ile kosztuje dziecko
fot. Adobe Stock

Ile kosztuje dziecko? Zobacz najnowsze wyliczenia

Urodziłaś dziecko? Gratulacje, ale przygotuj się na wiele, wiele lat wydatków. Te badania dają wiele do myślenia.
Agnieszka Majchrzak
ile kosztuje dziecko
fot. Adobe Stock
Jeszcze zanim urodzisz, ciąża i przygotowania do powitania na świecie malucha pochłoną niezłą sumkę. Później, z każdym rokiem będziesz potrzebować coraz więcej pieniędzy. Brzmi mało optymistyczne? Na szczęście macierzyństwo ma też inne, o wiele piękniejsze odsłony i nie wszystko można przeliczać na pieniądze.

Dziecko to wydatki, wydatki i jeszcze raz wydatki

Te najnowsze dane o koszcie posiadania dziecka w Polsce pochodzą z wrześniowego badania przeprowadzonego przez ośrodek badawczy SW Research na zlecenie platformy do obniżania i opłacania rachunków za media MAM, która stale bada zachowania konsumenckie.

Oczywiście wydatki zaczynają się jeszcze zanim urodzisz dziecko. Jak wynika z deklaracji polskich rodziców, koszta związane z przebiegiem ciąży oraz przygotowaniami do przyjścia na świat dziecka to średnio wydatek ok. 8,5 tys. złotych. Od tego momentu będziesz potrzebować dużo pieniędzy, z każdym rokiem więcej, gdyż wraz z wiekiem dziecka koszta jego utrzymania również rosną.

Kiedy maluch już jest na świecie, miesięcznie wydatki na niemowlaka zamykają się w granicach 1 tys. 50 złotych. (w przypadku nastolatka jest to już ok. 1 tys. 500 złotych, zaś studenta - niemal 2 tys. 200 złotych).
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Koszt jednego dziecka to tyle, co kupno mieszkania

Z badań wynika, że koszt wychowania jednego dziecka przez pierwsze 18 lat jego życia to kwota ponad 305 tys. złotych. W przypadku pozostawania dziecka na utrzymaniu rodziców również w okresie studiów muszą oni liczyć się z kolejnym wydatkiem, ponad 130 tys. złotych (średnio 2 tys.186 zł miesięcznie). Jest to wydatek porównywalny z kosztami nabycia mieszkania w dużym mieście w Polsce.

Rosną rachunki

Urodzenie dziecka niemal automatycznie oznacza:
 
  • zwiększenie rachunków za prąd, wodę, gaz - średnio o ok. 200 złotych miesięcznie;
  • wzrost wydatków na żywność o blisko 300 złotych miesięcznie;
  • zwiększenie wydatków na chemię gospodarczą i kosmetyki, o około 260 złotych miesięcznie.

Rodzice muszą liczyć się z tym, że będą więcej wydawać na opiekę zdrowotną dla dziecka, aczkolwiek 31 proc. z nich deklaruje, że nie ponosi dodatkowych kosztów, ponieważ korzysta jedynie z publicznych, bezpłatnych usług medycznych. Jednak większość rodziców określa kwotę przeznaczaną na opiekę zdrowotną na ok. 314 złotych miesięcznie.

Koszt niani, przedszkola, szkoły

Około 22 proc. Polaków korzysta z opiekunki do dzieci, co kosztuje ich średnio ponad 700 złotych miesięcznie. 70 proc. biorących udział w badaniu rodziców zadeklarowało, że ich dzieci uczęszczają do placówki edukacyjnej (żłobek, przedszkole, szkoła), z czego aż 20 proc. przyznało, że jest to instytucja prywatna, za którą trzeba płacić dodatkowe czesne.

Prywatna szkoła to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych rocznie, jednak istnieją w Polsce placówki, gdzie roczne czesne to wydatek nawet 50 tysięcy złotych!

Sport i zajęcia popołudniowe też kosztują

Posiadanie dziecka to również koszty związane z jego rozwojem fizycznym i intelektualnym oraz zabawą. Okazuje się, że przeciętne polskie dziecko dostaje nowe zabawki nie częściej niż raz w miesiącu, a miesięczny budżet przeznaczany na takie zakupy to - zgodnie z deklaracjami ankietowanych - ok. 200 złotych.
  [content:0_17673,0_24684,1_3505,2_1064:PsychologicalTest]

Koszty zajęć dodatkowych to niemały wysiłek dla portfela rodziców. Badanie pokazuje, że 70 proc. dzieci uczęszcza na zajęcia, najczęściej są to lekcje języków obcych (28 proc.) i zajęcia sportowe (30 proc.). Nauka języków obcych to 260 złotych miesięcznie, zaś lekcje gry na instrumencie i korepetycje indywidualne z przedmiotów szkolnych - to już koszt blisko 350 zł miesięcznie za każde. Zajęcia sportowe to miesięczny wydatek rzędu 214 złotych. Pozostaje jeszcze kino, teatr, place zabaw – to wydatek od 250 do 300 złotych miesięcznie.

Nie oszczędzaj na dziecku! To ci się opłaci

Badania pokazują, że posiadanie dziecka w Polsce to bardzo drogie "przedsięwzięcie", na które nie każda rodzina może sobie pozwolić. Współcześni rodzice dużo chętniej niż poprzednie pokolenia inwestują we wszechstronny rozwój dzieci, zapewniając im przede wszystkim dobrą edukację. Dużo bardziej odpowiedzialnie traktują też m.in. ich zdrowie i żywienie. Takie podejście kosztuje, ale też przyniesie efekty w postaci nowego pokolenia świetnie wykształconych, zdrowych Polaków. Dzieci, mimo że generują jedne z większych wydatków w skali całego życia ekonomicznego ich rodziców, są też najlepszą inwestycją, na której nie należy oszczędzać - przekonują eksperci platformy MAM.

 Raport „Ile kosztuje dziecko” został opracowany na podstawie badania ilościowego przeprowadzonego metodą CAWI, przez ośrodek badawczy SW Research, na reprezentatywnej grupie 1000 rodziców dzieci w wieki do 24 r.ż., w dniach 04-07.09.2018 r.

Zgadzacie się z tymi wyliczeniami, czy może jednak są nieco przesadzone? Napiszcie swoje zdanie w komentarzach.

Źródło: bizes.interia.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy