Krótkie wędzidełko uniemożliwia poprawne ssanie piersi
fot. AdobeStock

Krótkie wędzidełko podjęzykowe: objawy i leczenie

Za krótkie wędzidełko podjęzykowe powoduje, że dziecko nie jest w stanie efektywnie ssać. Płacze, nie najada się, słabo przybiera na wadze. W późniejszym wieku może mieć wady wymowy.
Milena Oszczepalińska
Krótkie wędzidełko uniemożliwia poprawne ssanie piersi
fot. AdobeStock
Wędzidełko podjęzykowe to cienka błonka łącząca dolną część języka z dnem jamy ustnej. Powinno być elastyczne i pozwalać na swobodne ruchy językiem w obrębie jamy ustnej. Gdy jest zbyt krótkie, ogranicza ruchy języka: wtedy dziecko nie może prawidłowo ssać piersi, a w przyszłości ma też problemy z prawidłową wymową niektórych głosek.

Po czym poznać, że niemowlę ma za krótkie wędzidełko?

Widać to już podczas pierwszych prób karmienia piersią. Prawidłowe i efektywne ssanie wymaga uniesienia brodawki językiem w kierunku dziąsła. W przypadku skróconego wędzidełka niemowlę ma ograniczone możliwości podniesienia i dociśnięcia brodawki. Jego ssanie jest wtedy nieefektywne, a dziecko płacze podczas karmienia. W efekcie zbyt mało przybiera na wadze.

Zobacz też: Ile powinno ważyć niemowlę?

Diagnoza i zabieg podcięcia wędzidełka

Zabieg powinien być poprzedzony konsultacją logopedyczno-laryngologiczną, na której lekarz laryngolog dokona oceny budowy i ruchomości języka oraz wędzidełka, a logopeda oceni, czy i w jakim stopniu skrócone wędzidełko będzie mogło mieć wpływ na prawidłowy rozwój mowy. Następnie lekarz laryngolog dobierze odpowiednią metodę podcięcia skróconego wędzidełka. Zabieg ten nosi nazwę frenotomii. Wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Trwa kilka minut.

Skutki nie podcięcia krótkiego wędzidełka

Skrócone wędzidełko ogranicza prawidłowe ruchy języka, co w konsekwencji prowadzi do:
  • zaburzenia ssania,
  • nieprawidłowego połykania i żucia,
  • nadmiernego ślinienia,
  • rozwoju chorób przyzębia,
  • wad zgryzu,
  • wad wymowy: seplenienie, rotacyzm.

U dziecka będzie się wtedy kształtować nieprawidłowy wzorzec ssania, połykania i żucia co prowadzi do wad zgryzu i nieprawidłowej artykulacji.
W języku polskim prawidłowa wymowa głosek, takich jak: l, r, sz, ż, cz, dż wymaga uniesienia czubka języka do górnego wałka dziąsłowego, co przy skróconym wędzidełku jest niemożliwe. Dziecko ze skróconym wędzidełkiem pomimo wysiłku i starań będzie wypowiadało te głoski nieprawidłowo.

 

Ćwiczenia na pionizację języka po zabiegu podcięcia wędzidełka

Nie. Frenotomia nie rozwiązuje problemu. Aby usprawnić język, trzeba wykonywać ćwiczenia, które powinno się rozpocząć w ciągu 3 dni od wykonania zabiegu. Dziecko  powinno być objęte opieką logopedyczną i rozpocząć ćwiczenia pionizacji języka.
W przypadku bardzo małych dzieci, które nie są jeszcze w stanie samodzielne ćwiczyć, logopeda wykonuje masaże, które mają na celu zapobieganie powstawaniu blizn i zrostów.
 
Zobacz też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy