Encyklopedia zdrowia dziecka

Krostki

Skóra niemowlaka znacznie różni się od skóry osoby dorosłej. Jest delikatniejsza, bardziej wrażliwa i podatna na zmiany. Zdarza się, że pojawiają się na niej niewielkie zmiany w postaci krostek. Czy powinno to niepokoić rodziców – wyjaśnia Krystyna Polak, specjalista neonatologii z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Potówki
Plamki, grudki, krostki pojawiają się zazwyczaj, gdy dziecko jest przegrzane. W pokoju temperatura jest zbyt wysoka lub ubranko jest za ciepłe. Różowawe lub żółte krostki występują przede wszystkim na twarzy i karku. Takie zmiany skórne nie wymagają w zasadzie żadnej pielęgnacji. Zadbaj o higienę dziecka, przemywaj jego buzię wodą bez użycia mydła, krótko obcinaj paznokcie malca, aby uniknąć ewentualnych zadrapań, a przede wszystkim nie stosuj żadnych środków bez porozumienia z lekarzem.
Jeśli po kilku dniach krostki nie znikną, zamów wizytę u pediatry, który najprawdopodobniej zaleci Ci cierpliwość. Wraz z upływem czasu i rozwojem dziecka mechanizm termoregulacji staje się sprawniejszy i potówki przestają się pojawiać.

Odparzenia
Oprócz pojawiania się potówek na twarzy, nadmiar ciepła sprzyja również występowaniu odparzeń w okolicy pachwin i szyi. Aby temu zapobiec, dokładnie spłukuj resztki płynu do kąpieli i wycieraj skórę malca do sucha. Ubranka, które zakładasz dziecku, muszą być luźne, najlepiej bawełniane. Wełna i tkaniny syntetyczne zwiększają możliwość podrażnienia skóry. Równie ważne jest staranne pranie dziecięcych ubranek w odpowiednich proszkach do prania dla dzieci. Dobre są również płatki mydlane, które można stosować w pralkach automatycznych.

Objawy choroby
Pojawiające się na twarzy zmiany skórne mogą być odczytane jako objawy takich chorób jak ospa, różyczka czy odra, lub nawet problemów alergicznych. Wysypce przy tych chorobach towarzyszy jednak gorączka. Natomiast w przypadku alergii mamy do czynienia z wypryskiem, czyli różowymi plamami, grudkami, często zlewanymi, łuszczącymi się, lub też pokrzywką. Towarzyszy im świąd skóry, niepokój. Wyprysk niemowlęcy pojawia się na skutek kontaktu z czynnikami wywołującymi alergię, takimi jak kurz, pyłki kwiatowe, sierść zwierząt, alergeny pokarmowe. Alergii na tle pokarmowym mogą towarzyszyć wymioty lub biegunka.

Najważniejsza jest higiena
Zdrowa skóra zależy od właściwej higieny małego ciałka. Nie oznacza to jednak, że trzeba kąpać malca dwa razy dziennie. Przemywaj skórę dziecka delikatnie, najlepiej ręką, a nie gąbką, aby nie usunąć ochronnej warstwy tłuszczu, jaka ją pokrywa. Do kąpieli używaj płynów o neutralnym pH, przeznaczonych dla dzieci, i unikaj pudru, który w razie konieczności powinien być nanoszony na wybrane okolice za pomocą wacika, tak aby nie zasypywać skóry, która tego nie potrzebuje.

Zobacz także:
Ospa wietrzna
Różyczka
Odra
Gorączka
Biegunka

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra