Krzesełko do karmienia dla niemowlaka
fot. AdobeStock

Krzesełko do karmienia: niezbędnik przy rozszerzaniu diety dziecka

Jako rodzic musisz zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka zarówno podczas wyboru fotelika, jak i w trakcie jego użytkowania. O czym warto pamiętać?
Milena Oszczepalińska
Krzesełko do karmienia dla niemowlaka
fot. AdobeStock
Krzesełko do karmienia to bardzo przydatny mebel, dzięki któremu rozszerzanie diety i nauka samodzielnego jedzenia będą o wiele przyjemniejsze, zarówno dla ciebie jak i dla dziecka. Jak jednak wybrać krzesełko idealne, które spełni wszystkie wasze potrzeby? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu. Przeczytaj! 

Rodzaje wysokich krzesełek do karmienia

Na rynku możemy znaleźć mnóstwo różnych krzesełek do karmienia dla niemowląt. Zanim zdecydujesz się na jakieś konkretne, dowiedz się, w czym możesz wybierać. Przede wszystkim zastanów się, z jakiego materiału krzesełko cię interesuje i jakie funkcje powinno spełniać, by sprostać twoim (i twojego dziecka) oczekiwaniom.

Podział krzesełek ze względu na materiał wykonania

Do wyboru są krzesełka:
 • plastikowe,
 • drewniane,
 • z różnych tworzyw.

Krzesełka drewniane zwykle wykonane są z drewna w całości, natomiast pozostałe mogą mieć metalowe elementy, np. nóżki. Materiał, z jakiego zrobione jest krzesełko, ma znaczenie nie tylko ze względu na wystrój waszego mieszkania, ale także z uwagi na łatwość czyszczenia (jest to niezwykle istotne, zwłaszcza jeśli stawiasz na naukę samodzielnego jedzenia).

Krzesełka plastikowe i z tworzyw czyści się niezwykle łatwo i nie ma obawy zniszczenia nawierzchni. W dodatku często kosztują mniej niż drewniane, a są równie ładne. Te wyglądają naprawdę świetnie:

Podział krzesełek ze względu na funkcjonalność

Krzesełka do karmienia mogą być:
 • wielofunkcyjne – np. rozkładać się na stolik i krzesełko dla starszaka;
 • tzw. 2w1, 3w1, itd. – dzięki czemu starczają na dłużej, bo mają różne poziomy regulacji wysokości siedziska;
 • klasyczne lub nowoczesne – jeśli design przedmiotu jest dla ciebie ważny, możesz wybrać krzesełko w dowolnym stylu, producenci dają w tym zakresie szereg możliwości wyboru;
 • rozkładane lub nie – niektóre krzesełka możesz składać na płasko, gdy nie są potrzebne, inne nie;
 • regulowane – to zależy od konkretnego modelu, mogą regulować się np.: wysokość siedziska, stopień odchylenia siedziska, wysokość podnóżka, odległość tacki od siedziska.

Krzesełka do karmienia - przegląd i opinie
Redakcja poleca: Kupujemy krzesełko do karmienia - film
Po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecka stajesz przed wyborem krzesełka do karmiena. Podpowiadamy, jak wybrać krzesełko dla niemowlaka.

Ceny krzesełek do karmienia

Ceny krzesełek są bardzo różne. Najtańsze kosztują kilkadziesiąt złotych, a te najdroższe nawet kilka tysięcy. Nie musicie jednak kupować superdrogiego modelu, by mieć pewność, że będzie bezpieczny i porządny. Polecamy waszej uwadze poniższe krzesełka do karmienia. Są warte swojej ceny!


Zobacz też: 8 funkcjonalnych krzesełek do karmienia od 69 zł! [Przegląd]

Na co zwrócić uwagę przy wyborze krzesełka?

Oto kilka ważnych cech, które powinno posiadać solidne, bezpieczne krzesełko:
 • stabilna podstawa - powinna być szeroka z nogami lekko rozchodzącymi się na boki. Jeśli krzesełko ma kółka, upewnij się, że można je blokować;
 • podnóżek - dziecko może oprzeć na nim nóżki, dzięki czemu siedzi mu się wygodniej i nie ma problemu z utrzymaniem prawidłowej pozycji;
 • atest - dzięki temu wiesz, że wysokie krzesełko do karmienia spełnia wszystkie normy europejskie i jest bezpieczne dla dziecka. 
 • pasy bezpieczeństwa - najlepsze są pięciopunktowe. Powinny zapinać się i rozpinać w łatwy sposób, ale nie na tyle prosto, by maluch samodzielnie sobie z nimi poradził.
Przed zakupem warto sprawdzić opinie innych użytkowników w sieci, a także informacje, czy fotelik nie został wycofany ze sprzedaży ze względu na jakąś wadę (np. na stronie UOKiK). 

Zobacz też: Jak rozszerzać dietę dziecka? Zobacz schemat

Czy krzesełko do karmienia jest bezpieczne?

Przy prawidłowym użytkowaniu krzesełka do karmienia, dziecku nie ma prawa nic się stać. Ponieważ jednak jest to wysokie krzesełko, zawsze musisz trzymać się pewnych zasad, aby zapewnić bezpieczeństwo twojemu maluszkowi podczas posiłku. Dlatego: 
 1. Zawsze używaj pasów bezpieczeństwa. Większość urazów wynika właśnie z faktu, że pasy nie były zapięte lub były zapięte niewłaściwie. 
 2. Używaj tacy. Jest ona dodatkowym zabezpieczeniem, dzięki czemu dziecku trudniej wstać czy się wysunąć z fotelika.
 3. Zabezpiecz przestrzeń wokół fotelika. Fotelik z tacką ustaw w bezpiecznej odległości od innych przedmiotów. Pamiętaj, że malec może także odepchnąć się nogą od ściany lub stołu i przewrócił całe krzesełko.
 4. Nie zostawiaj dziecka bez opieki. Nawet jeśli musisz wyjść tylko na moment. Dziecko mogłoby wtedy próbować się wyswobodzić i wypaść. 
 5. Sadzaj dziecko do krzesełka wyłącznie na posiłki. To nie nie miejsce zabawy. Nigdy nie pozwalaj dziecku wstawać ani samodzielnie się wspinać na krzesełko.
[content:1_3103,0_23237,0_23878,8_1471:ECVideo]  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy