kąpiel w krochmalu
fot. Adobe Stock

Kąpiel w krochmalu – jak zrobić krochmal do kąpieli?

Kąpiel w krochmalu to bardzo popularny domowy sposób na odparzenia i inne zmiany skórne u dzieci i dorosłych. Można ja przygotować samodzielnie lub kupić gotową mieszankę do sporządzenia leczniczej kąpieli.
Małgorzata Wódz
kąpiel w krochmalu
fot. Adobe Stock
Kąpiel w krochmalu to wbrew pozorom nie jest jedynie babcina metoda na kłopoty ze skórą. Czasem polecają ją również lekarze na problemy skórne u dziecka. I to jest bardzo ważna informacja.

Jeśli zastanawiasz się, czy wykąpać dziecko w krochmalu, nie rób tego na własną rękę, tylko na wyraźne zalecenie lekarza. W niektórych przypadkach tradycyjne domowe metody leczenia mogą się nie sprawdzić i zamiast pomóc, tylko nasilą problem.

Spis treści:

Na co pomaga kąpiel w krochmalu?

Kąpiel w krochmalu może pomóc, gdy dziecko ma odparzenia lub wysypkę, np. spowodowaną alergią. Można ją zastosować, gdy zmiany mają charakter silnie sączący – tak np. objawia się zaawansowane odparzenie, określane również jako pieluszkowe zapalenie skóry. Dodanie krochmalu do kąpieli może złagodzić objawy, sprawić, że zmiany skórne ulegną wysuszeniu, zmniejszy się stan zapalny, a swędzenie stanie się mniej dokuczliwe.
Kąpiel w krochmalu stosujemy także wtedy, gdy skóra jest uszkodzona. Do organizmu mogą zatem wnikać alergeny obecne w skrobi, z której robi się krochmal. Skutkiem tego bywa uczulenie. 

Jak zrobić krochmal do kąpieli niemowlaka? (proporcje)

Krochmal to płynny roztwór skrobi roślinnej, najczęściej ziemniaczanej, choć czasem stosuje się również skrobię kukurydzianą lub ryżową. Krochmal przygotowuje się podobnie jak kisiel – wystarczy zagotować odpowiednią ilość mąki ziemniaczanej (kukurydzianej lub ryżowej) w wodzie w takich proporcjach, aby otrzymać roztwór rzadszy od kisielu.

Jak ugotować krochmal do kąpieli:

Składniki:
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej (kukurydzianej lub ryżowej),
  • szklanka zimnej wody,
  • wanienka z ciepłą wodą.

Wykonanie:
Rozpuść mąkę w kubku zimnej wody, tak aby nie było grudek. Zagotuj litr wody, zestaw na chwilę z gazu i wlewaj do niej wolno cienką strużką rozpuszczoną mąkę. Cały czas mieszaj, aby nie utworzyły się grudki. Wstaw ponownie na gaz i doprowadź do wrzenia, nadal mieszając. Ostudzony krochmal dodaj do wody w wanience.

W aptekach lub sklepach z artykułami dla dzieci do kupienia są również gotowe saszetki lub pudełka z krochmalem do kąpieli. 

Kąpiel w krochmalu – czym spłukiwać?

Po kąpieli w krochmalu skóry się nie spłukuje. Wystarczy maluszka delikatnie osuszyć ręcznikiem. Krochmal pozostawi na skórze warstwę ochronną, która zabezpieczy ją przed czynnikami zewnętrznymi i podrażnieniami. Ciała dziecka nie należy trzeć ręcznikiem, tylko delikatnie osuszyć, dotykając. 

Kąpiel w krochmalu ma działanie wysuszające. Po jej zakończeniu warto nawilżyć wilgotną skórę, aby nie doszło do jej przesuszenia. Warto do tego celu użyć jednego z dostępnych w sprzedaży emolientów, a nie zwykłej oliwki. Jeśli lekarz zdiagnozuje atopowe zapalenie skóry u dziecka, leczeniem z pierwszego wyboru jest właśnie używanie emolientów do kąpieli i smarowania ciała. Kąpiel w krochmalu to jedynie namiastka takiej terapii.

Jak często kąpać dziecko w krochmalu?

Kąpieli w krochmalu ma działanie wysuszające, dlatego nie można przygotowywać jej zbyt często. W przypadku otarć czy odparzeń zwykle stosuje się ją przez dzień lub dwa. Przy zmianach typu skaza białkowa, AZS czy trądzik niemowlęcy, stosuje się ją systematycznie przez nieco dłuższy czas.

Kąpiel w krochmalu powinna trwać krótko, zaledwie około 5 minut. Dłuższe stosowanie może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Najlepiej postępować dokładnie według zaleceń lekarza.

Zobacz też:
Redakcja poleca: 5 najlepszych kosmetyków dla niemowlaka - film
Sprawdź, jakie kosmetyki są bezpieczne dla skóry i włosów niemowlaka, a jakich nie wolno stosować u dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy