Nie każdy przechodzi kryzys w związku po urodzeniu dziecka - mówi seksuolog [WIDEO]

Ważne, aby nie skupiać się wyłącznie na dziecku i być otwartym na potrzeby partnera -– radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, w którym seksuolog tłumaczy, że chociaż narodziny dziecka to rewolucja w związku, to nie zawsze musi ona oznaczać jego kryzys.

Zobacz inne z serii: Porady seksuologa (14)

W tym odcinku cyklu mamotoja.pl pt. "Nasz seks powszedni", w którym seksuolog wyjaśnia najczęstsze problemy, z jakimi borykają się kobiety po urodzeniu dziecka, zapytałyśmy, czy można uniknąć kryzysu w związku po urodzeniu dziecka. Seksuolog uważa, że problem bywa demonizowany i wystarczy stosować kilka zasad, aby nie dotknął on naszego związku.

Nie tylko dziecko

Życie kobiety przez pierwsze miesiące życia dziecka skoncentrowane jest wokół maluszka. Ale seksuolog przestrzega, aby nie skupiać się wyłącznie na dziecku i nie zapomnieć, że w jej życiu jest jeszcze partner. "To ktoś równie ważny" – przypomina. I podkreśla, że w związku musi być miejsce dla drugiej osoby. Dlatego tak ważne jest, aby para potrafiła wygospodarować czas tylko dla siebie. Wyjdź z partnerem, a dziecko zostaw w tym czasie pod opieką - radzi.

Wzajemne wsparcie pomoże uniknąć kryzysu

Dr Jędrzejewska podkreśla, że prowadząc gabinet terapeutyczny, niejednokrotnie spotkała się z parami przechodzącymi kryzys po urodzeniu dziecka. "Doskonale wiem, jak łatwo jest zapętlić się i znaleźć się w sytuacji kryzysu małżeńskiego" – powiedziała.

Zdaniem seksuolog, jest kilka prostych wskazówek i zasad wartych w takiej sytuacji zastosowania. Przede wszystkim trzeba być otwartym na potrzeby partnera - to pomoże we wzajemnym zrozumieniu. "Być otwartym na potrzeby drugiej osoby, pomoże zrozumieć, jak ciężkie obowiązki spoczywają zarówno na jednej jak i na drugiej osobie" – uważa.

Dr Jędrzejewska radzi, aby w sytuacji braku porozumienia z partnerem, nie bać się skorzystać z pomocy psychologa lub seksuologa. "To może pomóc naświetlić sytuację i potrzeby drugiej osoby oraz znaleźć rozwiązania, które będą zbliżać rodziców" – radzi.

Nie demonizujmy!

Seksuolog podkreśla, że kryzys w związku niejednokrotnie jest konsekwencją burzy hormonalnej, jaka zachodzi w organizmie kobiety. "Ale absolutnie nie jest powiedziane, że każda z nas ma doświadczyć tego kryzysu. On jest demonizowany" – mówi.

"Jeżeli mamy wsparcie w partnerze i jeżeli jesteśmy otwarte na wzajemne potrzeby i potrafimy odpowiednio odnaleźć się nie tylko jako matki, ale też jako żony i partnerki, to jest duże prawdopodobieństwo, że tego kryzysu nie będzie" – ocenia seksuolog.

Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie.

Czy wasz związek przeszedł kryzys po urodzeniu dziecka? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy