niemowlę, raczkowanie

Plecki bez wad – jak dbać o kręgosłup bobasa?

Wystające łopatki, zaokrąglone plecy czy skrzywienie kręgosłupa to najczęstsze wady postawy. Na szczęście większości z nich można zapobiec.
Joanna Karwat
niemowlę, raczkowanie
Kręgosłup niemowlęcia jest miękki i podatny na deformacje. Nawet u dwulatka wymaga on jeszcze specjalnej uwagi! Większość wad postawy ma swoje źródła w pierwszych latach życia. Chcesz uniknąć biegania z malcem na gimnastykę korekcyjną za kilka lat? Zadbaj o jego kręgosłup, czyli podparcie całego ciała, już teraz.

Prawidłowo noś malucha
Czyli często zmieniaj rękę, na której opierasz dziecko. Malec noszony stale na jednym ramieniu odwraca się ciągle w tę samą stronę. Mięśnie jego karku pracują asymetrycznie, co źle wpływa na szyjny odcinek kręgosłupa i może go skrzywić. Jeśli nosisz smyka w kółkowej chuście też zmieniaj ramię.

Schowaj poduszki
Spanie na nich jest niezdrowe dla rozwijającego się kręgosłupa. Dziecko powinno leżeć w łóżeczku na płasko.

Przewieszaj zabawki
Jeśli zauważysz, że dzidziuś częściej spogląda w jedną stronę albo wręcz przechyla główkę spróbuj zachęcić go do patrzenia w przeciwnym kierunku. Jak? Wystarczy, że zawiesisz zabawki po „zaniedbywanej” stronie łóżeczka.

Chroń przed krzywicą
Dbaj o to, by malec przebywał na słońcu, bo wspomaga ono wytwarzanie cennej witaminy D, która chroni przed krzywicą. Niestety w naszej strefie klimatycznej często bywa pochmurno. Dlatego organizm smyka potrzebuje witaminy D w kropelkach (przepisze je pediatra).

Kontroluj bioderka
Kłopoty z nimi oznaczają problemy z rozwojem ruchowym, co wpływa także na kręgosłup. Każdy maluch powinien mieć zrobione USG stawów biodrowych – badanie umożliwiające wykrycie ich wrodzonej dysplazji. Jeśli nie dostałaś na nie skierowania, może warto wydać ok. 150 złotych i zrobić je prywatnie? USG jest bezbolesne i powinno być zrobione w 20. tygodniu życia dziecka.

Daj trochę swobody
Spętany rożkiem czy kołderką malec nie może wkładać stópek do buzi, obracać się, pełzać. A to bardzo ważne ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa.

Zachęcaj do raczkowania
To ważne dla kręgosłupa dziecka! Raczkowanie kształtuje jego naturalne krzywizny i równomiernie wzmacnia mięśnie.


Dyskutuj na forum: Czy chodzik jest szkodliwy?

Nie sadzaj zbyt wcześnie
Jeśli dziecko nie siada samo, to znaczy, że nie jest jeszcze na to gotowe – mięśnie i kręgosłup są zbyt słabe. Przedwczesne sadzanie malucha sprawia, że dolny odcinek jego kręgosłupa jest nadmiernie obciążony, a plecki nienaturalnie wyginają się w pałąk.

Obserwuj symetrię ciała
Gdy malec wygina się w rogalik, trzeba od razu iść z nim do lekarza. Taka pozycja może świadczyć o asymetrii napięcia mięśniowego: po jednej stronie ciała mięśnie są mocniejsze niż po drugiej i „ciągną” za sobą kształtujący się kręgosłup. Najprawdopodobniej lekarz zaleci odpowiednie ćwiczenia.

Nie ucz chodzić
Zbyt wczesna nauka obciąża kręgosłup i nogi, sprawia, że dziecku wykrzywiają się nóżki. Nie prowadzaj smyka za rączki na siłę – musi dorosnąć do chodzenia.

Uważaj na „iksy”
Krzywe nóżki to krzywy kręgosłup. Jeśli zatem odstęp między kostkami smyka (przy złączonych nóżkach) przekracza cztery centymetry, idź z nim do ortopedy. Potrzebne pewnie będą wkładki do butów i odpowiednie ćwiczenia. Zawsze też zwracaj uwagę na to, jak chodzi twoja pociecha.

Pozwalaj się wiercić
Siedzenie obciąża odcinek lędźwiowy. Dzieci wiedzą, co robią, kręcąc się i zmieniając pozycję – po prostu go odciążają.

Domowy test
Sprawdź kręgosłup swojego dziecka. Ustaw rozebranego i bosego malca przed sobą. Powinien mieć swobodnie opuszczone ręce. Zwróć uwagę na:
- Przestrzenie między rękami a talią. Powinny być tej samej wielkości po obu stronach ciała maluszka.
- Barki. Zobacz, czy znajdują się na jednym poziomie.
- Łopatki. Muszą być symetryczne. Żadna z nich nie powinna wystawać ani być na innej wysokości niż druga.
- Biodra. Miednica ma być ustawiona poziomo.
- Kręgosłup. Poproś dziecko, by pochyliło się do przodu i obejrzyj zarys całych plecków. Przesuń dłoń wzdłuż kręgosłupa. Jeśli coś cię niepokoi, idź z dzieckiem do lekarza.


Dyskutuj na forum: Czy chodzik jest szkodliwy?

tm_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy