królik miniaturka
fot. Adobe Stock

Królik miniaturka - charakterystyka, cena, żywienie, wymagania

Królik miniaturka to gatunek królika o mniejszych rozmiarach i mniejszej masie ciała. Żyje 7-10 lat. Opieka nad nim nie jest trudna, co sprawia, że jest to zwierzę, które warto brać pod uwagę jako pupila dla dziecka. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze królika miniaturki, a także, w jaki sposób należy o niego dbać.
Ewa Janczak-Cwil
królik miniaturka
fot. Adobe Stock
Królik miniaturka jest marzeniem wielu dzieci. Jest to przyjazne, puchate i urocze stworzenie. Rodzice często więc rozważają zakup tego zwierzątka dla swojej pociechy. I słusznie, gdyż opieka nad królikiem miniaturką nastręcza mniej kłopotu niż zajmowanie się psem. Mimo wszystko, każde zwierzę trzymane w domu ma swoje potrzeby i przed zakupem królika trzeba z dzieckiem o nich porozmawiać. Zwierzę to nie zabawka, którą można odłożyć na półkę, gdy się znudzi. Królik dla dziecka to też odpowiedzialność. Zobacz, co je królik miniaturka, ile kosztuje, jak należy się nim opiekować.

Spis treści: 
1. Królik miniaturka - najpopularniejsze rasy 2. Królik miniaturka - jak o niego dbać? 3. Królik miniaturka - cena
4. Królik miniaturka - czy to dobre zwierzę dla dziecka
5. Na co zwrócić uwagę wybierając królika miniaturkę?

Królik miniaturka - najpopularniejsze rasy

Królik miniaturka to po prostu minikrólik – jest mniejszy i lżejszy od pełnowymiarowego królika. Jednak nawet w ramach miniaturek, króliki różnią się rozmiarami i masą ciała, a także np. długością sierści. Istnieje około setki ras królików miniaturek. Oto najpopularniejsze z nich. 

Angor miniaturka

Królik miniaturka tej rasy ma krótkie uszy i mięciutkie, długie futerko, co sprawia, że jest przyjemne w dotyku – aż chce się go głaskać. Jednak takie futro wymaga pielęgnacji, czyli codziennego czesania i przycinania co 2-3 miesiące. Czy dziecko będzie to regularnie robić? A jeśli nie ono, czy ty się tego podejmiesz?

królik minaiturka - angora
Redakcja poleca: Farma: Z wizytą w minizoo
Odwiedzamy minizoo i pokazujemy jakie fajne miejsca istnieją w Polsce. Może wy też skusicie się na odwiedziny w takim miejscu. Obejrzyjcie nasz film i dowiedzcie się więcej o minizoo.

Królik Teddy

Jest jednym z najlżejszych królików miniaturek. Ma grubą, gęstą i dość długą sierść, która także trzeba codziennie czesać. W przeciwnym razie na ciele zwierzaka powstaną kołtuny. Zatem i tu powstaje ten sam problem: czy będziecie go regularnie czesać?

królik miniaturka teddy

Królik baranek miniaturka

Cechą charakterystyczną tego miniaturowego króliczka są oklapnięte uszy, co nadaje mu bardzo sympatyczny, nieco gapowaty wygląd. Waży 1,5-2 kg. Jego sierść może być długa lub krótka, więc można wybrać takiego, którym dziecko będzie mogło się zajmować.

królik miniaturka baranek

Królik lew miniaturka

Śliczny, z dłuższą sierścią wokół głowy i z pędzelkami na ogonku. Królik miniaturka lew waży 1,5-2 kg. Nie jest specjalnie towarzyski, woli przebywać sam. Z tego względu dobrze zniesie mniejsze zainteresowanie swojego opiekuna, ale w fazie dużego zainteresowania i potrzeby kontaktu ze zwierzęciem, nie odwzajemni dziecku jego miłości.

królik miniaturka lew

Królik mini rex

Ten króli9k miniaturka jest z kolei wyjątkowo towarzyski i przyjacielski. Ma krótkie wąsy i odstające uszy, a jego futerko jest miłe w dotyku i łatwe w pielęgnacji. Waży od 1,2 do 2 kg.

królik miniaturka mini rex

Królik miniaturka - jak o niego dbać?

Codzienne karmienie i zmiana wody to oczywistość. Sianko trzeba też wymieniać codzienne. Każdego dnia trzeba też myć poidło i miseczki królika miniaturki. Żwirek można wymieniać 2 razy w tygodniu, a kocyk prać raz na tydzień. Klatkę raz w tygodniu dobrze jest umyć.

Królik miniaturka - żywienie

70% pożywienia królika miniaturki powinno składać się z siana. Zastępuje ono w znacznym stopniu świeżą trawę łąkową. Dieta królika powinna być także wzbogacona o odpowiednie zioła, takie jak: 
 • mniszek
 • babka szerokolistna i lancetowata
 • krwawnik
 • koniczyna
 • rdest
 • podagrycznik
 • rumianek
 • stokrotki
 • natka pietruszki i marchewki
 • bazylia
 • koperek
 • szałwia.

Posiłek królika miniaturki powinien składać także z warzyw (głównie tych liściastych), są to:
 • różnego rodzaju nacie
 • liście selera
 • liście rzodkiewki
 • koper
 • szpinak
 • szczaw
 • różnego rodzaju sałat.

Atrakcyjne dla królików są także owoce, jednak należy je traktować jako przysmak i podawać nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu (w małych ilościach i bez pestek). Czasami, np. jako nagrodę można królikowi podawać suszone owoce lub warzywa. Dobrym rozwiązaniem może być też zakup gotowej karmy dla królika miniaturki.

Szkodliwe dla królika miniaturki mogą być następujące pokarmy:
 • sól
 • wapienko
 • pieczywo.

Królik miniaturka - higiena zwierzaka

Jedzenie to nie wszystko, czego królik miniaturka potrzebuje! Rasy długowłose wymagają codziennego czesania i regularnego przycinania futra. Także co ok. dwa miesiące trzeba królikowi przyciąć pazury.
Uwaga! Królików nie należy kąpać, chyba że weterynarz zaleci kąpiel leczniczą.
Ponieważ króliki czyszczą sobie sierść samodzielnie, ma ona tendencję do odkładania się w przewodzie pokarmowym (jak u kotów). Dlatego raz po raz warto królikowi podać przysmak odkłaczający (do kupienia w sklepach zoologicznych).

Zęby królika rosną przez całe życie i zwierzak w warunkach naturalnych skutecznie je ściera. W klatce temu celowi będzie służyło sianko oraz gałązki drzew (jabłoń, brzoza, wierzba, lipa). 

Klatka dla królika miniaturki

Każdy królik najchętniej biegałby wolno, gdyż z natury jest ciekawskim stworzeniem. Jednak w domu na ogół nie jest to możliwe, dlatego zwierzakowi trzeba kupić klatkę. Minimalne wymiary klatki dla królika miniaturki wcale nie są małe: 100 cm na 50 cm i 40 cm wysokości. Najlepiej unikać klatek z drucianym dnem – choć są wygodne do utrzymania w czystości, stwarzają zagrożenie dla łap zwierzęcia. Góra klatki powinna być druciana, a spód plastikowy.

Wyposażenie klatki dla królika miniaturki. Dno klatki warto podzielić na dwie strefy – toaletową i wypoczynkową. W pierwszą można wysypywać żwirek dla kota (wchłania zapachy) a drugą wyścielić kocykiem lub sianem. Odradzamy używanie trocin – mogą przyczyniać się do infekcji oczu lub dróg oddechowych królika.

W klatce musi być stale poidełko ze świeżą wodą – najlepsze są takie w postaci butelki i rurki z kulką, które zapobiegają rozlewaniu się wody. Miseczka może być plastikowa, a najlepiej, jeśli będą to dwie miseczki – na paszę i smakołyki.

Królik miniaturka - jak dbać o jego bezpieczeństwo?

Króliki to gryzonie. Dlatego wypuszczając je w mieszkaniu, trzeba nad nimi czuwać, a dodatkowo zabezpieczyć kable i rośliny doniczkowe. Jeśli macie w domu inne zwierzęta, np. kota lub psa, trzeba kontrolować ich wzajemne relacje, aby królik nie ucierpiał.

Królika miniaturki nie należy trzymać non stop w klace. Powinien mieć szansę wychodzenia z niej i swobodnego przemieszczania się. W ogrodzie można mu zrobić zagrodę albo wyprowadzać go w szelkach. Jeśli mieszkacie w mieszkaniu, królika miniaturkę trzeba w nim wypuszczać. Najprościej jest zabezpieczyć odpowiednio jeden pokój i tam dawać zwierzakowi szansę pochodzić wolno.

Królik miniaturka - cena 

Cena uzależniona jest od rasy królika. Zazwyczaj waha się od 30 do 150 zł, jednak króliki z rejestrowanej hodowli są nieco droższe i mogą kosztować nawet 400 zł. Przy zakupie królika należy również brać pod uwagę zakup klatki – jest to wydatek rzędu 50-200 zł.

Królik miniaturka - czy to dobre zwierzę dla dziecka?

To zależy zarówno od królika, jak i jego młodego opiekuna – jego wieku, nastawienia, charakteru dziecka. Królik nie jest maskotką, a żywym, czującym stworzeniem, o które trzeba dbać przez 7-10 lat, bo tyle żyje to zwierzątko. Odpowiednia regularnie czyszczona klatka, pokarm i świeża woda to absolutne minimum, czego królik miniaturka potrzebuje do życia. Do życia, ale nie do szczęścia...

Niektóre rasy królików miniaturek trzeba codziennie czesać. Innym należy dać więcej spokoju i czasu spędzanego w samotności, a jeszcze inne będą wolały figlować i nawiązywać kontakt z dzieckiem. Dlatego zakup królika trzeba dobrze przemyśleć i wybrać rasę, która najlepiej wpisze się w charakter jego małego opiekuna. Koniecznie trzeba też brać pod uwagę, że choć pierwszym opiekunem zwierzaka ma być dziecko, to jego codzienne doglądanie i tak musi na siebie wziąć osoba dorosła.

Uwaga! Króliki mogą uczulać! Jeśli dziecko ma alergię na kota czy psa, prawdopodobnie zareaguje także na królika.

Króliki miniaturki są niewielkie, żyją w klatce (byle nie siedziały tam non stop), nie trzeba wyprowadzać ich na spacer, przez co są dość łatwe w hodowli i relatywnie niewiele absorbujące. Jeśli z pełną świadomością weźmiesz odpowiedzialność za zwierzaka, możesz go sprawić dziecku. Warto jednak, aby twoja pociecha była już nieco podrośnięta i zdawała sobie sprawę z tego, że posiadanie zwierzaka to obowiązek dbania o niego. Królikiem ma szansę dobrze zająć się dziecko powyżej 5-6 roku życia – nie zrobi mu krzywdy i jest już w stanie wykonywać regularne czynności związane z dbaniem o pupila.

Na co zwrócić uwagę wybierając królika miniaturkę?

Podsumujmy w punktach, czym trzeba się zainteresować, decydując się na zakup królika:
 • czy dziecko jest na tyle duże, że ma szansę zająć się zwierzęciem,
 • czy w pokoju dziecka jest miejsce na klatkę (i jaką),
 • czy wybrana rasa nadaje się dla dziecka, jaki ma charakter, czy futerko wymaga codziennych zabiegów.

Królika miniaturkę można kupić w sklepie zoologicznym lub od hodowcy. To drugie rozwiązanie ma taką zaletę, że na miejscu można sprawdzić, czy zwierzęta trzymane są w dobrych warunkach. Jeśli tak, jest szansa, że zwierzę jest zdrowe i będzie miało miły charakter. U hodowcy kupisz też taką płeć zwierzaka, jaką chcesz mieć, w sklepie zoologicznym nie będzie to takie oczywiste. Także wiek królika warto ocenić u weterynarza, a nie wierzyć w tej kwestii sprzedawcy w sklepie.

Warto też zastanowić się, czy kupować młodziutkiego królika, czy odkupić od kogoś dorosłe zwierzę. W przypadku dorosłego królika miniaturki warto u sprzedawcy poobserwować zwierzę i zobaczyć, czy jest spokojne, sympatyczne, towarzyskie.

Ważna jest też płeć królika. Samce po dorośnięciu mogą zacząć obsikiwać dywany i meble. Jest to uciążliwe. Aby temu zapobiec, można samca wykastrować. Z samiczką takich problemów nie ma. Nie ma też problemów z cieczką – ruja u królików nie daje wyraźnych objawów.

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy