Krople na kolki dla niemowląt
fot. AdobeStock

Kropelki na kolkę. Czy to bezpieczne rozwiązanie dla bolącego brzuszka?

Kiedy niemowlę cierpi z powodu kolek, chciałabyś zrobić wszystko, by uśmierzyć mu ból i zapobiec kolejnym atakom płaczu. Czy krople na kolki w tym pomogą? I czy to bezpieczne rozwiązanie dla maluszka?
Milena Oszczepalińska
Krople na kolki dla niemowląt
fot. AdobeStock
Krople antykolkowe stosowane zgodnie ze wskazówkami na ulotce są bezpieczne dla niemowląt. Należy jednak ściśle przestrzegać sposobu ich dawkowania. Musisz pamiętać, że nie zawsze przynoszą dziecku ulgę. Popularne preparaty na kolki wcale nie są najskuteczniejsze. Czasem trzeba poszukać przyczyny kolek, a nie ich objawów. Choć sprawa nie jest taka prosta, bo przyczyny nie zawsze da się ustalić. Sprawdź, co musisz wiedzieć o kroplach.

Rodzaje kropli na kolki u niemowlaka

Jednym ze sposobów walki z kolką niemowlęcą jest podanie dziecku kropel. Istnieją 3 rodzaje preparatów, które stosuje się u dzieci ciepiących z powodu kolek. Różnią się one składem, ale też działaniem. Te ostatnie, w przeciwieństwie do dwóch pierwszych wpływają na możliwą przyczynę kolek, a nie tylko na ich objawy. W aptekach dostępne są:
  • krople na bazie symetikonu lub dimetikonu;
  • krople zawierające laktazę;
  • krople zawierające bakterie probiotyczne.
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

Krople na bazie symetikonu lub dimetikonu

Większość dostępnych w aptekach preparatów na problemy trawienne (nie tylko u niemowlaków, lecz także u osób dorosłych), zawiera jedną z tych dwóch substancji (np. Bobotic, Infacol, Ulgix). Również słynne niemieckie krople na kolki (Sab Simplex) oparte są na bazie symetikonu. Różnią się jedynie dawkami tych substancji aktywnych. Badania naukowe prowadzone nad skutecznością kropel z symetikonem w walce z kolką jelitową pokazują, że nie jest to najbardziej skuteczne rozwiązanie. Tego typu preparaty w niewielkim stopniu zmniejszają dolegliwości wywołane kolką.

Krople zawierające enzym o nazwie laktaza

Kropelki z laktazą polecane są do stosowania u niemowląt przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne. Działają nie tylko na objawy kolek, ale przede wszystkim na ich źródło. Przyczyną kolek jest bowiem często niedojrzałość układu pokarmowego niemowlaka. Laktaza to enzym, który pomaga trawić cukier mleczny – laktozę. Laktaza wydzielana jest w jelitach. Dopóki nie są one w pełni ukształtowane, nie produkują jej w wystarczającej ilości. To z kolei przyczynia się do nielolerancji cukru mlecznego (laktozy) u maluszka. Niestrawiona laktoza zalega w jelitach, powodując problemy z brzuszkiem, takie jak:
  • ból,
  • wzdęcia,
  • biegunki.
Kropelki z laktazą wspomagają jelita niemowlaka w procesie trawienia laktozy (czyli cukru, który jest zawarty w mleku).
Do tej grupy preparatów należą m.in. kropelki Delicol, Kolzym, Kolaktaza.

Krople zawierające bakterie probiotyczne

W ich składzie znajdują się bakterie probiotyczne. Według badań naukowych najlepiej z objawami kolki jelitowej u dziecka radzi sobie szczep Lactobacillus Reuteri. Pomaga jelitom odbudować ich naturalną florę. Skraca również czas płaczu niemowlaka karmionego piersią z powodu kolki o około 40 minut. Każdy rodzic maluszka z tymi przykrymi objawami wie, że to naprawdę dużo. Bakterie probiotyczne zawierają m.in. krople Diflos, BioGaia Protectis Baby, Floractin, 4 Lacti Baby.
 
Pamiętaj: Dawkowanie kropli uzależnione jest od rodzaju preparatu i wieku dziecka. Dokładne informacje znajdziesz na opakowaniu. Zanim podasz dziecku preparat na kolki, upewnij się u pediatry, czy go poleca i czy na pewno masz do czynienia z tą dolegliwością.

Jest wiele innych sposobów, które poleca się na zwalczenie kolki, należy do nich m.in. masaż antykolkowy, kangurowanie, odpowiednia technika karmienia dziecka, dbanie o to, żeby maluszkowi odbiło się po jedzeniu. Oprócz kropelek rodzice ratują się też, podając dziecku herbatki koperkowe (nasiona kopru mają działanie rozkurczowe).

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy