królik miniaturka
fot. Adobe Stock

Królik miniaturka – co je, ile żyje, wymagania, rasy

Królik miniaturka to gatunek królika o mniejszych rozmiarach i mniejszej masie ciała. Żyje 7-10 lat. Opieka nad nim nie jest trudna, co sprawia, że jest to zwierzę, które warto brać pod uwagę jako pupila dla dziecka. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o króliku miniaturce oraz w jaki sposób o niego dbać.
Ewa Janczak-Cwil
królik miniaturka
fot. Adobe Stock
Królik miniaturka jest marzeniem wielu dzieci. To przyjazne, puchate, urocze stworzenie. Rodzice często rozważają zakup tego zwierzęcia dla dziecka. I słusznie, gdyż opieka nad królikiem miniaturką nastręcza mniej kłopotu niż zajmowanie się psem. Mimo wszystko, każde zwierzę trzymane w domu ma swoje potrzeby i przed zakupem trzeba z dzieckiem o nim porozmawiać. Zwierzę to nie zabawka, którą można odłożyć na półkę, gdy się znudzi. Królik to też odpowiedzialność.

Wyjaśniamy, co je królik miniaturka, ile kosztuje i jak należy się nim opiekować. Opisujemy wszystko, co trzeba wiedzieć przed zakupem królika miniaturki. 

Spis treści: 
1. Rasy królików miniaturek 2. Jak dbać o królika miniaturkę? 3. Ile kosztuje królik miniaturka?
4. Ile żyje królik miniaturka?
5. Ile śpi królik miniaturka?
6. Czy królik miniaturka to odpowiednie zwierzę dla dziecka?
7. Na co zwrócić uwagę wybierając królika miniaturkę?

Rasy królików miniaturek

Królik miniaturka to po prostu minikrólik – jest mniejszy i lżejszy od pełnowymiarowego królika. Jednak nawet w ramach miniaturek, króliki różnią się rozmiarami i masą ciała, a także np. długością sierści. Istnieje około setki ras królików miniaturek. Oto najpopularniejsze z nich. 

Angor miniaturka

Królik miniaturka tej rasy ma krótkie uszy i mięciutkie, długie futerko, co sprawia, że jest przyjemne w dotyku – aż chce się go głaskać. Jednak takie futro wymaga pielęgnacji, czyli codziennego czesania i przycinania co 2-3 miesiące. Czy dziecko będzie to regularnie robić? A jeśli nie ono, czy ty się tego podejmiesz?

królik minaiturka - angora
Redakcja poleca: Farma: Z wizytą w minizoo
Odwiedzamy minizoo i pokazujemy jakie fajne miejsca istnieją w Polsce. Może wy też skusicie się na odwiedziny w takim miejscu. Obejrzyjcie nasz film i dowiedzcie się więcej o minizoo.

Królik Teddy

Jest jednym z najlżejszych królików miniaturek. Ma grubą, gęstą i dość długą sierść, która także trzeba codziennie czesać. W przeciwnym razie na ciele zwierzaka powstaną kołtuny. Zatem i tu powstaje ten sam problem: czy będziecie go regularnie czesać?

królik miniaturka teddy

Królik baranek miniaturka

Cechą charakterystyczną tego miniaturowego króliczka są oklapnięte uszy, co nadaje mu bardzo sympatyczny, nieco gapowaty wygląd. Waży 1,5-2 kg. Jego sierść może być długa lub krótka, więc można wybrać takiego, którym dziecko będzie mogło się odpowiednio zajmować.

królik miniaturka baranek

Królik lew miniaturka

Śliczny, z dłuższą sierścią wokół głowy i z pędzelkami na ogonku. Królik miniaturka lew waży 1,5-2 kg. Nie jest specjalnie towarzyski, woli przebywać sam. Z tego względu dobrze zniesie mniejsze zainteresowanie swojego opiekuna, ale w fazie dużego zainteresowania i potrzeby kontaktu ze zwierzęciem, nie odwzajemni dziecku jego miłości.

królik miniaturka lew

Królik mini rex

Ten królik miniaturka jest z kolei wyjątkowo towarzyski i przyjacielski. Ma krótkie wąsy i odstające uszy, a jego futerko jest miłe w dotyku i łatwe w pielęgnacji. Waży od 1,2 do 2 kg.

królik miniaturka mini rex

Jak dbać o królika miniaturkę?

Codzienne karmienie i zmiana wody to oczywistość. Sianko trzeba też wymieniać codzienne. Każdego dnia trzeba myć poidło i miseczki królika miniaturki. Żwirek można wymieniać 2 razy w tygodniu, a kocyk prać raz na tydzień. Klatkę raz w tygodniu dobrze jest umyć.

Co je królik miniaturka?

W 70 procentach pożywienie królika miniaturki powinno składać się z siana. Zastępuje ono w znacznym stopniu świeżą trawę łąkową. Ale dieta królika powinna być także wzbogacona o odpowiednie zioła i warzywa, głównie liściaste. Atrakcyjne dla królików są także owoce, jednak należy je traktować jako przysmak i podawać nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu (w małych ilościach i bez pestek). Czasami, np. jako nagrodę można królikowi podawać suszone owoce lub warzywa. Dobrym rozwiązaniem może być też zakup gotowej karmy dla królika miniaturki.

Zioła dla królika miniaturki: 
 • mniszek
 • babka szerokolistna i lancetowata
 • krwawnik
 • koniczyna
 • rdest
 • podagrycznik
 • rumianek
 • stokrotki
 • natka pietruszki i marchewki
 • bazylia
 • koperek
 • szałwia.

Warzywa w diecie królika miniaturki:
 • różnego rodzaju nacie
 • liście selera
 • liście rzodkiewki
 • koper
 • szpinak
 • szczaw
 • różnego rodzaju sałaty.

Pokarmy szkodliwe dla królika miniaturki:
 • pieczywo
 • sól
 • wapienko.

Królik miniaturka – higiena zwierzęcia

 1. Długowłose rasy królików wymagają codziennego czesania i regularnego przycinania futra. Co około dwa miesiące królikowi trzeba również przyciąć pazury.
 2. Ponieważ króliki czyszczą sobie sierść samodzielnie – ma ona tendencję do odkładania się w przewodzie pokarmowym (podobnie jak dzieje się to u kotów). Z tego względu królikowi warto podawać przysmak odkłaczający (do kupienia w sklepach zoologicznych).
 3. Zęby królika rosną przez całe życie i zwierzak w warunkach naturalnych skutecznie je ściera. W klatce temu celowi będzie służyło sianko oraz gałązki drzew (jabłoń, brzoza, wierzba, lipa). 
Królików nie należy kąpać, chyba że weterynarz zaleci kąpiel leczniczą.

Akcesoria dla królika miniaturki

Każdy królik najchętniej biegałby wolno, jednak w domu na ogół nie jest to możliwe, dlatego zwierzęciu należy kupić klatkę (patrz też niżej). Minimalne wymiary klatki dla królika miniaturki to: 100 cm na 50 cm i 40 cm wysokości. Najlepiej unikać klatek z drucianym dnem – choć są wygodne do utrzymania w czystości, stwarzają zagrożenie dla łap zwierzęcia. Góra klatki powinna być druciana, a spód plastikowy.

Wyposażenie klatki dla królika miniaturki:
 • Dno klatki warto podzielić na dwie strefy – toaletową i wypoczynkową. W pierwszą można wysypywać żwirek dla kota (wchłania zapachy), a drugą wyścielić kocykiem lub sianem. Odradzamy używanie trocin – mogą przyczyniać się do infekcji oczu lub dróg oddechowych królika.
 • W klatce musi być stale poidełko ze świeżą wodą – najlepsze są takie w postaci butelki i rurki z kulką, które zapobiegają rozlewaniu się wody. Miseczka może być plastikowa, a najlepiej, jeśli będą to dwie miseczki – na paszę i smakołyki.

Jak dbać o bezpieczeństwo królika miniaturki?

Króliki to gryzonie, dlatego wypuszczając je w mieszkaniu, trzeba nad nimi czuwać, a dodatkowo zabezpieczyć kable i rośliny doniczkowe. Jeśli macie w domu inne zwierzęta, np. kota lub psa, trzeba kontrolować ich wzajemne relacje, aby królik nie ucierpiał.

Królika miniaturki nie należy trzymać bez przerwy w klace. Zwierzę powinno mieć również szansę, by swobodnie się przemieszczać. W ogrodzie można mu zrobić zagrodę albo wyprowadzać go w szelkach. Jeśli mieszkacie w mieszkaniu, królika miniaturkę trzeba w nim wypuszczać. Najprościej jest zabezpieczyć odpowiednio jeden pokój i tam dawać zwierzakowi szansę pochodzić wolno.

Ile kosztuje królik miniaturka?

Cena uzależniona jest od rasy królika. Zazwyczaj waha się od 30 do 150 zł, jednak króliki z rejestrowanej hodowli są nieco droższe i mogą kosztować nawet 400 zł. Przy zakupie królika należy również brać pod uwagę zakup klatki –  to wydatek rzędu 50-200 zł.

Królika miniaturkę można kupić w sklepie zoologicznym lub od hodowcy. To drugie rozwiązanie ma taką zaletę, że na miejscu można sprawdzić, czy zwierzęta trzymane są w dobrych warunkach. Jeśli tak, jest szansa, że zwierzę jest zdrowe i będzie miało miły charakter. U hodowcy kupisz też zwierzę takiej płci, jaką chcesz mieć, w sklepie zoologicznym nie będzie to takie oczywiste. Wiek królika warto ocenić u weterynarza, a nie wierzyć w tej kwestii sprzedawcy w sklepie.

Ile żyje królik miniaturka?

To zależy zarówno od królika, jak i jego opiekuna. Królik nie jest maskotką, a żywym, czującym stworzeniem, o które trzeba dbać przez 7-10 lat, bo tyle zazwyczaj żyje. Czas życia królika miniaturki warto wziąć pod uwagę przed zakupem, ponieważ prawdopodobnie będzie wam towarzyszyć przez najbliższą dekadę. 

Ile śpi królik miniaturka?

Królik miniaturka śpi ok. 6-8 godzin na dobę. Jednak tak samo, jak w przypadku ludzi, w gronie królików miniaturek mogą znaleźć się śpiochy, które potrafią przespać nawet 12 godzin. Wszystko zależy od jego upodobań. Jeżeli królik jest zestresowany lub chory – zazwyczaj śpi krócej niż zwykle.

Czy królik miniaturka to odpowiednie zwierzę dla dziecka?

Odpowiednia regularnie czyszczona klatka, pokarm i świeża woda to absolutne minimum, którego królik miniaturka potrzebuje do życia. Do życia, ale nie do szczęścia. Niektóre rasy królików miniaturek trzeba codziennie czesać. Innym należy dać więcej spokoju i czasu spędzanego w samotności, a jeszcze inne będą wolały figlować i nawiązywać kontakt z dzieckiem.

Zakup królika trzeba dobrze przemyśleć i wybrać rasę, która najlepiej wpisze się w charakter jego małego opiekuna. Koniecznie trzeba też brać pod uwagę, że jego codzienne doglądanie i tak musi na siebie wziąć osoba dorosła.
Króliki mogą uczulać! Jeśli dziecko ma alergię na kota czy psa, prawdopodobnie zareaguje także na królika.
Króliki miniaturki są niewielkie, żyją w klatce (byle nie siedziały tam stale), nie trzeba wyprowadzać ich na spacer, przez co są dość łatwe w hodowli i relatywnie niewiele absorbujące. Jeśli z pełną świadomością weźmiesz odpowiedzialność za zwierzę, możesz go kupić dziecku. Królikiem ma szansę dobrze zająć się dziecko powyżej 5-6 roku życia – nie zrobi mu krzywdy i jest już w stanie wykonywać regularne czynności związane z dbaniem o pupila.

Na co zwrócić uwagę wybierając królika miniaturkę?

Podsumujmy w punktach, co wziąć pod uwagę, decydując się na zakup królika:
 • czy dziecko jest na tyle duże, że ma szansę zająć się zwierzęciem,
 • czy w pokoju dziecka jest miejsce na klatkę (i jaką),
 • czy wybrana rasa nadaje się dla dziecka, jaki ma charakter, czy futerko wymaga codziennych zabiegów.

Warto zastanowić się, czy kupować młodziutkiego królika, czy dorosłe zwierzę. W przypadku dorosłego królika miniaturki najlepiej poobserwować zwierzę u sprzedawcy, by przekonać się, czy jest spokojne, towarzyskie.

Ważna jest płeć królika. Samce po dorośnięciu mogą zacząć obsikiwać dywany i meble. Aby temu zapobiec, królika można wykastrować. Z samiczką takich problemów nie ma. Nie ma też problemów z cieczką – ruja u królików nie daje wyraźnych objawów.

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy