GRY
 
 

Kraków: to pierwsza taka operacja na świecie!

Jesteśmy ogromnie dumni z polskich kardiologów, którzy uratowali życie 3-letniemu dziecku!

Kraków zastawka polimerowa
fot. Fotolia
Mamy się czym pochwalić, polscy lekarze wykonali naprawdę dobrą robotę! Rodzice 3-letniego Filipa są szczęśliwi!

Trzecia operacja daje duże nadzieje

3-latek pochodzący z Tarnowa, od urodzenia miał problemy z sercem.  W krakowskim Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym lekarze podjęli się nowatorskiej operacji, na którą zgodę musieli mieć od Komisji Bioetycznej. 

Filip urodził się z zarośnięciem zastawki tętnicy płucnej. Jest już po dwóch operacjach, pierwszej w ósmym dniu życia, a drugiej gdy miał ponad 2 latka. Niestety, żadna z tych interwencji nie pomogła zbyt długo. Dziecko siniało, miało problem z oddechem i wymagało używania koncentratora tlenu. Dlatego niezbędna była kolejna operacja.

Dlaczego ta operacja wymagała zgody Komisji Bioetycznej? Ze względu na użycie zastawki polimerowej, która ma wyprzeć zastawki wykonywane z materiałów biologicznych. Do tej pory w przypadku gdy u człowieka nie wytworzyła się w sposób naturalny zastawka, pobierano materiał od osoby zmarłej, lub od zwierzęcia. Takie jednak rozwiązanie nie było do końca dobre, gdyż taka zastawka, nie rosła wraz z dzieckiem i po kilku latach trzeba było powtarzać operację.
Redakcja poleca: Sposoby na kaszel niemowlaka [WIDEO]
Mokry czy suchy, kaszel u niemowlęcia to zawsze powód do niepokoju rodziców. Zobacz, jakie są najlepsze metody zwalczania kaszlu u malucha.

Zastawka ulega biodegradacji!

Zastawka polimerowa, produkowana przez firmę szwajcarsko-holenderską, ma wspaniały atut – ona rośnie wraz z dzieckiem. Mało tego, z czasem ulega biodegradacji i zostanie zastąpiona przez tkankę dziecka! - Na tym polega nowość. Nikt tego jeszcze na świecie nie robił - mówił dr hab. Tomasz Mroczek, zastępca kierownika Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w USD.

Polscy lekarze wszczepili najmniejszy rozrusznik na świecie

Choć operacja została przeprowadzona w sierpniu, dopiero dziś lekarze zdecydowali się poinformować wszystkich o wielkim sukcesie. Zabieg się udał, a Filipek nie potrzebuje już koncentratora tlenu, by móc normalnie funkcjonować. 

Inne szpitale ustawiają się w kolejce, by wypróbować zastawkę polimerową. W Polsce kolejne dziecko zostało już zakwalifikowane do podobnej operacji. To naprawdę wspaniała wiadomość, daje nadzieję, że na każdy problem ze zdrowiem, znajdzie się może kiedyś rozwiązanie.

Zobacz także: Czy zabrałabyś dziecko do takiego pediatry? - film

źródło: polskieradio.pl
Doładuj
Przeładuj