Krótkie wędzidełko uniemożliwia poprawne ssanie piersi
fot. AdobeStock

Krótkie wędzidełko podjęzykowe: objawy i leczenie

Za krótkie wędzidełko podjęzykowe powoduje, że dziecko nie jest w stanie efektywnie ssać. Płacze, nie najada się, słabo przybiera na wadze. W późniejszym wieku może mieć wady wymowy.
Milena Oszczepalińska
Krótkie wędzidełko uniemożliwia poprawne ssanie piersi
fot. AdobeStock
Wędzidełko podjęzykowe to cienka błonka łącząca dolną część języka z dnem jamy ustnej. Powinno być elastyczne i pozwalać na swobodne ruchy językiem w obrębie jamy ustnej. Gdy jest zbyt krótkie, ogranicza ruchy języka: wtedy dziecko nie może prawidłowo ssać piersi, a w przyszłości ma też problemy z prawidłową wymową niektórych głosek.

Po czym poznać, że niemowlę ma za krótkie wędzidełko?

Widać to już podczas pierwszych prób karmienia piersią. Prawidłowe i efektywne ssanie wymaga uniesienia brodawki językiem w kierunku dziąsła. W przypadku skróconego wędzidełka niemowlę ma ograniczone możliwości podniesienia i dociśnięcia brodawki. Jego ssanie jest wtedy nieefektywne, a dziecko płacze podczas karmienia. W efekcie zbyt mało przybiera na wadze.

Zobacz też: Ile powinno ważyć niemowlę?

Diagnoza i zabieg podcięcia wędzidełka

Zabieg powinien być poprzedzony konsultacją logopedyczno-laryngologiczną, na której lekarz laryngolog dokona oceny budowy i ruchomości języka oraz wędzidełka, a logopeda oceni, czy i w jakim stopniu skrócone wędzidełko będzie mogło mieć wpływ na prawidłowy rozwój mowy. Następnie lekarz laryngolog dobierze odpowiednią metodę podcięcia skróconego wędzidełka. Zabieg ten nosi nazwę frenotomii. Wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Trwa kilka minut.

Skutki nie podcięcia krótkiego wędzidełka

Skrócone wędzidełko ogranicza prawidłowe ruchy języka, co w konsekwencji prowadzi do:
  • zaburzenia ssania,
  • nieprawidłowego połykania i żucia,
  • nadmiernego ślinienia,
  • rozwoju chorób przyzębia,
  • wad zgryzu,
  • wad wymowy: seplenienie, rotacyzm.

U dziecka będzie się wtedy kształtować nieprawidłowy wzorzec ssania, połykania i żucia co prowadzi do wad zgryzu i nieprawidłowej artykulacji.
W języku polskim prawidłowa wymowa głosek, takich jak: l, r, sz, ż, cz, dż wymaga uniesienia czubka języka do górnego wałka dziąsłowego, co przy skróconym wędzidełku jest niemożliwe. Dziecko ze skróconym wędzidełkiem pomimo wysiłku i starań będzie wypowiadało te głoski nieprawidłowo.

 

Ćwiczenia na pionizację języka po zabiegu podcięcia wędzidełka

Nie. Frenotomia nie rozwiązuje problemu. Aby usprawnić język, trzeba wykonywać ćwiczenia, które powinno się rozpocząć w ciągu 3 dni od wykonania zabiegu. Dziecko  powinno być objęte opieką logopedyczną i rozpocząć ćwiczenia pionizacji języka.
W przypadku bardzo małych dzieci, które nie są jeszcze w stanie samodzielne ćwiczyć, logopeda wykonuje masaże, które mają na celu zapobieganie powstawaniu blizn i zrostów.
 
Zobacz też:
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy