Krew pępowinowa – tak czy nie?

Tylko raz w życiu, w chwili narodzin, można pobrać komórki macierzyste z krwi pępowinowej. Czy chcesz dać taki prezent dziecku?
ciąża, brzuszek
Od pewnego czasu wiadomo, że krew pępowinowa jest bogatym źródłem komórek macierzystych. W potocznej opinii ich pobranie i przechowywanie jest kojarzone z daniem dziecku szansy na leczenie w przypadku pojawienia się u niego poważnej choroby. Komórki te pozyskać można przy porodzie. Czy warto to zrobić? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Dlaczego krew pępowinowa jest tak cenna?

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej można porównać do komórek macierzystych ze szpiku kostnego (temat przeszczepów szpiku ostatnio jest bardzo nagłaśniany). Ale porównanie to wypada na korzyść tych pierwszych – po ich przeszczepieniu rzadziej dochodzi do powikłań, ponieważ są one młodsze i mniej dojrzałe immunologicznie. Chociaż o komórkach macierzystych wiele już wiadomo, nadal do końca nie poznano ich biologii i fizjologii. Stąd wynika wiele niewiadomych. Istnieją np. wstępne badania świadczące, że komórki te mogą być stosowane do autotransfuzji u dzieci urodzonych przedwcześnie, u których istnieje ryzyko rozwoju powikłań, np. retinopatii.

Zobacz też: Dziedziczenie grupy krwi
Redakcja poleca: Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film
Jeśli wciąż masz wątpliwości czy szkoła rodzenia jest ci potrzebna, ten film jest dla ciebie. O za i przeciw mówi nasz psycholog Adriana Klos.

Jakie nadzieje można wiązać z krwią pępowinową? 

Dziś komórki macierzyste pozyskane z krwi pępowinowej wykorzystuje się głównie w leczeniu schorzeń hematologicznych, m.in. takich jak ostre i przewlekłe białaczki. Używa się ich również do  przeszczepów, które służą odnowie układu krwiotwórczego po chemio- lub radioterapii u dzieci. Temat wykorzystania komórek macierzystych jest cały czas zgłębiany w laboratoriach na świecie, ale także w Polsce – więc to, co było niemożliwe wczoraj, jutro może stać się powszechną praktyką. Od wyników badań zależy np., czy komórki macierzyste będzie można wykorzystać w leczeniu m.in. udaru mózgu, uszkodzeń mięśnia sercowego, choroby Alzheimera, cukrzycy.

Czy krew pępowinowa pomoże tylko mojemu dziecku?

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą służyć nie tylko dziecku, od którego je pobrano, ale także innym osobom, np. rodzeństwu (jeśli pozytywnie wypadnie badanie potwierdzające zgodność). Wyraźnie też należy podkreślić, że nie każdą chorobę, którą można leczyć przeszczepem komórek macierzystych, da się leczyć własnymi komórkami. Jaki z tego wniosek? Taki, że zapobiegliwość rodziców, którzy przechowują zapas krwi pępowinowej dla dziecka, może okazać się daremna, gdy okaże się, że malcowi mogą pomóc jedynie komórki macierzyste innego dawcy. A prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę leczoną własnymi komórkami macierzystymi jest bardzo niskie.
Inna kwestia dotyczy ilości komórek macierzystych w przechowywanej krwi. Zwykle jest ich tyle, że wystarcza dla osoby, która nie waży więcej niż 30 kilogramów (czyli dla dziecka). Dla dorosłej spokrewnionej osoby liczba komórek byłaby zbyt mała. W takiej sytuacji musiałoby dojść do mieszania krwi od różnych dawców – a nad tym prowadzone są badania. Kwestią przyszłości jest także możliwość namnażania komórek macierzystych.

Sprawdź: Jaką grupę krwi będzie mieć twoje dziecko?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy