GRY

Kropelki na kolkę. Czy to bezpieczne rozwiązanie dla bolącego brzuszka?

Kiedy niemowlę cierpi z powodu kolek, chciałabyś zrobić wszystko, by uśmierzyć mu ból i zapobiec kolejnym atakom płaczu. Czy krople na kolki w tym pomogą? I czy to bezpieczne rozwiązanie dla maluszka?
Krople na kolki dla niemowląt
fot. AdobeStock
Krople antykolkowe stosowane zgodnie ze wskazówkami na ulotce są bezpieczne dla niemowląt. Należy jednak ściśle przestrzegać sposobu ich dawkowania. Nie zawsze jednak przynoszą dziecku ulgę. Czy wiesz, że popularne preparaty na kolki wcale nie są najskuteczniejsze i że jak zawsze przede wszystkim powinno się szukać przyczyny kolek, a nie ich objawów.

Rodzaje kropli na kolkę u niemowlaka

Jednym ze sposobów walki z kolką niemowlęcą jest podanie dziecku kropel. Istnieją 3 rodzaje preparatów, które stosuje się u dzieci ciepiących z powodu kolek. Różnią się one składem, ale też działaniem. Te ostatnie, w przeciwieństwie do dwóch pierwszych wpływają na możliwą przyczynę kolek, a nie tylko na ich objawy. W aptekach dostępne są:
  • krople na bazie symetikonu lub dimetikonu;
  • krople zawierające laktazę;
  • krople zawierające bakterie probiotyczne.
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

Krople na bazie symetikonu lub dimetikonu

Większość dostępnych w aptekach preparatów na problemy trawienne nie tylko u niemowlaków, lecz także u osób dorosłych, zawiera jedną z tych dwóch substancji (np. Bobotic, Infacol). Również słynne niemieckie krople na kolki (Sab Simplex) oparte są na bazie symetikonu. Różnią się jedynie dawkami tych substancji aktywnych. Badania naukowe prowadzone nad skutecznością kropel z symetikonem w walce z kolką jelitową pokazują jednak, że nie jest to zbyt skuteczne rozwiązanie. Tego typu preparaty w niewielkim stopniu zmniejszają dolegliwości wywołane kolką.

Krople zawierające enzym o nazwie laktaza

Kropelki z laktazą polecane są do stosowania u niemowląt przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne ze względu na to, że działają nie jedynie na objawy kolek, ale przede wszystkim na ich źródło. Przyczyną kolek jest bowiem często niedojrzałość układu pokarmowego u niemowlaka. Laktaza wydzielana jest w jelitach i dopóki nie są one w pełni ukształtowane, nie produkują wystarczającej ilości tego enzymu, a to z kolei przyczynia się do nietolerancji laktozy u maluszka. Niestrawiona laktoza zalega w jelitach, powodując problemy z brzuszkiem, takie jak:
  • ból,
  • wzdęcia,
  • biegunki.
Kropelki z laktazą wspomagają jelita niemowlaka w procesie trawienia laktozy (czyli cukru, który jest zawarty w mleku).

Krople zawierające bakterie probiotyczne

W ich składzie znajdują się bakterie probiotyczne szczepu Lactobacillus Reuteri. Szczep ten według badań naukowych najlepiej radzi sobie z objawami kolki jelitowej u dziecka. Pomaga jelitom odbudować ich naturalną florę.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt