ciąża, kot, zagrożenia w ciąży, toksoplazmoza, toksoplazmoza w ciąży
fot. PantherMedia

Kot w domu

Jeśli myśli się poważnie o dziecku, nie powinno się mieć żadnych kontaków z kotami – twierdzą niektórzy radykalni lekarze. Jednak to nie jest cała prawda.
ciąża, kot, zagrożenia w ciąży, toksoplazmoza, toksoplazmoza w ciąży
fot. PantherMedia
Jeśli myśli się poważnie o dziecku, nie powinno się mieć żadnych kontaktów z kotami – twierdzą niektórzy radykalni lekarze. Jednak to nie jest cała prawda.

Owszem, koty są niebezpieczne. Przenoszą toksoplazmozę, chorobę bardzo groźną dla rozwijającego się w Tobie dziecka.
Jednak, jeśli masz kota od lat, to i tak na pewno zostałaś już tą chorobą zarażona i zdążyłaś się uodpornić. Teraz musisz tylko przestrzegać zasad higieny. Może kuwetę będzie odtąd sprzątał Twój partner?
Powinnaś też zbadać swoją odporność na toksoplazmozę. Dobrze jest również sprawdzić, czy Twój kot nie przechodzi właśnie aktywnej fazy choroby. Gdyby tak było, lepiej oddaj go w dobre ręce na czas 9 miesięcy.
Fatalnym pomysłem jest przygarnięcie kociaka w czasie ciąży. A niestety, czasem przyjaciele uszczęśliwiają w ten sposób przyszłą mamę. W dobrej wierze zresztą, chcąc umilić jej czas oczekiwania. Stanowczo broń się przed takimi pomysłami!
Redakcja poleca: 6 chorób groźnych dla ciężarnej i dziecka w łonie matki
Tych infekcji należy unikać w ciąży jak ognia – mogą zaszkodzić przyszłej mamie, ale i nienarodzonemu dziecku. Wiele z nich ma także konsekwencje na przyszłym zdrowiu i życiu dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 1 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy