krup u dziecka
fot. Fotolia

Co robić, gdy dziecko zachoruje na krup?

Krup to nie jest przypadłość, o której można przeczytać jedynie w książkach. Choć współczesny krup różni się od krupu prawdziwego, również może być groźny dla dziecka.
Małgorzata Wódz
krup u dziecka
fot. Fotolia
Krup to potoczna nazwa choroby, znanej jako podgłośniowe zapalenie krtani. Chorują na nią przede wszystkim dzieci w pierwszych 5 latach życia, a szczególnie zagrożone są niemowlęta powyżej 6. miesiąca. Najwięcej przypadków krupu notuje się wśród dwulatków, głównie wczesną wiosną i jesienią. Częściej zarażają się dzieci, które mają skłonność do alergii.

Co powoduje podgłośniowe zapalenie krtani?

Przyczyną krupu są wirusy. W wyniku infekcji dochodzi do obrzęku w części krtani nazywanej podgłośnią, stan ten jest groźny dla dziecka, ponieważ może utrudnić oddychanie i spowodować duszność. Dzisiejszy krup różni się od choroby dawniej określanej tą nazwą. Kiedyś było to zapalenie krtani spowodowane przez bakterie wywołujące groźną błonicę (krup prawdziwy). Dzięki szczepieniom nie spotykamy już tej choroby – mamy do czynienia jedynie z łagodniejszym krupem wirusowym.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Jak się objawia krup wirusowy?

Pierwsze objawy krupu przypominają przeziębienie, później pojawia się charakterystyczny kaszel i objawy zwężenia krtani. U dziecka chorującego na podgłośniowe zapalenie krtani możesz zaobserwować:
  • katar
  • ból gardła
  • nagły szczekający kaszel (pojawia się wieczorem lub w nocy)
  • świst spowodowany zwężeniem krtani podczas wdychania powietrza (stridor) 
  • chrypkę
  • niepokój
  • narastającą duszność
  • trudność z zaczerpnięciem powietrza (mięśnie klatki piersiowej ciężko pracują)
  • temperaturę do 39 st. C (dziecko nie musi gorączkować)

Im dziecko jest młodsze, tym przebieg krupu może być bardziej gwałtowny. Ma to związek z budową dróg oddechowych, które u maluchów są bardzo wąskie. U niemowlęcia okolica podgłośniowa krtani ma zaledwie 4-6 mm, podczas gdy u dziesięciolatka prawie 10 mm. Wskutek infekcji łatwo dochodzi do obrzęku śluzówki, czego skutkiem jest trudność w oddychaniu (dziecko ma duszność, gdy wciąga powietrze, słychać charakterystyczny świst). Starsze dzieci, które mają już szersze drogi oddechowe, przy podobniej infekcji mogą mieć jedynie chrypkę.

Jak pomóc dziecku?

Jeśli niemowlę ma duszność, należy wzywać pogotowie – dziecko z ostrym krupem powinno być leczone w szpitalu. Przy łagodniejszym przebiegu krupu nie jest to konieczne. Aby zmniejszyć objawy, można otworzyć okno, oddychanie chłodnym powietrzem przynosi ulgę (dziecko można też posadzić przed otwartą zamrażarką). Warto to również zrobić, czekając na pogotowie. W opiece nad dzieckiem z zapaleniem krtani przede wszystkim liczy się spokojne podejście – postaraj się przytulić malucha (trzymaj go w pionowej pozycji) i – choć to pewnie nie łatwe w takiej sytuacji – nie panikuj. Stres może nasilić objawy choroby. Przy łagodnym krupie zwykle w ciągu 2 dni samopoczucie się poprawia. Malucha jednak i tak powinien zobaczyć lekarz.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy