wszystkie zęby (tzn. próchnicę, stany zapalne w jamie ustnej). To lepsze rozwiązanie, niż narażanie się w czasie ciąży na dodatkowy dyskomfort spowodowany wizytami u dentysty. Kolejny argument za zdrowymi zębami u przyszłej mamy jest taki, iż niewyleczone zęby utrudniają... zajście w ciążę.

Korony, mosty – przed ciążą czy po porodzie

Inaczej jest, gdy w grę wchodzi leczenie protetyczne (czyli wykonywanie koron i mostów) oraz implantologiczne – zalecałbym wstrzymać się z tym do porodu. Działania te muszą być dobrze zaplanowane, przeprowadzone z należytą starannością, a niejednokrotnie na efekt końcowy składa się kilka wizyt w odstępach nawet kilku miesięcy. W ciąży trudno o taki komfort.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Leczenie stomatologiczne w ciąży

Ciąża nie jest powodem, by rezygnować z leczenia zębów i odkładać to na czas po porodzie. Jeśli kobieta spodziewa się dziecka, a nie wyleczyła zębów przed poczęciem, to najpierw trzeba:
  •  oczyścić zęby z kamienia i osadu – obecność kamienia i osadu powoduje stany zapalne dziąseł oraz podwyższa poziom bakterii we krwi, co ma negatywny wpływ na przyszłą mamę i płód;
  •  usunąć ogniska próchnicy oraz stany zapalne.
W czasie ciąży można też przeprowadzić inne zabiegi:
  •  "założyć" wypełnienia oraz leczyć zęby kanałowo;
  •  usunąć zęby – robi się to w przypadkach tego wymagających. Jedynym zastrzeżeniem jest rodzaj podawanego znieczulenia. U kobiet w ciąży nie należy podawać znieczuleń zawierających adrenalinę, która może wywołać skurcze macicy.
Uwaga! Jedynym problemem jest brak możliwości wykonywania zdjęć rentgenowskich, jednak nie jest to podstawa do zaniechania ratowania zębów.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego trzeba wyleczyć zęby przed ciążą?
Konrad Zarod
Konsultacja: Konrad Zarod

Lekarz dentysta. Zajmuje się endodoncją, stomatologią zachowawczą i protetyką. Wszystkie zabiegi wykonuje pod mikroskopem, co zwiększa ich skuteczność. W wolnej chwili tworzy profil na Facebooku „Leczenie kanałowe pod mikroskopem”. Uczestnik wielu kursów z zakresu protetyki oraz endodoncji. Właściciel gabinetu Alchemia Uśmiechu w Warszawie, w którym przyjmuje dzieci i dorosłych (www.alchemiausmiechu.pl).

Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy