ile kosztuje dziecko
fot. Adobe Stock

Ile kosztuje dziecko w 2021 roku – ile trzeba wydać na utrzymanie dziecka miesięcznie i do 18. roku życia?

Mało kto myśli, ile kosztuje dziecko, jeszcze przed jego narodzinami. Dopiero po porodzie do rodziców dociera, że to ogromne wydatki! Jakie dokładnie? Niejeden złapie się za głowę, bo miesięczne utrzymanie dziecka to spora część przeciętnej pensji. A utrzymanie dziecka do 18. roku życia kosztuje nas tyle, co zakup mieszkania.
Agnieszka Majchrzak
ile kosztuje dziecko
fot. Adobe Stock
Ile kosztuje dziecko – to pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców. Dobrze się przygotujcie, bo szykowanie się do narodzin pochłonie niezłą sumkę. Później, z każdym rokiem będziecie potrzebować miesięcznie coraz więcej pieniędzy, by w końcu na całe utrzymanie dziecka do 18. roku życia wydać tyle, co na kawalerkę. Brzmi mało optymistyczne? Na szczęście rodzicielstwo ma też inne, o wiele piękniejsze odsłony i nie wszystko można przeliczać na pieniądze.

Ile kosztuje dziecko?

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt utrzymania i wychowania jednego dziecka w Polsce w 2021 roku wynosi od 211,1 do 253,8 tys. zł, a dwójki dzieci – 422,2 tys. zł. Jeśli zaś dziecko pozostaje na utrzymaniu rodziców również w okresie studiów, muszą oni liczyć się z kolejnym wydatkiem – ponad 130 tys. zł (średnio 2186 zł miesięcznie). Jest to wydatek porównywalny z ceną mieszkania w dużym mieście w Polsce.

W ciągu ostatniego roku koszty utrzymania dziecka wzrosły odpowiednio o 5,5 proc. oraz 5,2 proc. Na przestrzeni ostatnich 6 lat z kolei koszt utrzymania jednego dziecka w trzyosobowej rodzinie wzrósł aż o 23 proc.

Wydatki na dziecko zaczynają się, jeszcze zanim urodzisz. Jak wynika z deklaracji polskich rodziców, koszty związane z przebiegiem ciąży oraz przygotowaniami do przyjścia na świat dziecka to średnio wydatek ok. 8,5 tys. złotych. Od tego momentu będziesz potrzebować dużo pieniędzy. Niestety, z każdym rokiem utrzymanie dziecka będzie pochłaniać coraz więcej.
Kiedy dziecko się urodzi, miesięczne utrzymanie będzie cię kosztować ok. 1050 zł. Utrzymanie nastolatka to już ok. 1500 zł, a studenta – niemal 2200 zł (badania SW Research, 2018).

Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Utrzymanie dziecka do 18. roku życia generuje olbrzymie koszty przede wszystkim ze względu na koszty żywności, mieszkania i edukacji. Za co konkretnie płacimy? Urodzenie dziecka niemal automatycznie oznacza:

  • zwiększenie rachunków za prąd, wodę, gaz średnio o ok. 200 zł miesięcznie;
  • wzrost wydatków na żywność o blisko 300 zł miesięcznie;
  • zwiększenie wydatków na chemię gospodarczą i kosmetyki o ok. 260 zł miesięcznie.

Ile kosztuje opieka zdrowotna dla dziecka?

Rodzice muszą liczyć się też z tym, że będą więcej wydawać na opiekę zdrowotną dla dziecka. Choć 31 proc. z nich deklaruje, że nie ponosi dodatkowych kosztów, ponieważ korzysta z publicznych, bezpłatnych usług medycznych. to jednak większość rodziców przeznacza na opiekę zdrowotną ok. 314 zł miesięcznie.
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Ile kosztuje niania, przedszkole, szkoła?

Około 22 proc. Polaków korzysta z opiekunki do dzieci, co kosztuje ich średnio ponad 700 zł miesięcznie. 70 proc. biorących udział w badaniu zadeklarowało, że ich dzieci uczęszczają do placówki edukacyjnej (żłobek, przedszkole, szkoła), z czego aż 20 proc. przyznało, że jest to instytucja prywatna, za którą trzeba płacić dodatkowe czesne.

Prywatna szkoła to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych rocznie, ale istnieją w Polsce placówki, w których roczne czesne wynosi nawet 50 tysięcy złotych!

Ile kosztują zajęcia dodatkowe?

Posiadanie dziecka to również koszty związane z jego rozwojem fizycznym i intelektualnym oraz zabawą. Okazuje się, że przeciętne polskie dziecko dostaje nowe zabawki nie częściej niż raz w miesiącu, a miesięczny budżet przeznaczany na takie zakupy to, zgodnie z deklaracjami ankietowanych, ok. 200 zł.

Koszty zajęć dodatkowych to niemały wysiłek dla portfela rodziców. Badanie pokazuje, że 70 proc. dzieci uczęszcza na zajęcia: najczęściej są to lekcje języków obcych (28 proc.) i zajęcia sportowe (30 proc.). Nauka języków obcych to 260 zł miesięcznie, a lekcje gry na instrumencie i korepetycje indywidualne z przedmiotów szkolnych to już koszt blisko 350 zł miesięcznie za każde. Zajęcia sportowe to miesięczny wydatek rzędu 214 zł. Pozostaje jeszcze kino, teatr, place zabaw – to wydatek od 250 do 300 zł miesięcznie.

Ile wydawać na dziecko? Nie oszczędzaj!

Badania pokazują, że posiadanie dziecka w Polsce to bardzo drogie przedsięwzięcie, na które nie każda rodzina może sobie pozwolić. Współcześni rodzice dużo chętniej niż poprzednie pokolenia inwestują we wszechstronny rozwój dzieci, zapewniając im przede wszystkim dobrą edukację. Dużo bardziej odpowiedzialnie traktują też m.in. ich zdrowie i żywienie. Takie podejście kosztuje, ale też przyniesie efekty w postaci nowego pokolenia świetnie wykształconych, zdrowych Polaków. Dzieci, mimo że generują jedne z większych wydatków w skali całego życia ekonomicznego ich rodziców, są też najlepszą inwestycją, na której nie należy oszczędzać – przekonują eksperci platformy MAM.

Źródło: money.pl; Raport „Ile kosztuje dziecko” opracowany na podstawie badania ilościowego przeprowadzonego metodą CAWI przez ośrodek badawczy SW Research na reprezentatywnej grupie 1000 rodziców dzieci w wieki do 24 r.ż. w dniach 04-07.09.2018 r. na zlecenie platformy MAM.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy