plamienie implantacyjne a okres różnice
fot. Adobe Stock

Plamienie implantacyjne a okres – różnice między nimi i objawy plamienia implantacyjnego

Plamienie implantacyjne i okres znacznie się różnią. Kobieta, która bardzo chce zajść w ciążę albo boi się w nią zajść, w momencie pojawienia się śladów krwi na bieliźnie może nabrać wątpliwości. Poznaj objawy plamienia implantacyjnego oraz dowiedz się, jak odróżnić krwawienie implantacyjne od miesiączki.
Ewa Janczak-Cwil
plamienie implantacyjne a okres różnice
fot. Adobe Stock
Między krwawieniem implantacyjnym a okresem jest kilka wyraźnych różnic. Są one na tyle znaczące, że naprawdę trudno pomylić jedno z drugim. W razie wątpliwości najlepszym rozstrzygnięciem będzie wykonanie testu ciążowego, który z dużym prawdopodobieństwem potwierdzi ciążę lub ją wykluczy.

Objawy plamienia implantacyjnego

Plamienie implantacyjne może być jednym z pierwszych objawów ciąży. Nie występuje ono jednak u każdej kobiety, która zaszła w ciążę – pojawia się u 25-30 proc. ciężarnych, zatem jego brak nie musi oznaczać, że do ciąży nie doszło.

Objawami plamienia implantacyjnego są krwiste ślady na bieliźnie, papierze toaletowym użytym po oddaniu moczu lub na wkładce higienicznej. Mocno rozrzedzona i wymieszana ze śluzem krew pochodząca z implantacji może mieć kolor różowy. Krew może też krzepnąć, wtedy ślady będą miały zabarwienie brązowe.

Kolejnym objawem plamienia implantacyjnego mogą być lekkie i nieregularne skurcze w dole brzucha. Nie mają jednak one wiele wspólnego z bolesnym miesiączkowaniem. Brak występowania typowej dla miesiączki zmiany nastroju (drażliwość, złe samopoczucie, osłabienie) także jest sygnałem, że plamienie może być związane z implantacją zarodka.

U części kobiet z krwawieniem implantacyjnym zbiega się też początek obrzmienia piersi i ich tkliwość, a także mdłości czy pierwsze awersje do jedzenia lub zachcianki, które mogą potwierdzić, że plamienie jest sygnałem świadczącym o początku ciąży.

Jak odróżnić krwawienie implantacyjne od miesiączki?

Pojawienie się miesiączki można pomylić z plamieniem implantacyjnym. Jednak w miarę upływu czasu różnica między nimi staje się wyraźnie widoczna. Odróżnienie krwawienia implantacyjnego od miesiączki odbywa się na podstawie czterech cech:
1. Obfitość krwawienia. Przy krwawieniu implantacyjnym krwi jest niedużo, dosłownie kilka kropli. Miesiączka wiąże się z dużo obfitszym krwawieniem, które wymaga zastosowania podpasek, tamponów lub kubeczka menstruacyjnego.
2. Długość krwawienia. Plamienie implantacyjne trwa 1-2 dni. Miesiączka natomiast trwa zwykle od 4 do 7 dni.
3. Kolor krwi. Przy krwawieniu implantacyjnym barwa krwi jest jasnoróżowa lub/i brązowa. Miesiączka to wypływ jaskrawoczerwonej krwi, w której mogą znajdować się ciemne skrzepy.
4. Dodatkowe objawy. Plamieniu implantacyjnemu mogą towarzyszyć mdłości, częste parcie na pęcherz oraz lekkie skurcze w dole brzucha. Miesiączkę często poprzedza PMS, skurcze w dole brzucha są silniejsze, na skórze mogą pojawić się wykwity.

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy