fot. Arabella Carter-Johnson

6-latka z autyzmem zaczęła mówić dzięki niezwykłemu przyjacielowi

Dla dzieci z autyzmem ważne jest znalezienie odpowiedniej terapii, która pomoże im się otworzyć. Gdy w domu Iris pojawiała się Thula, życie dziewczynki całkowicie się zmieniło.
Hanna Szczesiak
fot. Arabella Carter-Johnson
Życie 6-letniej Iris dzieli się na dwa etapy: ten przed pojawieniem się Thuli i ten po nim. Thula jest kotem, który całkowicie odmienił życie chorującej na autyzm dziewczynki.

Terapia poprzez sztukę

Życie Iris wypełnione jest sztuką. W wieku 3 lat zaczęła malować – rodzice dziewczynki szukali terapii, która pomoże jej się otworzyć. Malowanie okazało się nie tylko sposobem na łatwiejsze życie z chorobą, ale także największą pasją dziewczynki. Jej rodzice sprzedają namalowane przez nią obrazy, niektóre nawet po tysiące dolarów! Jedną z nabywczyń prac 6-latki jest aktorka Angelina Jolie. Dzięki Thuli, Iris czuje się jeszcze bardziej komfortowo, gdy siada przy kartce i farbach. „Zauważamy nawet kocie kształty w niektórych jej pracach” mówi mama dziewczynki.
Redakcja poleca: Zanim zaszczepisz przeciw odrze: ważna ankieta dla rodziców! [WIDEO]
Szczepionka przeciw odrze była oskarżana o to, że powoduje autyzm. Związek między szczepieniami a autyzmem nie został potwierdzony. Jednak przed szczepieniem przeciw odrze warto sprawdzić, czy dziecko rozwija się zdrowo. Jest specjalna ankieta, którą powinien wypełnić każdy rodzic.

Pierwsze słowo

Po pojawieniu się Thuli, Iris stała się bardziej otwarta i spokojniejsza, a codzienne czynności nie wzbudzają w niej już takiego strachu, jak kiedyś. Kąpiel, jazda samochodem czy pływanie nie wywołują już stanów lękowych. Choć lekarze ostrzegali, że Iris może nigdy nie będzie mówić, dzięki Thuli powiedziała swoje pierwsze słowo!

– Były momenty, kiedy prawie biegałam po domu z radości, kiedy słyszałam, jak Iris mówi do Thuli, żeby usiadła obok niej albo prosi, żeby z nią poszła Wcześniej Iris nigdy nie wypowiedziała żadnego słowa. Zaczęła od Thuli, ale teraz próbuje rozmawiać także z nami, każdego dnia coraz więcej – mówi szczęśliwa mama Iris.Mama dziewczynki wierzy, że historia Iris i Thuli da nadzieję rodzicom dzieci z autyzmem. Adopcja zwierzaka, niekoniecznie kota, może być przełomowym momentem w życiu autystycznego dziecka.

Wzrusza nas historia Iris. 6-latka i jej kotka wyglądają razem naprawdę uroczo!

Czytaj także: Kot jak test ciążowy i niania w jednym
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy