skurcze w ciąży
fot. pressmaster - Fotolia.com

Krwawienie w ciąży – czy to groźne?

Niekiedy to tylko kilka brunatnych plamek, choć bywa, że krwi jest więcej. Krwawienie w ciąży nie zawsze oznacza coś złego. Sprawdź, co może być jego przyczyną i jak powinnaś się zachować, gdy odkryjesz taki problem.
Beata Turska
skurcze w ciąży
fot. pressmaster - Fotolia.com

Tego rodzaju dolegliwości zdarzają się co czwartej przyszłej mamie. Krwawienie w ciąży nie musi być groźne, może wystąpić np. plamienie po badaniu ginekologicznym w ciąży, ale może też zwiastować kłopoty - np. gdy masz plamienie w ciąży po wysiłku. Reagując w porę, zapobiegniesz wielu zagrożeniom. Ale tylko lekarz stwierdzi, co należy zrobić, kiedy masz krwawienie w ciąży bez bólu brzucha.

Zobacz też: 2. miesiąc ciąży – rozwój dziecka, samopoczucie mamy, ważne badania
 

Co oznacza krwawienie w ciąży w I trymestrze?

Zaczynają działać ciążowe hormony, organizm „przestraja się" na nowy tryb funkcjonowania. Najczęstszymi przyczynami plamienia w ciąży bądź krwawienia są:

1. Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy
Krwawienie pojawia się tydzień, dwa po owulacji i jest skąpe, niebolesne. Nie ma wpływu na ciążę.

2. Zmiany hormonalne
Niewielkie krwawienia mogą występować w dniach, w których przyszła mama miałaby miesiączkę, gdyby nie spodziewała się dziecka. Przypominają miesiączkę, ale są niewielkie. Trwają dwa, trzy dni. Są zupełnie niegroźne.

3. Niedobory hormonalne
Zazwyczaj jest to raczej plamienie w ciąży. Nie towarzyszy mu ból. Organizm przyszłej mamy musi w błyskawicznym tempie przestawić się na inny sposób funkcjonowania i czasem nie daje sobie z tym rady. Ginekolog może przepisać leki, które zawierają pochodne progesteronu (Luteina, Kaprogest, Duphaston). Najczęściej stosuje się je do 16. tygodnia ciąży.
 

4. Choroby szyjki macicy
Krwawienie zwykle jest skąpe, pojawia się w trakcie lub po badaniu ginekologicznym albo po stosunku. Jego przyczyną może być niewyleczona nadżerka na szyjce macicy lub polip. Postępowanie zależy od wielkości zmian. Lekarz zleca badania (cytologię, ewentualnie kolposkopię – oglądanie szyjki macicy w specjalnym urządzeniu – kolposkopie). Jeśli polip jest duży, ginekolog może zaproponować usunięcie go i założenie szwu szyjkowego. Jeśli mały – obserwację. Podobnie w przypadku nadżerki w ciąży – niewielką wystarczy obserwować, ewentualnie leczyć globulkami dopochwowymi.

5. Ciąża pozamaciczna
Do krwawienia najczęściej dochodzi wtedy między 4 a 8 tygodniem ciąży. Towarzyszą mu bóle podbrzusza, zasłabnięcia, omdlenia. Ciąża pozamaciczna ma miejsce, gdy zarodek, zamiast w błonie śluzowej jamy macicy, zagnieździ się gdzie indziej, np. w jajowodach.  Powiększając się, rozciąga jajowód i w końcu jego ścianki pękają. Gdy dojdzie do pęknięcia, krew nie zawsze wydobywa się na zewnątrz (może wypływać do jamy brzusznej). Dlatego  przy złym samopoczuciu, zasłabnięciu trzeba wezwać karetkę i zweryfikować objawy ciąży pozamacicznej u lekarza.

6. Zagrożenie poronieniem
W takim przypadku może wystąpić zarówno skąpe plamienie, jak i silne, przypominające obfitą miesiączkę. To, że przyszłej mamie zagraża poronienie, nie oznacza jeszcze, że do niego dojdzie. Często ciążę udaje się uratować. Ale zazwyczaj wtedy kobiecie zaleca się leżenie albo pozostanie w szpitalu.
Redakcja poleca: Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film
Czy każde plamienie w ciąży należy konsultować z lekarzem? Poznaj najczęstsze przyczyny plamień w kolejnych trymestrach ciąży.


Co oznacza krwawienie w II trymestrze ciąży?

W II trymestrze ciąży krwawienia zdarzają się rzadziej niż w I i III. Ale to nie znaczy, że się nie pojawią. Ich typowe powody w tym okresie to:

1. Choroby szyjki macicy
Podobnie jak w pierwszym trymestrze powodem krwawienia może być niewyleczona nadżerka lub polipy.

2. Przemęczenie
Mogące się pojawić po wysiłku krwawienie ma najczęściej postać niewielkiego plamienia. Jednak nawet jeśli krwi jest mało, trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem.

3. Problemy z łożyskiem
Pierwsze krwawienie związane z tym problemem jest na ogół skąpe i nie towarzyszy mu pogorszone samopoczucie. O łożysku przodującym mówi się wtedy, gdy przysłania ono częściowo lub całkowicie ujście szyjki macicy. Poród drogą naturalną jest w takiej sytuacji niemożliwy. W miarę rozwoju ciąży macica się rozciąga, w związku z tym łożysko może się przesunąć i odsłonić ujście. Gdy tak się nie stanie, konieczne jest cesarskie cięcie.

Zobacz też: Wskazania do cesarskiego cięcia

4. Przedwczesna czynność skurczowa macicy
Niezbyt silnemu (zazwyczaj) krwawieniu towarzyszą bóle brzucha albo bóle w okolicy krzyżowej. Skurcze przeważnie można powstrzymać (m.in. za pomocą leków rozkurczowych), ale pod warunkiem że przyszła mama jak najszybciej trafi do szpitala.

Doładuj
Przeładuj