Encyklopedia zdrowia dziecka

Kości

Układ kostny malutkiego dziecka nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Kości są dość miękkie i cały czas zachodzi proces ich mineralizacji (przyłączania fosforanów wapnia), czyli twardnienia. W pełni zakończy się on dopiero około 20. roku życia!

Jak dbać?
Zanim to się stanie, możesz naprawdę wiele zrobić, by proces ten prawidłowo przebiegał u Twojego dziecka:
1. Pamiętaj o witaminie D. Dbaj, by maleństwo otrzymywało jej odpowiednią ilość. Spełnia ona ważną funkcję w zapobieganiu chorobom układu kostnego, bierze udział w procesie mineralizacji kości.
2. Jak najdłużej karm piersią. Twój pokarm zawiera odpowiednią dla maleństwa ilość wapnia. Poza tym wzajemne proporcje tego pierwiastka i fosforu są w mleku mamy idealne – dzięki nim mineralizacja kości może przebiegać bez zakłóceń. Dodatkowe podawanie maluchowi witaminy D reguluje przyswajanie obu tych pierwiastków.
3. Pamiętaj o codziennych spacerach. Witamina D tworzy się pod wpływem działania promieni słonecznych. To właśnie światło umożliwia jej powstawanie w organizmie. Dlatego częste wychodzenie z malcem na dwór to jeden ze sposobów dbania o jego kości.
4. Zatroszcz się o odpowiednią porcję ruchu. Wiele wad postawy wynika ze zbyt słabych mięśni, które nie są w stanie odpowiednio podtrzymywać kośćca. Pamiętaj, że rozwój fizyczny dziecka jest tak samo ważny jak rozwój intelektualny!

Kiedy do lekarza?
Począwszy od trzeciego roku życia dziecka raz na rok zabieraj je na kontrolę do ortopedy. Pozwoli to wcześnie wykryć ewentualne wady postawy i je skorygować. Nieleczona wada utrwala się i może powodować bolesne dolegliwości w późniejszym wieku.

Rodzice pytają:

Ile witaminy D3 podawać dziecku?
O tym decyduje pediatra. Zwykle podaje się 400 j.m. na dzień (jedna-dwie krople, dokładna ilość j.m. w kropli podana jest w ulotce) do końca pierwszego roku. Jeśli pod koniec ciąży przyjmowałaś suplementy z witaminą D, zacznij podawać ją w trzecim tygodniu życia dziecka. Malec powinien dostawać ją przed karmieniem, prosto do buzi (np. na łyżeczce). Mieszanki mleczne zawierają dodatek witaminy D, więc dzieci karmione sztucznie nie muszą otrzymywać jej oddzielnie.

Czy wcześniaki są bardziej zagrożone zaburzeniami w rozwoju kości?
Większość wapnia płód magazynuje w trzecim trymestrze ciąży. Dlatego na zachorowanie na krzywicę szczególnie narażone są dzieci urodzone przed czasem. Jeśli Twój malec do nich należy, porozmawiaj z pediatrą. Może on zadecydować o podwyższeniu dawki witaminy D i podawaniu specjalnych mieszanek mlecznych, uwzględniających zwiększone zapotrzebowanie na wapń i fosfor.

Co to jest krzywica?
Jej przyczyną jest niedobór witaminy D, która reguluje w organizmie przyswajanie fosforu i wapnia. Dziecko może mieć zniekształconą klatkę piersiową i kręgosłup. Wolniej rośnie, zbytnio się poci, czasem ma powiększony brzuszek. Dziś na szczęście krzywica zdarza się rzadko dzięki właściwej diecie i podawaniu witaminy D.

Zobacz także:
Witamina D
Wapń
Ciemiączko
Krzywica

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra