filtry mineralne

Filtry mineralne czy chemiczne – które lepsze i bardziej bezpieczne?

Filtry mineralne są częstym składnikiem kremów przeciwsłonecznych dla dzieci (szczególnie najmłodszych i dorosłych o wrażliwej skórze, występują też w kosmetykach do makijażu. Sprawdzamy, czym się różnią od filtrów chemicznych i czy są od nich bezpieczniejsze i bardziej skuteczne.
filtry mineralne
Filtry mineralne (nazywane też fizycznymi), w odróżnieniu od filtrów chemicznych, nie wnikają w głąb skóry, tylko tworzą na jej powierzchni barierę ochronną. Widać ją gołym okiem. Skóra posmarowana kremem z filtrem fizycznym może sprawiać wrażenie rozbielonej. Nie dzieje się tak w każdym przypadku – niektóre kosmetyki tego rodzaju nie pozostawiają śladów po aplikacji. Filtry mineralne bardzo często wykorzystuje się w kremach dla niemowląt i osób o wrażliwej skórze.

Filtry mineralne a chemiczne – działanie

Filtry mineralne odbijają promienie słoneczne od skóry jak lustro. Nie pozwalają słońcu jej penetrować. To bardzo ważna informacja. Filtry chemiczne mogą wnikać w skórę i przedostawać się do naszego krwiobiegu, z czego rzadko zdajemy sobie sprawę, rozsmarowując na swoim ciele przeciwsłoneczny krem. Filtry mineralne blokują zarówno promieniowanie UVA, które odpowiada za starzenie się skóry, jak i UVB, powodujące oparzenie słoneczne.

Promienie słoneczne nie wywołują również reakcji ze składnikami kremu opartego na filtrach mineralnych. To sprawia, że kosmetyki te są bezpieczne np. dla delikatnej i wrażliwej skóry dziecka. Bez obaw mogą używać ich osoby z alergią i wrażliwą, skłonną do podrażnień skórą. 
Redakcja poleca: 30. Finał WOŚP coraz bliżej: Jurek Owsiak pozdrawia czytelniczki Mamotoja.pl
Mamotoja.pl już po raz siódmy gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Przy okazji jubileuszowego Finału mamy dla Was coś specjalnego – pozdrowienia od samego Jurka Owsiaka. Otwórzcie serca i grajcie razem z nami – do końca świata i jeden dzień dłużej!

Jak rozpoznać krem z filtrem mineralnym?

Informacji o tym, jaki filtr zawiera krem przeciwsłoneczny, należy szukać na opakowaniu kremu przeciwsłonecznego. Składnikiem kosmetyków z filtrem mineralnym (fizycznym) jest najczęściej tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. Według FDA (amerykańskiej Agencji Żywności i Leków) te dwa filtry są uznawane za bezpieczne i skuteczne. W niektórych kosmetykach można znaleźć mieszankę filtrów mineralnych i chemicznych. Według ostatnich badań, niektóre filtry chemiczne mogą przedostawać się do krwiobiegu, a jeden z nich, oksybenzon, znaleziono nawet w mleku matki, moczu i osoczu krwi. Trwają badania nad bezpieczeństwem stosowania filtrów chemicznych, ale specjaliści podkreślają, że stosowanie filtrów chemicznych nadal jest lepszym rozwiązaniem, niż nie używanie żadnej ochrony dla skóry przed działaniem słońca.
 

Czy filtry chemiczne można stosować u noworodka?

Rodzice często szukają kremu z filtrem mineralnym dla noworodka. To błędne założenie. W pierwszych 6 miesiącach życia zgodnie z zaleceniami dermatologów i pediatrów, dziecko w ogóle nie powinno być wystawiane na słońce, więc kremy z filtrami są nie potrzebne. Pierwszy krem z filtrem dla dziecka można kupić, gdy niemowlę skończy 6 miesięcy. W wyjątkowych sytuacjach, gdy młodszego dziecka nie można ochronić przed słońcem w innym sposób, AAP (Amerykańska Akademia Pediatryczna) dopuszcza możliwość użycia kremu z filtrem u noworodka lub dziecka młodszego niż sześciomiesięczne. Warto pamiętać, że promienie słoneczne przenikają przez chmury nawet w pochmurny dzień.
Według AAP tlenek cynku jest bardzo skutecznym filtrem i może być stosowany jako dodatkowa ochrona nosa, policzków, płatków uszu i ramion dziecka.

Jak długo chroni przed promieniami UV

Dodatkową zaletą kosmetyków z filtrem mineralnym jest ich duża stabilność. W miarę upływu czasu nie tracą swoich właściwości i mogą dobrze chronić skórę, pod warunkiem że nie zostaną z niej starte. Na wszelki wypadek warto ponawiać smarowanie. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że każdy krem przeciwsłoneczny ma nas chronić przed słońcem, a nie sprawiać, że dzięki niemu będziemy dłużej korzystać z niego korzystać. Opalanie grozi nie tylko starzeniem skóry, ale również rozwojem czerniaka. Aby kosmetyki przeciwsłoneczne dobrze chroniły nas przed słońcem warto nanosić je na skórę około pół godziny przed wyjściem z domu.

Latem krem z filtrem to obowiązek

Nie wychodź z domu, jeśli nie posmarowałaś dziecka kremem przeciwsłonecznym. Używanie takich preparatów powinno być nawykiem całej rodziny. Jeżeli zostawiasz dziecko pod opieką babci lub niani, poproś, by też tego przestrzegały (starsze osoby czasem trudno przekonać, że bezpieczne opalanie to mit). Gdy maluch chodzi do przedszkola, rano posmaruj go preparatem o przedłużonym działaniu.
 
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy