skurcze w ciąży
fot. pressmaster - Fotolia.com

Krwawienie w ciąży – czy to groźne?

Niekiedy to tylko kilka brunatnych plamek, choć bywa, że krwi jest więcej. Krwawienie w ciąży nie zawsze oznacza coś złego. Sprawdź, co może być jego przyczyną i jak powinnaś się zachować, gdy odkryjesz taki problem.
Beata Turska
skurcze w ciąży
fot. pressmaster - Fotolia.com

Tego rodzaju dolegliwości zdarzają się co czwartej przyszłej mamie. Krwawienie w ciąży nie musi być groźne, może wystąpić np. plamienie po badaniu ginekologicznym w ciąży, ale może też zwiastować kłopoty - np. gdy masz plamienie w ciąży po wysiłku. Reagując w porę, zapobiegniesz wielu zagrożeniom. Ale tylko lekarz stwierdzi, co należy zrobić, kiedy masz krwawienie w ciąży bez bólu brzucha.

Zobacz też: 2. miesiąc ciąży – rozwój dziecka, samopoczucie mamy, ważne badania
 

Co oznacza krwawienie w ciąży w I trymestrze?

Zaczynają działać ciążowe hormony, organizm „przestraja się" na nowy tryb funkcjonowania. Najczęstszymi przyczynami plamienia w ciąży bądź krwawienia są:

1. Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy
Krwawienie pojawia się tydzień, dwa po owulacji i jest skąpe, niebolesne. Nie ma wpływu na ciążę.

2. Zmiany hormonalne
Niewielkie krwawienia mogą występować w dniach, w których przyszła mama miałaby miesiączkę, gdyby nie spodziewała się dziecka. Przypominają miesiączkę, ale są niewielkie. Trwają dwa, trzy dni. Są zupełnie niegroźne.

3. Niedobory hormonalne
Zazwyczaj jest to raczej plamienie w ciąży. Nie towarzyszy mu ból. Organizm przyszłej mamy musi w błyskawicznym tempie przestawić się na inny sposób funkcjonowania i czasem nie daje sobie z tym rady. Ginekolog może przepisać leki, które zawierają pochodne progesteronu (Luteina, Kaprogest, Duphaston). Najczęściej stosuje się je do 16. tygodnia ciąży.
  [content:0_5960,0_11567,1_2672,0_18528:CMNews]

4. Choroby szyjki macicy
Krwawienie zwykle jest skąpe, pojawia się w trakcie lub po badaniu ginekologicznym albo po stosunku. Jego przyczyną może być niewyleczona nadżerka na szyjce macicy lub polip. Postępowanie zależy od wielkości zmian. Lekarz zleca badania (cytologię, ewentualnie kolposkopię – oglądanie szyjki macicy w specjalnym urządzeniu – kolposkopie). Jeśli polip jest duży, ginekolog może zaproponować usunięcie go i założenie szwu szyjkowego. Jeśli mały – obserwację. Podobnie w przypadku nadżerki w ciąży – niewielką wystarczy obserwować, ewentualnie leczyć globulkami dopochwowymi.

5. Ciąża pozamaciczna
Do krwawienia najczęściej dochodzi wtedy między 4 a 8 tygodniem ciąży. Towarzyszą mu bóle podbrzusza, zasłabnięcia, omdlenia. Ciąża pozamaciczna ma miejsce, gdy zarodek, zamiast w błonie śluzowej jamy macicy, zagnieździ się gdzie indziej, np. w jajowodach.  Powiększając się, rozciąga jajowód i w końcu jego ścianki pękają. Gdy dojdzie do pęknięcia, krew nie zawsze wydobywa się na zewnątrz (może wypływać do jamy brzusznej). Dlatego  przy złym samopoczuciu, zasłabnięciu trzeba wezwać karetkę i zweryfikować objawy ciąży pozamacicznej u lekarza.

6. Zagrożenie poronieniem
W takim przypadku może wystąpić zarówno skąpe plamienie, jak i silne, przypominające obfitą miesiączkę. To, że przyszłej mamie zagraża poronienie, nie oznacza jeszcze, że do niego dojdzie. Często ciążę udaje się uratować. Ale zazwyczaj wtedy kobiecie zaleca się leżenie albo pozostanie w szpitalu.
Redakcja poleca: Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film
Czy każde plamienie w ciąży należy konsultować z lekarzem? Poznaj najczęstsze przyczyny plamień w kolejnych trymestrach ciąży.


Co oznacza krwawienie w II trymestrze ciąży?

W II trymestrze ciąży krwawienia zdarzają się rzadziej niż w I i III. Ale to nie znaczy, że się nie pojawią. Ich typowe powody w tym okresie to:

1. Choroby szyjki macicy
Podobnie jak w pierwszym trymestrze powodem krwawienia może być niewyleczona nadżerka lub polipy.

2. Przemęczenie
Mogące się pojawić po wysiłku krwawienie ma najczęściej postać niewielkiego plamienia. Jednak nawet jeśli krwi jest mało, trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem.

3. Problemy z łożyskiem
Pierwsze krwawienie związane z tym problemem jest na ogół skąpe i nie towarzyszy mu pogorszone samopoczucie. O łożysku przodującym mówi się wtedy, gdy przysłania ono częściowo lub całkowicie ujście szyjki macicy. Poród drogą naturalną jest w takiej sytuacji niemożliwy. W miarę rozwoju ciąży macica się rozciąga, w związku z tym łożysko może się przesunąć i odsłonić ujście. Gdy tak się nie stanie, konieczne jest cesarskie cięcie.

Zobacz też: Wskazania do cesarskiego cięcia

4. Przedwczesna czynność skurczowa macicy
Niezbyt silnemu (zazwyczaj) krwawieniu towarzyszą bóle brzucha albo bóle w okolicy krzyżowej. Skurcze przeważnie można powstrzymać (m.in. za pomocą leków rozkurczowych), ale pod warunkiem że przyszła mama jak najszybciej trafi do szpitala.

Co oznacza krwawienie w III trymestrze ciąży?

Najczęściej winne kłopotów w ostatnich miesiącach ciąży są problemy związane z łożyskiem. Ale nie tylko. Krwawienie może sygnalizować następujące rzeczy:

1. Łożysko przodujące
Krwawienie związane z łożyskiem przodującym staje się coraz bardziej obfitsze.

2. Przedwczesne odklejenie się łożyska ułożonego prawidłowo
Krwi może być dużo. Dołączają się silne bóle brzucha oraz wzmożone napięcie macicy. Przedwczesne odklejenie się łożyska może być spowodowane poważnym urazem brzucha, nagłym wzrostem ciśnienia tętniczego lub też innymi przyczynami. Lekarz za pomocą USG oraz KTG ocenia stan dziecka. Może od razu zdecydować o wykonaniu cesarskiego cięcia, ale nie zawsze jest to konieczne. Przyszła mama musi jednak pozostać w szpitalu.

Zobacz też: Objawy odklejenia łożyska

3. Pęknięcie macicy
Krwotok, który temu towarzyszy, jest zwykle bardzo silny i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Na szczęście do pęknięcia macicy dochodzi bardzo rzadko. Żeby zapobiec problemom, wszystkim kobietom, które wcześniej przechodziły operacje ginekologiczne (także cesarskie cięcie), zaleca się, by zgłosiły się do szpitala w 38. tygodniu ciąży (do pęknięcia dochodzi na ogół już po rozpoczęciu akcji porodowej).

4. Odejście czopa śluzowego
Może to nastąpić kilka dni przed porodem. Najczęściej śluz jest lekko podbarwiony krwią z rozwierającej się szyjki macicy. Jest to zupełnie naturalne i niegroźne.

5. Krwawienie z żylaków odbytu
Zdarza się, że przyszłe mamy mylą krwawienie z pochwy z krwawieniem  spowodowanym przez hemoroidy.

Co robić, gdy pojawia się krwawienie?

  1. Jeśli plamisz, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem. Nie panikuj – nie musisz pędzić w środku nocy do szpitala. Wystarczy, że rano porozmawiasz ze swoim ginekologiem.
  2. Jeżeli krwawisz mocniej, jedź do szpitala albo zadzwoń po pogotowie. 
  3. Gdy masz krwotok, natychmiast wezwij karetkę. Uwaga! Krew nie zawsze wydobywa się na zewnątrz przez pochwę. Na przykład w przypadku ciąży pozamacicznej może dojść do krwotoku wewnętrznego. Dlatego zawsze kontaktuj się z lekarzem, jeśli bardzo źle się czujesz, masz silne bóle albo występują inne niepokojące objawy (np. zasłabłaś, masz zawroty głowy).
[content:0_15852,8_1357,1_3078,8_1064:ECVideo]  

5 pytań, które może zadać ci lekarz?


Gdy zgłosisz się z krwawieniem do lekarza, zostaniesz wypytana o wiele szczegółów. Zwróć uwagę na:
  1. Jak długo trwa krwawienie.
  2. Czy jest obfite (lekarz może zapytać cię, ile podpasek zużyłaś).
  3. Jaki kolor ma krew (czy jest jasna, czy ciemna).
  4. Czy widać było skrzepy.
  5. Czy krwawieniu towarzyszy ból brzucha albo jakieś inne niepokojące objawy.
 

Czy krwawieniom w ciąży można zapobiec?

I tak, i nie. Nie – bo nie na wszystko masz wpływ. Tak – bo możesz zrobić wiele, by ciąża przebiegała prawidłowo, bez niespodzianek. Wskazówki, które dostajesz od swojego ginekologa (że powinnaś dbać o siebie, nie przemęczać się), są naprawdę ważne. Do krwawienia może dojść po zbyt intensywnym wysiłku, a np. przedwczesne odklejenie łożyska (jedna z przyczyn pojawienia się krwi) zdarza się częściej u kobiet, które palą papierosy.

Zobacz też: Ciąża i palenie to złe połączenie


Jeżeli lekarz twierdzi, że z powodu krwawienia powinnaś jechać do szpitala albo leżeć w łóżku – po prostu to zrób, nawet jeśli twoje koleżanki mówią: „Ja też tak miałam, ale zamiast się nudzić w łóżku, wyjechałam na wakacje”. Słuchaj swojego organizmu. Gdy dzieje się coś poważnego (np. mocno krwawisz, boli cię podbrzusze), jak najszybciej jedź do szpitala. Nie startuj w konkursie na najdzielniejszą przyszłą mamę i nie próbuj jechać sama. Lepiej skorzystać z taksówki lub wezwać karetkę.

Miej zawsze przy sobie!

Noś przy sobie kartę ciąży i oryginał badania grupy krwi (lekarz zleci je na początku ciąży) – na wszelki wypadek. Najlepiej przypnij dokument do karty, aby mieć pewność, że się nie zawieruszy. Zawsze bowiem może zdarzyć się coś nieprzewidzianego, a na wynik badania grupy krwi czeka się dwie godziny. Czasem to bardzo dużo.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy