GRY
 
 

Kosmetyczka kilkulatka

Jakiś czas temu z ulgą odpuściłaś sobie wydatki na pieluszki, oliwki, zasypki. Ale co z pielęgnacją nadal wrażliwej skóry malca?

Podstawowa zasada, o której warto pamiętać przy wyborze kosmetyków dla starszaka, jest taka sama jak w wypadku niemowlęcia: nie kupuj ich zbyt dużo. Ale pamiętaj też, że trzylatek ma nadal bardzo delikat-ną skórę, która wymaga czułej troski. Potrzebuje kosmetyków, które powstały z myślą o najmłodszych. Jakie kupować i na co zwrócić uwagę?

Mydło i piana
W dalszym ciągu sięgaj tylko po dziecięce. Mydła dla dorosłych mają zasadowy odczyn, który często wysusza skórę. Starsze dzieci zwykle uwielbiają kąpiele z pianą. Wybierz więc te płyny, które tworzą nad wodą pachnący puch. Aby urozmaicić kąpiel, wlej do wanny płyn koloryzujący wodę (są specjalne dla dzieci). Uwaga! Zwróć uwagę na preparaty, którymi myjesz wannę. Zamiast silnych mleczek pozostawiających osad użyj środków w rozpylaczach (łatwiej się spłukują) albo zwykłej soli (gdy malec jest alergikiem).

Szampon
Wybierz taki, który nie podrażnia oczu. Niestety, wiele dwu-, trzylatków nieprotestujących dotąd przy myciu głowy teraz, słysząc o moczeniu włosów, płacze. Wtedy warto poszukać ronda do kąpieli (patrz: ramka). Dzięki takiemu gadżetowi woda z pianą ścieka nie po buzi malca, tylko po głowie i plecach.

Balsam do ciała
Jeśli dziecko ma zdrową skórę, po kąpieli nie trzeba jej niczym smarować. Gdy jednak skóra malucha jest bardzo sucha, sprawa wygląda inaczej. Do kąpieli wybierz emolienty, czyli płyny do mycia, które tworzą na skórze filtr zapobiegający jej wysuszaniu. A po myciu warto nawilżyć i natłuścić skórę – zwłaszcza zimą, kiedy wilgotność powietrza w mieszkaniu znacznie spada (najlepiej używać kosmetyków z jednej linii pielęgnacyjnej).

Pasta do zębów
Zawsze sprawdzaj, czy ta, którą kupujesz, jest przeznaczona dla dzieci między drugim a szóstym rokiem życia. Pasty dla dorosłych można zacząć używać dopiero wtedy, gdy pojawią się w dziecięcej buzi pierwsze ząbki stałe. Pastę wcieraj w miękką szczoteczkę do zębów o zaokrąglonych krawędziach, później (trzylatkowi) możesz nakładać porcję wielkości ziarna grochu. Uwaga! Nie zostawiaj dziecka samego w łazience z pastą do zębów, bo tubka pachnąca truskawkami maluchowi może wydawać się smakołykiem.


mtj_dopisek.gif


Redakcja poleca: Poznaj najciekawsze zabawki do kąpieli polecane przez Mamissima – film
Zobacz przegląd zabawek kąpielowych dla dzieci od malucha do przedszkolaka, dzięki którym wieczorny rytuał stanie się prawdziwą morską przygodą!

Ocena (1 ocena)

3.0
Doładuj
Przeładuj