GRY

Krwawienie po porodzie: czy to groźne?

Krwawienie po porodzie jest normalne, może trwać nawet 6 tygodni. Są jednak sytuacje, które mogą wzbudzić niepokój. Czasem jest wręcz konieczna pilna wizyta w szpitalu.

kobieta z bolącym brzuchem, krwawienie po porodzie
fot. Fotolia

Krwawienie po porodzie może trwać tyle, co połóg, czyli 6 tygodni. Podczas krwawienia łatwo o infekcję, dlatego uważnie obserwuj wydzielinę z pochwy. Sprawdź, kiedy udać się do lekarza, a co jest normą i nie powinno cię niepokoić.

Czy krwawienie po porodzie jest normalne? Co mu towarzyszy?

Krwawienie po porodzie jest zjawiskiem normalnym. Nie musisz się niepokoić, gdy:
  • Krwawieniu towarzyszą bóle poporodowe i skurcze, szczególnie często w czasie karmienia piersią. Macica, która w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy powiększyła się ponad dwudziestokrotnie, teraz systematycznie obkurcza się do stanu sprzed ciąży. Skurcze szczególnie wyraźne odczuwane są podczas karmienia piersią – możesz wtedy odczuwać ból i napięcie w dole brzucha. Obkurczanie się macicy wiąże się w wydalaniem nadmiaru płynu z organizmu: skurcze "wyciskają" zalegającą w macicy krew.
  • Wydzielina zawiera śluz i niepotrzebne elementy tkanki z macicy, jakie pozostały po porodzie.
  • W połogu w pierwszych dniach po porodzie krwawienie połogowe jest bardziej obfite niż to podczas miesiączki. Potem krwawienie staje się bardziej skąpe. Zmieni się też barwa: z czerwonej w żółtawobrązową, biało-żółtą, a po kilku tygodniach w przezroczystą.
Redakcja poleca: Wybieramy ubranka noworodka – film
Sprawdź, na co zwrócić uwagę przygotowując wyprawkę dla dziecka. To musisz wiedzieć kupując ubranka dla noworodka!

To może być groźne podczas krwawień poporodowych

Są jednak sytuacje, kiedy krwawienie może być niebezpieczne:
  • Kiedy krwawienie jest wyjątkowo obfite, tzn. gdy krew wypełnia podpaskę w ciągu godziny i czujesz ból w podbrzuszu. Wtedy natychmiast skontaktuj się z lekarzem, najlepiej ze szpitala, w którym rodziłaś. Być może mięsień macicy jest zbyt rozciągnięty i nie kurczy się w prawidłowy sposób. UWAGA! Połóż na podbrzusze okład z lodem – dzięki temu krwawienie i ból mogą nieco się zmniejszyć.
  • Jeśli po kilku dniach od porodu zaobserwujesz u siebie jasnoczerwone krwawienie lub poczujesz ostry, nieprzyjemny zapach. Może to być objawem poważnego zakażenia. Szybko skontaktuj się z lekarzem lub szpitalem. Pamiętaj, że krew w czasie połogu powinna pachnieć mniej więcej jak ta podczas miesiączki.
  • Jeśli w wydzielinie są obecne duże (mniej więcej wielkości cytryny) kawałki śluzowych skrzepów. Jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Kiedy powinno się skończyć krwawienie po porodzie?

Krwawienie może utrzymać się przez sześć tygodni po porodzie, czyli tyle, ile trwa połóg. Po tym czasie następuje koniec okresu połogowego. Koniecznie idź na wizytę kontrolną do ginekologa. Jeśli potwierdzi, że wszystko jest dobrze, możesz zacząć myśleć o ćwiczeniach (są specjalne ćwiczenia dla mamy i dziecka) i odzyskaniu figury po ciąży.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Lato w ciąży

Sezon na witaminy