kryształowe dzieci
fot. Adobe Stock

Kryształowe dzieci – jak je rozpoznać?

Pojęcie kryształowe dzieci rozpropagowała Doreen Virtue, która w 2003 roku napisała książkę „The Crystal Children’’. Jest ona również autorką określenia dzieci indygo. Najbardziej charakterystycznymi cechami dzieci kryształowych są ich wyjątkowe oczy oraz zachwyt naturą. Istnieje ryzyko, że przypisując dziecku nadzwyczajne cechy, nie zauważymy u niego objawów autyzmu.
Ewa Janczak-Cwil
kryształowe dzieci
fot. Adobe Stock

„Kryształowe dzieci’’ to pojęcie pochodzące z filozofii New Age. Dzieci określane tym mianem są szczęśliwe, radosne, gotowe do wybaczania, zrównoważone. Ich aura jest wielobarwna, składa się z pastelowych kolorów i przypomina załamanie światła w krysztale, stąd nazwa „kryształowe dzieci”. Podobno przychodzą one na świat, aby uczynić go lepszym.

Spis treści:

Kryształowe dzieci – książka

O kryształowych dzieciach powstała książka „Crystal Children”. Jej autorka Doreen Virtue napisała również pozycję o dzieciach indygo, które rodziły się przed dziećmi kryształowymi. Doreen Virtue zajmowała się astrologią i psychologią, nazywano ją astropsychologiem. W Polsce wydano obie książki. Są to dość obszerne pozycje obejmujące opis doświadczeń autorki i wypowiedzi ludzi, którzy twierdzą, że mają kryształowe dzieci i dzieci indygo. Wszystkie informacje zawarte w tym artykule pochodzą z książki Doreen Virtue o kryształowych dzieciach.

Kryształowe dzieci – jak rozpoznać

Według Doreen Virtue kryształowe dzieci mają szereg cech, po których można je rozpoznać. Należą do nich:

 • rok urodzenia – 1995 lub później,
 • pociągająca osobowość,
 • duża uczuciowość,
 • muzykalność,
 • zainteresowanie kamieniami szlachetnymi i kryształami,
 • wyrozumiałość dla innych,
 • uzdolnienia artystyczne,
 • miłość do natury i zwierząt,
 • upodobanie do jedzenia wegetariańskiego,
 • znakomity zmysł równowagi,
 • pasja do poznawania otoczenia, wspinania się, przygód.


Jak przystało na astropsychologa, Doreen Virtue przypisuje kryształowym dzieciom także szereg cech, o których nie śmiałby mówić prawdziwy psycholog. Według niej kryształowe dzieci cechują także:

 • zdolność do kontaktu z aniołami i duchowymi przewodnikami,
 • wspomnienia z poprzednich wcieleń,
 • telepatia i własny system znaków,
 • zdolności uzdrowicielskie.


Według Doreen Virtue kryształowe dzieci mogą być diagnozowane jako autystyczne albo cierpiące na zespół Aspergera, ponieważ często późno zaczynają mówić (wcześniej – podobno – korzystają z daru telepatii). Według autorki część kryształowych dzieci kontaktuje się ze swoimi mamami jeszcze podczas życia płodowego, np. podając im datę, kiedy przyjdą na świat.

Kryształowe dzieci – cechy fizyczne

W wyglądzie dzieci kryształowych uwagę zwracają oczy – duże, okrągłe, o jasnej tęczówce w dowolnym kolorze – jasnoniebieskim, jasnobrązowym, jasnozielonym lub wielokolorowe. Spojrzenie tych oczu również ma być szczególne, hipnotyzujące, przeszywające i mądre. Poza tym nie istnieje żadna inna cecha fizyczna charakterystyczna dla kryształowych dzieci. Szczególne są ich cechy charakteru i cel, w jakim przyszły na świat.

Drogę kryształowym dzieciom utorowały dzieci indygo, które rodziły się przed 1995 rokiem, głównie w latach 70, i 80. ubiegłego wieku. To one miały przygotować grunt dla dzieci kryształowych, których zadaniem jest, według filozofii New Age, pokazanie ludzkości jej przeznaczenia i przeniesienie jej na następny etap ewolucji. Kryształowe dzieci podobno często odrzucają stare reguły, nie zwracają uwagi na płeć, kolor skóry, zawód. Dla nich najważniejsze jest bycie w zgodzie z tym, kim się jest.

Dzieci kryształowe – test

W internecie można znaleźć testy, które pomagają ocenić, czy mamy do czynienia z kryształowym dzieckiem. Zawierają one pytania o charakter i zachowanie dziecka. Najczęściej o tym, czy test wychodzi pozytywnie czy negatywnie, decyduje liczba odpowiedzi potwierdzających obecność u dziecka określonych cech. Wśród pytań testowych znaleźć można m.in. takie:

 • Czy twoje dziecko lubi przebywać na świeżym powietrzu, przytula się do drzew, obserwuje i przytula zwierzęta?
 • Czy twoje dziecko ma uzdolnienia plastyczne lub muzyczne, lubi śpiewać?
 • Czy twoje dziecko odczuwa smutek, gdy ktoś inny (także zwierzęta) jest krzywdzony?
 • Czy twoje dziecko ma silną intuicję, przewiduje niektóre zdarzenia?
 • Czy twoje dziecko zaczęło mówić z opóźnieniem?
 • Czy twoje dziecko ma niesamowite oczy i spojrzenie?
 • Czy twoje dziecko samo wybiera, czym się chce zająć i nie zawsze skupia się na tym, na czym powinno?

Dzieci kryształowe a autyzm

Ze względu na cechy przypisywane kryształowym dzieciom, rodzice sympatyzujący z filozofią New Age mogą bagatelizować sygnały świadczące o zaburzeniach rozwoju u dziecka (np. opóźnioną mowę). Przecież milej jest myśleć, że ma się dziecko kryształowe, wyjątkowe, przeznaczone do wyjątkowych celów, niż że ma się dziecko ze spektrum autyzmu, prawda? Kryształowe dziecko ma zespół wyjątkowych cech, a dziecko np. autystyczne – zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu. Każdy rodzic wolałby, gdyby miał wybór, mieć dziecko kryształowe, a nie np. z zespołem Aspergera. Dlatego wiara w istnienie dzieci kryształowych może opóźniać prawidłową diagnozę dziecka i rozpoczęcie terapii.

Sprawdź też:

Redakcja poleca: Zanim zaszczepisz przeciw odrze: ważna ankieta dla rodziców! [WIDEO]
Szczepionka przeciw odrze była oskarżana o to, że powoduje autyzm. Związek między szczepieniami a autyzmem nie został potwierdzony. Jednak przed szczepieniem przeciw odrze warto sprawdzić, czy dziecko rozwija się zdrowo. Jest specjalna ankieta, którą powinien wypełnić każdy rodzic.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy