Krótki kurs przewijania

Dziewczynki różnią się od chłopców. Co z tego wynika? Ano między innymi to, że zmiana pieluchy u synka powinna wyglądać inaczej niż u córeczki. Na czym polegają różnice?
Zanim zaczniesz dziecko przewijać, zgromadź wszystkie potrzebne rzeczy. Dzięki temu, kiedy maluch będzie już leżał bez pieluchy, unikniesz szukania w pośpiechu kremu do pupy lub nawilżanych chusteczek.

Następnie połóż maleństwo na przewijaku. Przez pierwsze 3–4 miesiące życia dziecka przytrzymuj mocno jego główkę. Mięśnie karku są jeszcze zbyt słabe, by samodzielnie potrafiły ją utrzymać. Teraz zdejmij maluchowi dolną część ubrania. A więc śpioszki czy spodenki. Rozepnij pajacyk, body i podwiń te rzeczy jak najwyżej pod pachy dziecka. W ten sposób łatwiej będzie je uchronić przed zamoczeniem. Pamiętaj, że maluch potrafi siusiać w najmniej spodziewanych momentach, np. gdy ty właśnie zdjęłaś mu starą pieluchę, ale nie zdążyłaś jeszcze podłożyć nowej. Rozepnij pieluchę i oceń sytuację: czy maluch zrobił jedynie siusiu, czy również kupkę. Delikatnie wyjmij pampersa spod dziecięcej pupy, zwiń go i wrzuć do specjalnego woreczka na brudne pieluchy. Od tego momentu nasza instrukcja rozgałęzia się. Inaczej będzie wyglądała dla mamy dziewczynki, inaczej dla chłopca. A więc...

JEŚLI MASZ MAŁĄ CÓRECZKĘ
Pielucha zdjęta, czas umyć malutkiej pupę. Sprawdź, jak to fachowo zrobić.

1. Umyj córeczce wargi sromowe. Dokładnie wytrzyj chusteczką zakamarki między wargami sromowymi. To ważne, bo gromadzą się tam zanieczyszczenia i pot, które mogą wywołać podrażnienia, a nawet stan zapalny.

2. Wytrzyj chusteczką skórę w okolicach krocza. Rób to, zachowując kierunek od cewki moczowej do odbytu. Nigdy odwrotnie! Inaczej może dojść do przeniesienia bakterii
z kału do pochwy, a w konsekwencji do zakażenia i stanu zapalnego.

3. Osusz skórę ręcznikiem lub pieluszką tetrową. Nie omiń żadnych fałdek (jeśli trzeba, osusz je patyczkami z watką).

4. Posmaruj kremem. Jeśli zauważyłaś podrażnienia, poczekaj chwilę. Przewietrzenie pupy ułatwia gojenie podrażnień i odparzeń.

5. Unieś pośladki dziewczynki. I podłóż tylną część nowej, rozwiniętej pieluchy.

6. Przełóż przednią część pieluszki. Wymodeluj ją tak, by nie krępowała ruchów dziecka i nie obcierała mu nóżek.

7. Zapnij pieluchę. Nie zaciskaj zbyt mocno ściągaczy. Jeżeli pępuszek nie jest jeszcze całkowicie wygojony, górna część pieluchy powinna znajdować się pod nim.

GDY JESTEŚ MAMUSIĄ CHŁOPCZYKA
Pamiętaj, że szczególną uwagę musisz zwracać na pielęgnację siusiaka. Oto, jak powinnaś przewijać małego chłopczyka.

1. Chusteczkami wytrzyj wszelkie zanieczyszczenia. Nie omijaj fałdek i zagłębień.

2. Umyj prącie i okolice cewki moczowej. Użyj do tego nowej chusteczki. Pamiętaj, by nigdy nie odciągać napletka: u niemowlęcia przywiera on do żołędzia!

3. Osusz skórę ręcznikiem lub pieluchą tetrową. Zwróć uwagę na fałdki i zagłębienia.

4. Posmaruj skórę i fałdki kremem. Możesz także przez chwilę najpierw przewietrzyć pupę dziecka – to zapobiegnie podrażnieniom.

5. Unieś pupę synka. Przytrzymując malca za pośladki, delikatnie podłóż pod nie tylną część nowej, rozwiniętej pieluchy.

6. Przełóż przednią część pieluszki. Wymodeluj ją tak, by nie krępowała ruchów smyka i nie obcierała nóżek. Pamiętaj, by prącie było skierowane w dół. Inaczej chłopczyk, siusiając, przemoczy swoje ubranko (bo siusiu wydostanie się górą pieluchy).

7. Zapnij pieluchę. Nie zaciskaj mocno ściągaczy. Jeżeli pępuszek nie jest wygojony, górna część pieluchy powinna znajdować się pod nim.

tm_dopisek.gif


Redakcja poleca: Jak zmienić pieluchę? Instrukcja krok po kroku - film
Pierwsze zmiany pieluszki mogą być dla was nieco stresujące. Z czasem jednak nie będzie to stanowiło dla was żadnego problemu. Oto 5 kroków, dzięki którym szybko nauczysz się, jak przewijać dziecko.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy