Jak zrobić krochmal do kąpieli

Krochmal do kąpieli: jak zrobić kąpiel w krochmalu na odparzenia i inne problemy

Kąpiel w krochmalu to bardzo popularny domowy sposób na odparzenia i inne problemy ze skórą u dziecka i osób dorosłych. Wyjaśniamy, kiedy można ją stosować i jak ją zrobić.
Małgorzata Wódz
Jak zrobić krochmal do kąpieli
Kąpiel w krochmalu to wbrew pozorom nie jest jedynie babcina metoda na kłopoty ze skórą. Czasem polecają ją również lekarze na problemy skórne u dziecka. I to jest bardzo ważna informacja. Jeśli zastanawiasz się, czy wykąpać dziecko w krochmalu, nie rób tego na własną rękę tylko na wyraźne zalecenie lekarza. W niektórych przypadkach tradycyjne domowe metody leczenia mogą się nie sprawdzić i zamiast pomóc, nasilą problem.

Krochmal do kąpieli – kiedy stosować?

Kąpiel w krochmalu może pomóc, gdy dziecko ma odparzenia lub wysypkę, np. spowodowaną alergią. Można ją zastosować, gdy zmiany mają charakter silnie sączący – tak np. objawia się zaawansowane odparzenie, określane również jako pieluszkowe zapalenie skóry. Dodanie krochmalu do kąpieli może złagodzić objawy, sprawić, że zmiany skórne ulegną wysuszeniu, zmniejszy się stan zapalny, a swędzenie stanie się mniej dokuczliwe.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Kąpiel w krochmalu – dlaczego trzeba zachować ostrożność

Kąpiel w krochmalu stosujemy wtedy, gdy skóra jest uszkodzona. Do organizmu mogą zatem wnikać alergeny obecne w skrobi, z której robi się krochmal. Skutkiem tego bywa uczulenie. 

Jak zrobić krochmal do kąpieli?

Krochmal to płynny roztwór skrobi roślinnej, najczęściej ziemniaczanej, choć czasem stosuje się również skrobię kukurydzianą lub ryżową. Krochmal przygotowuje się podobnie jak kisiel – wystarczy zagotować odpowiednią ilość mąki ziemniaczanej (kukurydzianej lub ryżowej) w wodzie w takich proporcjach, aby otrzymać roztwór rzadszy od kisielu.

Przepis na kąpiel w krochmalu:

Składniki:
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej (kukurydzianej lub ryżowej)
  • szklanka zimnej wody

Wykonanie:
Rozpuść mąkę w kubku zimnej wody, tak aby nie było grudek. Zagotuj litr wody, zestaw na chwilę z gazu i wlewaj do niej wolno cienką strużką rozpuszczoną mąkę. Cały czas mieszaj, aby nie utworzyły się kluski. Wstaw ponownie na gaz i doprowadź do wrzenia, nadal mieszając. Ostudzony krochmal dodaj do wody w wanience.

Do kupienia są również gotowe saszetki z krochmalem.

Jak często kąpać dziecko w krochmalu?

Kąpieli w krochmalu nie można przygotowywać zbyt często. Zwykle stosuje się ją przez dzień lub dwa. Powinna trwać krótko, zaledwie około 5 minut. Dłuższe stosowanie może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Najlepiej postępować dokładnie według zaleceń lekarza.

Po kąpieli natłuszczamy wilgotną skórę, aby nie doszło do jej wysuszenia. Warto użyć kosmetyku, który zawiera emolienty. Jeśli lekarz zdiagnozuje atopowe zapalenie skóry u dziecka, leczeniem z pierwszego wyboru jest właśnie używanie do kąpieli i natłuszczania ciała emolientów. Kąpiel w krochmalu to jedynie namiastka takiej terapii.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy